با شروع فصل بهار عده ای برای تسویه شدن خون و درمان برخی بیماری ها به حجامت روی می آورند و برای این کار به پزشکان و متخصصین طب سنتی مراجعه می کنند اما برخی معتقد هستند حجامت نه تنها برای بدن سود ندارد بلکه در برخی اوقات برای بدن ضرر دارد.

عضو پیوسته انجمن علمی طب سنتی ایران تاکید کرد که حجامت، درمان و پیشگیری از هیچ بیماری نیست.

مهدی برهانی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آسیب‌های انجام حجامت در موارد غیرلزوم توضیح داد و گفت: توصیه‌های زیادی در خصوص مفید بودن حجامت در فصل بهار می‌شود اما بر خلاف تبلیغات سوئی که می شود، انجام حجامت برای عموم جامعه لزومی ندارد و حتی می‌تواند مضر باشد؛ چون همه معده‌ها سرد  و طبیعت مردم  به سمت سردی رفته است. متخصصان طب سنتی نیز بر این عقیده هستند که حجامت برای احوال جامعه مضر است.

وی با اشاره به برخی ادعاها مبنی بر مفید بودن انجام حجامت در ماهی به نام حزیران تاکید کرد که حجامت درمان و پیشگیری از هیچ بیماری نیست.

وی افزود: پزشکان عمومی می‌توانند با گذراندن دوره‌های مربوطه و به شرط عارضه ندیدن بیمار، حجامت انجام دهند . در مجموع انجام حجامت مجوز خاصی ندارد، ولی نکته مهم این است که عموم مردم ما نیازی به حجامت ندارند و این کار باید حتما باید با نظر متخصص طب سنتی و در صورت لزوم انجام شود.

برهانی همچنین اضافه کرد: مراکز حجامتی هم که فعال هستند در واقع کاسبی می‌کنند. مغازه‌های حجامت مثل فست فودها هستند که درست مثل آن به جامعه ضرر می‌زنند. در حال حاضر برای هیچ “مرکز” حجامتی در هیچ کجای کشور مجوز صادر نمی‌شود و در واقع می‌توان گفت که برای این گونه مراکز، مجوزی وجود ندارد.

منبع/ایسنا