ایبوپروفن

به منظور بهبود درد سر از داروی ایبوپروفن استفاده میشود که در داروخانه ها این دارو را میتوان براحتی خریداری کرد.موضوع اصلی این است که باید بدانید که محقق ها در کشور دانمارک داروی ایبوپروفن را در زمان بالا بودن مصرف خطرناک اعلام کرده اند.داروی ایبوپروفن میتواند افزایش 31 درصدی ایست قلبی را به دنبال داشته باشد.

یک پژوهش علمی منتشره در مجله قلب اروپا (European Heart Journal) نشان می دهد، ایبوپروفن، یکی از محبوب‌ترین داروهای مُسکن در آمریکا، احتمال ایست قلبی را در افراد تا 31 درصد افزایش می دهد.

مصرف داروی ایبوپروفن برای تسکین سردرد، کار چندان بزرگی به نظر نمی رسد؛ اما باید بدانید که محققان دانمارکی به تازگی در مورد مصرف مکرر ایبوپروفن هشدار داده‌اند. یک پژوهش علمی منتشره در مجله قلب اروپا (European Heart Journal) نشان می دهد، ایبوپروفن، یکی از محبوب‌ترین داروهای مُسکن در آمریکا، احتمال ایست قلبی را در افراد تا 31 درصد افزایش می دهد.

بنا بر این گزارش، سایر انواع داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) نیز با افزایش احتمال ناراحتی‌های قلبی در ارتباط هستند. این یافته‌ها بر اساس داده‌های گردآوری شده از 29 هزار تن از افراد درگیر با ایست قلبی (سکته قلبی) در کشور دانمارک در بین سال های 2001 تا 2010 میلادی اعلام شده‌اند.

بر اساس گزارش گاردین، در مورد 3400 تن از این افراد، داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) تا 30 روز قبل از آن مصرف شده بودند که بیشترین میزان افزایش خطر مربوط به داروی غیر استروئیدی دیکلوفناک با 50 درصد می‌شد.

گونار گیسلاسون (Gunnar Gislason) سرپرست این تحقیقات از دانشگاه کپنهاگ دانمارک می گوید: این تحقیقات نشان می‌دهد، آنچنان هم که گفته می‌شد، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بی‌خطر نیستند.

گونار گیسلاسون بر این باور است که دسترسی به این نوع از داروها به عنوان داروهای بدون نیاز به نسخه، بیش از حد، ساده و آسان است.

بر اساس گزارش لایو ساینس (Live Science )، این پژوهشگران معتقدند که مردم نباید داروی ایبوپروفن را بیش از 1200 میلی گرم در روز (برابر با 6 قرص 200 میلی گرمی) مصرف کنند. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز پیش از این هشدار داده بود که افراد دچار بیماری‌های قلبی یا افراد مبتلا به فشار خون بالا، قبل از مصرف داروی های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) می بایست با پزشک خود مشورت کنند.

منبع : شفاف