الماس که یکی از با ارزش ترین مواد موجود در طبیعت است و برای جلوه دهی و زیبایی استفاده می شود به عنوان عامل انتقال دهنده سرعت و نگهداری اطلاعات حافظه ها توسط محققان مورد آزمایش قرار گرفت و مشخص شد با استفاده از آلیاژهای آن سرعت انتقال به اطلاعات افزایش قابل توجهی خواهد یافت.محققان دانشگاه «جان هاپکینز» روشی را ابداع کردند که در آن با استفاده از الماس، سرعت و مدت‌زمان نگهداری اطلاعات در سیستم‌های ذخیره‌سازی به‌نحو چشمگیری افزایش می‌یابد.
در این روش جدید نوعی آلیاژ خاص متشکل از «ژرمانیوم»، «آنتی‌موان» و «تلاریوم» که در ساخت حافظه‌های تغییر فاز کاربرد دارد، با الماس جایگزین می‌شود.
حافظه‌هایی که به این روش ساخته می‌شوند 100 برابر سریع‌تر از حافظه‌های فلش بوده و تا 100 هزار بار امکان بازنویسی اطلاعات را فراهم می‌کنند.
در حال حاضر شرکت‌ «آی‌بی‌ام» و سایر شرکت‌های سخت‌افزاری، این فناوری را برای تولید تراشه‌هایی با قابلیت پنج میلیون بازنویسی مورد استفاده قرار می‌دهند.
انتظار می‌رود تا پنج سال آینده تمام هارددیسک‌ها با استفاده از این فناوری تولید شوند و فضایی صدها برابر فضای کنونی را برای ذخیره اطلاعات با هزاران برابر سرعت فعلی آن فراهم کنند.

منبع/جام جم