اگر می خواهید برای فرزندتان شیرخشک تهیه کنید بهتر است با روش اصولی تهیه آن آشنا شوید درباره تهیه شیرخشک چه میزان اطلاع دارید تهیه این نوشیدنی برای کودک از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند بر سلامتی وی تاثیرات مهمی بگذارد.به راهنمایی های پزشکی در این زمینه دقت کنید .

سعی کنید که شیر خشک و وسایل خود را قبل از به دنیا آمدن نوزاد بخرید. شما می توانید شیر خشک نوزاد را به صورت مایع متراکم یا پودری که با آب مخلوط می کنید بخرید. شیر خشک ها همینطور در حالت آماده برای استفاده هستند که گران ترین شیر خشک ها است. همیشه از شیر خشک های غنی شده با آهن استفاده کنید مگر اینکه دکتر شما توصیه دیگری کرده باشد. اگر شما سوالاتی درباره شیر خشکی که برای نوزاد شما مناسب است دارید با دکتر خود صحبت کنید.

موقع خرید شیشه شیر ها و سر پستانک ها, مطمئن شوید که شما تعدادی شیشه شیر کوچک (حدود ۴ fl oz (120 میلی لیتر)) برای چند هفته اول نوزاد دارید. شما ممکن است بخواهید انواع سر پستانک ها را بخرید تا بتوانید آزمایش کنید و ببینید چه نوع را کودک شما ترجیح می دهد.

آماده کردن شیر خشک نوزاد

بعضی چیزهایی که باید موقع آماده کردن شیر خشک نوزاد در ذهن داشته باشید عبارتند از:

 • شیر خشک های پودری ممکن است حاوی بعضی باکتری ها باشد. مطمئن شوید که شما آب ایمن تمیز برای آماده کردن شیر خشک نوزاد دارید. تا زمانی که کودک شما ۴ ماهه شود, آب را – حتی آب بطری- برای ۱ تا ۲ دقیقه بجوشانید. اجازه دهید سرد شود قبل از اینکه آن را با شیر خشک مخلوط کنید. ممکن است بخواهید که با تامین کننده آب محلی خود درباره سطح فلوراید آب صحبت کنید.
 • دست های خود را قبل از آماده کردن شیر خشک بشویید. مطمئن شوید که تجهیزاتی که شما استفاده می کنید از جمله میکسر و در بطری شیر خشک تمیز هستند.
 • مقدار مورد نیاز آب برای ترکیب با شیر خشک را اضافه کنید. اگر آب بسیار کمی اضافه کنید می تواند معده کودک شا را اذیت کند و ممکن است به کلیه های او آسیب برساند. اگر آب بیشتر از حد اضافه کنید نوزاد شما مواد مغذی که لازم دارد را به دست نمی آورد.
 • شیر خشک آماده را بپوشانید و در یخچال نگه دارید. و باید در ۲۴ ساعت آینده استفاده شود.
 • شیشه شیر های کثیف نوزاد را در آب و پودر ظرف شویی خیس کنید. شیشه شیر ها و سر پستانک ها را در ردیف بالایی ماشین ظرف شویی بشویید و آنها را در آب داغ با پودر ظرف شویی با دست بشویید. با دکتر خود درباره اینکه ایا لازم است تجهیزاتی که برای آماده سازی شیر خشک و تغذیه استفاده می کنید را استریل کنید یا خیر صحبت کنید.
 • در بعضی موارد, دکتر اضافه کردن عامل غلیظ کننده به شیر خشک نوزاد را توصیه می کند. قبل از اینکه از آن استفاده کنید با دکتر خود درباره ریسک ها و مزیت های آن صحبت کنید. اگر مشکلی با تغذیه نوزاد خود دارید با دکتر یا پرستار خود صحبت کنید.
 • همیشه دست ها را قبل از تغذیه کودک خود بشویید.
 • شیر خشک را تا دمای اتاق یا دمای بدن قبل از اینکه به کودک بدهید گرم کنید. بهتر است که آن را در یک ماهیتابه پر از آب گرم برای ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از دادن به کودک گرم کنید. از ماکروویو استفاده نکنید. قرار دادن شیر خشک در ماکروویو می تواند باعث نقاط داغ در شیر خشک شود که دهان نوزاد شما را می تواند بسوزاند. قبل از اینکه به کودک خود شیر بدهید دمای شیر خشک را با ریختن چند قطره روی بخش داخلی مچ خود چک کنید. باید گرم باشد نه سرد یا داغ.
 • پارچه ای زیر چانه نوزاد قرار دهید تا به تمیز ماندن لباس های او کمک کنید. یک لباس دیگر برای استفاده زمانی که نوزاد شما آروغ می زند کنار دست داشته باید.
  نوزاد را در وضعیت نیمه قائم نگه دارید به صورتی که سر کودک در خمیدگی آرنج قار گیرد. سر نوزاد را بالاتر از سینه او نگه دارید.
 • مرکز لب پایینی نوزاد را مالش دهید تا بازتر شدن دهان او را ترغیب کنید. با دهان باز, بخش پهن تر سر پستانک در دهان قرار می گیرد و به نوزاد امکان می دهد که تطابق محکمی بین دهان خود و سر پستانک ایجاد کند. این به کاهش میزان هوایی که نوزاد می مکد کمک می کند.
 • شیشه شیر را در زاویه ای نگه دارید که گردن شیه شیر و سر پستانک کاملا پر بماند. این امر به کاهش مقدار هوایی که نوزاد شما موقع تغذیه می بلعد کمک می کند.
 • شیشه شی را در دهان کودک خود نگه ندارید یا اجازه ندهید که ان را به تنهایی نگه دارد. این کارها کودک شما را از زمانی که می تواند نزدیک به شما باشد محروم می کند. این ممکن است همینطور ریسک پریدن شیر در گلو, خرابی دندان و عفونت گوش را افزایش دهد.

