9

بسیاری از افراد در فصول گرم فعالیت هایی دارند که بیشتر در زیر نور خورشید است. همین امر باعث ایجاد حس عطش در افراد می شود. همیشه برای از بین بردن عطش از آب استفاده کرده ایم اما بد نیست گاهی برای تنوع از مواد نوشیدنی دیگر نیز استفاده کنیم.

در فصل های گرم سال، تعریق بدن بالا می رود و آب بیشتری دفع می شود. البته تعریق به شرطی که طبیعی باشد، مفید است و باعث می شود تعادل آب و الکترولیت ها حفظ شود و بدن با مشکلی روبه رو نشود…

در ضمن، لازم است در فصل تابستان مرتب با مصرف آب و میوه ها، مایعات از دست رفته را جبران کنیم. تجربه نیز نشان داده است که مصرف برخی شربت ها یا عرقیات می تواند آب کافی به بدن برساند تا مشکل کم آبی به حداقل رسیده و فرد دچار گرمازدگی و عطش نشود. در میان آنها ۵ نوشیدنی وجود دارد که بیشترین تأثیر را دارند پس برای آشنایی بیشتر با آنها، ادامه همین مطلب را مطالعه کنید.

۱) شربت آبلیمو

یکی از شربت هایی که از قدیم در فصل گرم مورد مصرف قرار می گرفته، شربت آبلیموست. پایه اصلی این شربت، عصاره لیموترش است که با آب رقیق می شود و همراه مقدار کمی قند یا شکر مورد مصرف قرار می گیرد. آبلیمو را به تنهایی نباید مصرف کرد زیرا آبلیموی رقیق نشده روی مینای دندان تاثیر می گذارد و باعث تخریب آن می شود. بنابراین بهتر است چه در غذا و چه در سالاد حتما قبل از استفاده، آبلیمو را رقیق کنید. جالب است بدانید که شربت آبلیمو جلوی گرمازدگی و عطش را می گیرد و مصرف آن در ماه های گرم و در مسافرت ها، به خصوص مسافرت های دریایی، بسیار مناسب است. شربت آبلیمو زیانی ندارد و مصرف آن در هر سنی توصیه می شود. آبلیمو خواص متعدد دیگری هم دارد که عبارتند از ضدتصلب شرایین، کاهش دهنده کلسترول، ضدبرخی سموم از جمله تریاک، ضدتب و ضدکمبود ویتامین C.

۲) خاکشیر

شربت دیگری که خاصیت ضدعطش و گرمازدگی دارد، خاکشیر است. از قدیم به تجربه از شربت آن با آب سرد و کمی شکر در نواحی گرم به خصوص در فصل تابستان برای رفع عطش استفاده می کرده اند. درباره خاکشیر باید اضافه کنیم که روی دانه آن موادی به نام لعاب وجود دارد. لعاب می تواند چند برابر وزن خود آب جذب کند و متورم شود و به شکل ژله درآید. به این ترتیب، وقتی خاکشیر با آب مخلوط و کمی شکر هم به آن اضافه می شود، هم خوشمزه خواهد بود و هم لعاب آن منبعی برای آب بدن است. نباید فراموش کرد که هر دانه خوراکی که مانند خاکشیر لعاب داشته باشد، می تواند به همین شکل عمل و کمبود آب بدن را جبران کند.

۳) دتخم شربتی

جالب است بدانید که تخم شربتی دانه گیاه ریحان خوراکی است. این دانه ها درشت تر از خاکشیر و سیاه رنگ هستند. وقتی تخم شربتی داخل آب ریخته می شود، روی آن لایه ای ژله ای تشکیل خواهد شد. شربت آن ضدگرمازدگی و ضدعطش است و می توان گفت تخم شربتی و خاکشیر تقریبا خواص یکسانی دارند. در ضمن، خاکشیر و تخم شربتی خاصیت مسهل و ملین داشته و مصرف آنها برای جلوگیری از یبوست که در تابستان شایع می شود، مناسب تر است.

۴) عرق بیدمشک

بیدمشک نوعی بید است ولی این درخت در اول بهار و قبل از آنکه برگ بدهد، گل های زیبا و خوشبویی دارد. عرق بیدمشک از گل های این نوع بید که در ارومیه بسیار زیاد است، تهیه می شود. گاهی از عرق بیدمشک بدون رقیق کردن استفاده می شود که خواصی نظیر تقویت کننده، آرام بخش، ضدگرمازدگی و مقوی قلب دارد. گاهی نیز به صورت شربت آن را رقیق و مقداری شکر به آن اضافه می شود. عرق بیدمشک علاوه بر ضدعطش بودن، خاصیت آرام بخشی و تقویت قلب نیز دارد و مطالعه های اخیر خواصی را که از قدیم به تجربه به آن نسبت می دادند، از نظر علمی به اثبات رسانده اند.

۵) گلاب

گلاب درحقیقت نوعی عرق گیاهی است که از گلبرگ های چند نوع گل محمدی تهیه می شود. گلاب ایرانی که به ویژه در ناحیه قمصر کاشان تهیه می شود، بسیار معروف است. گلاب که همان اسانس گل محمدی است، خواص دارویی زیادی دارد، از آن جمله می توان به ضداسهال، ضدالتهاب، افزایش دهنده میل جنسی، ضدنفخ، مقوی قلب، خلط آور، مقوی معده و اشتهاآور بودن آن اشاره کرد. در ضمن، گلاب به برخی محصولات مثل فالوده، بستنی یا برخی شربت ها افزوده می شود. گاهی نیز خود گلاب به شکل رقیق به حالت شربت به مصرف می رسد. این مایع در عین حال که خواص نامبرده را دارد در پیشگیری از عطش و گرمازدگی هم موثر است.

غیر از این ۵ نوشیدنی، در فصل تابستان از بقیه میوه ها هم برای تامین آب بدن می توان کمک گرفت. طالبی، خربزه و هندوانه جلوی گرمازدگی و عطش را می گیرند و آلبالو، هلو و آناناس نیز از میوه هایی هستند که هم به شکل طبیعی و هم به شکل عصاره و رقیق شده می توانند در روزهای گرم تابستان مفید باشند.