اختلال خواب

زمانیکه یک شخص نمیتواند بصورت کافی بخوابد یا راحت بودن در خواب را احساس نمیکند واژه Sleep Disorder به او اختصاص داده میشود.این واژه به معنای اختلال خواب است،یعنی فردی که خوابش نمیبرد و اگر خوابش ببرد بعد از اینکه بیدار شود احساس خوبی ندارد.سوالی که میخواهیم به بررسی آن بپردازیم:چگونه بفهمیم اختلال خواب داریم یا نه؟

باید علایم این بیماری را بشناسید :

دسته اول علایمی هستند که حین خواب اتفاق می‌افتند و باعث بیداری شما می‌شوند.

دسته دوم علایمی هستند که بعد از بیدار شدن از خواب، در طی روز بروز می‌کنند؛ مثل حس خستگی و کسالت، تحریک‌پذیری، خواب‌آلودگی و اختلال خلق. ممکن است به دلیل بیدار نشدن، اتفاقات بین خواب را متوجه نشوید، لذا مشکل را پیدا نکرده و دیر به فکر درمان خود می‌افتید و شاید پزشکان با دیدن علایم شما، به دنبال بیماری‌های اعصاب و روان باشند، نه اختلالات خواب.

عوامل متعددی می‌توانند به بروز اختلال خواب بینجامند، بیماری‌های تنفسی، مشکلات گوارشی، بیماری‌های روماتیسمی و حتی مشکلات روانی مثل افسردگی و اضطراب از جمله این عوامل هستند. شاید حتی عوامل شغلی (به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل) و فعالیت‌ در شیفت‌های کاری شبانه‌روزی و عدم پیشگیری از عوارض و مشکلات کار در شیفت شب، باعث شود هزاران مشکل جسمی به علاوه اختلال خواب و افت کیفیت خواب در فرد دیده شود. لذا تشخیص به موقع افراد مبتلا یا مستعد اختلال خواب، بسیار مهم است.

منبع : شفا آنلاین