شاید شما هم دوست داشته باشید کمبود هیچ ماده مغذی در بدن خود نداشته باشید و بدنی سالم و تندرست داشته باشید. برای رسیدن به این هدف باید تمام این مواد را در رژیم غذایی خود داشته باشید.

7 ماده مغذی مهم برای بدن

1- پتاسیم:

مثل اکثر افراد، شما احتمالاً نیاز بیشتری به این  ماده معدنی دارید. این برای فشار خون شما خوب است و ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه و از دست دادن استخوان را کاهش دهد. عضلات و اعصاب شما به آن نیاز دارد. این ماده به طور طبیعی در شیر، سیب زمینی، سیب زمینی شیرین، موز، آووکادو و حبوبات یافت می شود.

2- منیزیم:

اسفناج برای شما خوب است، اما آیا می دانید چرا؟ این ماده همراه با لوبیا، نخود فرنگی، غلات کامل، آجیل، بادام زمینی (به خصوص بادام)، آن را به یک منبع خوبی از منیزیم تبدیل می کند. قرار دادن برخی یا همه این مواد غذایی در بشقاب خود به جلوگیری از بیماری کمک می کند. اگر شما معده یا مشکلات روده، دیابت نوع 2، داشته باشید و یا اگر شما مسن تر باشید به احتمال زیاد دچار کمبود منیزیم هستید.

3- ویتامین A:

ویتامین A، برای سیستم ایمنی و رشد بافت شما موثر است.

انواع ویتامین A:

رتینول و کاروتنوئیدها که مانند بتا کاروتن است. برای دریافت بیشتر در رژیم غذایی خود بر میوه های نارنجی و زرد و سبزیجات، مانند سیب زمینی شیرین، هویج، و کدو در فصل زمستان و همچنین اسفناج وکلم بروکلی تمرکز نمایید.

4- ویتامینD:

استخوان ها، عضلات، و رشته های عصبی همه به آن نیاز دارند. همچنین به حفظ سیستم ایمنی بدن کمک می کند. بدن شما می تواند ویتامین D را هنگامی که شما به اندازه کافی آفتاب می گیرید دریافت  کند. اما خورشید بیش از حد برای شما بد است. بنابراین شما همچنین می توانید مواد غذایی از جمله ماهی قزل آلا، ماهی خال دار و قارچ بخورید. جگر، پنیر، و زرده تخم مرغ دارای مقادیر کمی از این ویتامین هستند. شیر، برخی از مارک های آب پرتقال، و بسیاری از غلات و حبوبات با آن غنی شده از جمله مواد حاوی ویتامین D هستند.

5- کلسیم:

با این ماده معدنی دندان سالم و استخوان سالم وجود دارد. که همراه با پتاسیم و منیزیم، کلیدی برای ماهیچه ها از جمله قلب است. حتی ممکن است به جلوگیری از فشار خون بالاکمک کند. لبنیات منبع بسیار خوبی برای این ماده مغذی است. غذاهای دیگر با کلسیم عبارتند از: کنسرو ماهی آزاد، کلم پیچ و کلم بروکلی. به یاد داشته باشید  شما نیاز به ویتامین D برای جذب کلسیم دارید.

6- ویتامین C:

می توانید آن را در درمان سرماخوردگی به کار ببرید؟ این ویتامین در بسیاری از میوه ها و سبزیجات همراه با افزایش رشد استخوان و بافت است. این ویتامین یک آنتی اکسیدان است که باعث محافظت از آسیب سلول های شما می شود.

7- فیبر:

شما می توانید از غلات سبوس دار، لوبیا و سبزیجات و میوه ها برای دریافت آن استفاده کنید. یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند به کاهش کلسترول و تنظیم آن کمک کند. به علاوه ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و برخی سرطان ها را نیز کاهش دهد.

دکتر سلام