8

مسئله ای که گاه باعث نگرانی افراد می شود ریزش مو می باشد. ریزش مو تحت تاثیر عوامل گوناگونی به وجود می آید گه یکی از اصلی ترین آنها تغذیه است. گاهی رژیم غذایی لاغری می تواند زمینه ساز ریزش مو های شما باشد.

خیلی ها پس از کاهش وزن دچار ریزش مو می شوند و پوستشان حالت شل و آویزان پیدا می کند و حتی بعضی ها از ترس این تغییرات ناخوشایند عطای وزن کم کردن را به لقایش می بخشند اما خانم سحر شریفی و خواهرش که هر دو وزن زیادی کم کرده اند در این زمینه تجربه موفقی دارند و توانسته اند وزن کم کنند بدون اینکه ریزش مو داشته باشند یا پوستشان شل شود…

سحر شریفی که توانسته ۵۲ کیلوگرم وزن کم کند و وزنش را طی ۲ سال و ۴ ماه از ۱۱۰ کیلوگرم به ۵۸ کیلوگرم برساند، از وضعیت فعلی اش راضی است و می گوید: «کاهش وزن باعث شده موهای زائد صورتم هم خیلی کمتر شود. آزمایش های من پیش از کاهش وزن نشان داد هورمون های مردانه ام بالاست. حتی برای موهای زائد صورتم یک سال درمان لیزر انجام دادم و نتیجه مطلوب نگرفتم اما پس از کاهش وزن به مرور زمان موهای زائد تقریبا از بین رفت. آزمایش ها هم نشان داد هورمون های بدنم تنظیم شده است و وضعیت بهتری دارم. در این مدت حتی یک قرص مولتی ویتامین مصرف نکردم. آبمیوه های طبیعی مانند پرتقال، گریپ فروت و آناناس می خوردم. روزی ۸ تا ۱۰ لیوان آب می نوشیدم. نان سنگک، نان جو، برنج، ماکارونی و سیب زمینی هم در رژیم غذایی ام بود. درواقع همه گروه های غذایی را مصرف می کردم اما در وعده های بیشتر و حجم کمتر.»

این خانم که حالا دیگر هیچ نشانی از چاقی و اضافه وزن در او دیده نمی شود، در تمام این مدت هفته ای ۳ تا ۴ روز و گاهی هر روز به طور مرتب ورزش می کرده و معتقد است نوشیدن آب و ورزش نقش موثری در حفظ شادابی پوستش داشته است. اگر شما هم می خواهید وزن کم کنید و نگران تاثیر کاهش وزن بر پوست و مویتان هستید، گفت?وگوی کوتاه ما با دکتر محمدعلی نیلفروش زاده، متخصص پوست، مو و زیبایی و رییس مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی را در این باره بخوانید.

آقای دکتر! چرا بعضی ها به دنبال کاهش وزن دچار ریزش مو می شوند؟

رژیم غذایی متناسب در واقع خوردن غذا براساس یک برنامه منظم برای به دست آوردن وزن نرمال و کنترل شده است. افراد چاق معمولا به ویتامین اضافی نیازی ندارند زیرا رژیم غذایی متنوع آنها انواعی از ویتامین ها را در خود می گنجاند ولی با شروع رژیم غذایی برای کاهش وزن، این ذخیره به تدریج دچار کاهش می شود. یکی از مهم ترین علایمی که به دنبال این کاهش ذخیره رخ می دهد ریزش مو است که البته در بیشتر موارد تدریجی است و با دریافت ویتامین های موردنیاز می توان جلوی آن را گرفت. یکی از دلایل ریزش مو در رژیم های غذایی کمبود آهن است. تغییرهایی که این رژیم ها در سطح روی، منیزیم، پروتئین، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های B، D و A اعمال می کنند، می تواند در بروز ریزش مو موثر باشد. این مشکل در مردان و زنان رخ می دهد ولی زنان بیشتر به دنبال درمان می روند. ریزش مو در رژیم هایی که کاهش وزن سریع را به دنبال دارند، بارزتر است. تغییراتی که در رژیم غذایی به وجود می آید، در سیکل رشد مو اختلال ایجاد می کند و باعث می شود فولیکول های مو در فاز رشد خیلی سریع وارد فاز استراحت شود. برای پیشگیری از این حالت کاهش وزن باید بسیار تدریجی صورت گیرد و رژیم حاوی تمام گروه های غذایی (نان و غلات، گوشت و حبوبات، سبزی ها، میوه ها و لبنیات) باشد. در بسیاری افراد ریزش مو موقتی است و ۲ تا ۶ ماه طول می کشد و پس از بازگشت به رژیم متعادل غذایی رشد مو طبیعی می شود. توصیه می شود کاهش وزن در هفته به میزان ۵/۰ تا ۱ کیلوگرم باشد. از مکمل های ویتامین و آهن در صورت نیاز استفاده شود. از محکم بستن موها خودداری شود و در صورت عدم پاسخ درمانی با تجویز متخصص پوست، از ماینوکسیدیل هم استفاده شود.

کاهش وزن چگونه بر پوست تاثیر می?گذارد؟

فرم الاستیک یا ارتجاعی پوست در اثر وجود کلاژن که به وسیله فیبروبلاست ها تولید می شود حفظ می شود. تا دوران جوانی تولید کلاژن در بهترین حالت خود قرار دارد. پس از آن و با افزایش سن، پوست مهلت بیشتری می خواهد تا خود را با بافت های زیرین تطبیق دهد. ناهماهنگی بین کاهش وزن و کمبود تولید کلاژن که در اثر خون رسانی ناکافی به وجود می آید، می تواند باعث بروز چروک صورت و از طرفی کاهش بافت چربی در ناحیه صورت یا بدن می تواند باعث شلی یا افتادگی پوست شود. یکی از راهکارهای درمانی جلوگیری از افتادن پوست همراهی ورزش با رژیم غذایی متعادل است.

این ورزش باید مشخصه خاصی داشته باشد؟

ورزش باید سالم باشد و از انجام ورزش های کششی روی صورت از جمله ماساژ های شدید باید پرهیز کرد زیرا با از دست دادن چربی های سطح پوست و کاهش رطوبت افتادگی در نواحی اطراف بینی، پیشانی و دور چشم بیشتر خواهد شد. پیروی از یک رژیم نه تنها باعث افتادگی پوست نمی شود بلکه با تنظیم هورمون ها به خصوص در زنان باعث کاهش رویش موی زائد که از عوارض چاقی مفرط نیز هست، می شود. همان طور که در این مورد این خانم با وجود کاهش وزن بیش از ۳۰ کیلوگرم نه تنها عوارضی دیده نشد، بلکه شاهد بهتر شدن پوست او نیز هستیم.