طی چند هفته اول, بعد از هر ۶۰ میلی لیتر شیر خشک کمک کنید که کودکتان آروغ بزند. این کمک می کند که از هوای بلعیده شده خلاص شود و احتمال بالا آوردن کودک را کاهش می دهد. بیشتر نوزادان زمانی که بزرگتر می شوند نیاز به آروغ زدن کمتری دارند.

شما می فهمید که کودک شما سیر شده است زمانی که او مکیدن مداوم را متوقف می کند. معمولا زمانی که نوزادان سیر می شوند, آنها متداولا طی شیر خوردن مکث می کنند. همینطور نوزاد ممکن است سر پستانک را بیرون براند, سر خود را دور کند یا به خواب برود زمانی که سیر شده  است. شیر خشک باقی مانده در شیشه شیر را بعد از اینکه به کودک خود شیر دادید دور بریزید.

شیر دادن زمان خوبی برای تماس اجتماعی با کودکتان است بنابراین عجله نکنید. به چشم های کودک خود نگاه کنید و با او صحبت کنید یا آواز بخوانید در حالیکه به او شیشه شیر می دهید. این تماس به کودک شما کمک می کند که احساس نزدیکی با شما داشته باشد و برای رشد و نمو سالم مهم است. یک تی شرت آستین کوتاه بپوشید تا تماس پوست با پوست بیشتری فراهم کنید. در صندلی راحتی در حالیکه دست های شما روی بالش ساپورت می شود بنشینید.

نگرانی های دیگر

چطور مانع از خرابی دندان شویم. بعد از اینکه دندان نوزاد شما شروع به رویش می کند, بهتر است که بعد از آخرین بار تغذیه با شیر خشک در شب دندان ها را تمیز کنید. از پارچه نرم یا گاز در ابتدا استفاده کنید. در حالیکه دندان ها بیشتر رشد می کند, آنها را با مسواک نرم و استفاده از آب به تنهایی برای چند ماه اول تمیز کنید. اگر درباره سطوح فلوراید در آب آشامیدنی خود مطمئن نیستید با دکتر یا دندان پزشک خود صحبت کنید. مکمل های فلوراید گاهی توصیه می شوند اما باید با احتیاط استفاده شوند. با دکتر خود درباره راه های دیگر جلوگیری از خرابی دندان در کودک کم سن و سال صحبت کنید. برای اطلاعات یشتر به موضوع دندان در آوردن و مراقبت دندان پزشکی پایه مراجعه کنید.

چه موقع مایعات از فنجان بدهیم. شما می توانید ارائه مایع از فنجان را زمانی که نوزاد حدود ۶ ماه دارد شروع کنید. اما مطمئن شوید که کودک شما همچنان مواد مغذی را عمدتا از شیر مادر یا شیر خشک می گیرد تا زمانی که ۱۲ ماهه می شود. بعد از آن زمان, سعی کنید که کودک خود را وادار کنید که از فنجان به جای شیشه شیر استفاده کند. این به اجتناب از مشکلات کودک مثل خرابی دندان و دهان ناشی از شیشه شیر کمک می کند. و برای کمک به پیشگیری از آسیب های ناشی از استفاده از شیشه شیر ها و فنجان ها در طی راه رفتن بی ثبات از کودک خود بخواهید که موقع نوشیدن ثابت بشیند.

آیا باید مکمل های ویتامین ِD استفاده کرد یا خیر؟ اگر شما شیر خشک با شیشه شیر می دهید و نوزاد شما حداقل۱ لیتر در روز می خورد, نیازی به مکمل ویتامین D ندارد. بیشتر دکتر ها مکمل های ویتامین D روزانه را برای نوزادانی که شیر مادر می خورند یا نوزادانی که ترکیبی از شیر مادر و شیر خشک می خورند توصیه می کنند. با دکتر خود درباره میزان و منابع ویتامین دی که برای کودک شما مناسب است صحبت کنید.