اندروهلزمن چشم پزشکی از مرکز لیز چشم  در مریلند می گوید: چشم های قرمز شما می تواند باعث شود دیگران فکر کنند شما غمگین یا بیمار هستید. اما چشمهای شبیه به خون می تواند دلیلش چیزهای مختلف مانند: خشکی چشم،  کم خوابی یا استفاده بیش از حد از قطره های چشمی باشد.

 8 علت قرمزی چشم و راه رفع آن

1- خشکی چشم:

هنگامی که چشم های شما خشک هستند ملتهب و تحریک می شوند این  التهاب باعث قرمزی چشم می شوند خشکی چشم اگر چه بیشتر در افراد بالای 50 سال شایع است ولی افراد جوانتری که وقت زیادی روی صفحه کامپیوتر صرف می کنند تحت تاثیر قرار می گیرند. از دیگر علائم : سوزش و احساس اینکه چیزی مانند شن در چشم است.

درمان خشکی چشم:

به وسیله اشک مصنوعی می توان چشم را مرطوب نگه داشت و قرمزی والتهاب آن را کاهش داد.

 

2- آلرژی فصلی:

آلرژی مانند گرده و چمن می تواند باعث تورم و التهاب در چشم و قرمزی آن گردد. آلرژی ها باعث خارش در چشم های شما می شود. مالش باعث التهاب و قرمزی بیشتر چشم می شود.

دیگر علائم:

خارش و عطسه، گرفتن بینی و آب ریزش از چشم.

درمان :

برای از بردن التهاب و قرمزی چند بار در روز به مدت 15دقیقه از کمپرس سرد استفاده نمائید و با دکتر مراقبت های اولیه در مورد آلرژی خود و نحوه کنترل آن صحبت نمائید. ممکن است برای شما آنتی هیستامین تجویز کند که باعث کاهش پاسخ بدن به مواد حساسیت زا و التهاب می شود. از آنجا که آنتی هیستامین ممکن است باعث خشکی چشم شود از اشک مصنوعی برای جلوگیری از آن استفاده نمائید.

3- استفاده از بعضی داروها:

آنتی هیستامین ها تنها داروهایی نیستند که باعث قرمزی وخشکی چشم می شوند. قرصهای خواب آور و داروهای ضد اضطراب و حتی داروهای ضد درد مثلاً ایبوپروفن می تواند باعث قرمزی چشم گردد. این داروها می توانند جریان خون بافت داخل و اطراف چشم را کاهش دهند و آن را خشک و قرمز نمایند.

درمان:

در درمان سریع از اشک مصنوعی استفاده نمائید. اما برای درمان بلند مدت باید با پزشک که دارو تجویز کرده است صحبت شود او ممکن است قادر به تنظیم دوز دارو و یا ارائه نسخه دارویی جدید با عوارض جانبی کمتر باشد.

4- کم خوابی:

چشم ها نیاز دارند تا برای یک مدت زمان طولانی بسته باشند تا لایه های اشک دوباره بازسازی و پر شوند. فقدان اشک باعث قرمزی چشم می شود.

دیگر علائم:

شما ممکن است دچار دو بینی شوید ماهیچه های چشم نیاز به شارژ شبانه دارد. اگر آنها به اندازه کافی استراحت نکنند شما تمرکز کمتری بر روی چیزهایی که هر دو دور هستند یا هر دو نزدیک هستند خواهید داشت.

درمان :

اشک مصنوعی می تواند به مرطوب نگه داشتن لایه خشک اشک کمک کند. همچنین 8-7ساعت خواب در طی شبانه روز می تواند از قرمزی و خشکی چشم جلوگیری نماید.

5- افراد سیگاری و یا افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند:

دود سیگار می تواند باعث منقبض کردن رگ های خونی در چشم وخشک کردن سطح چشم گردد. هنگامی که بدن شما احساس خشکی وکمبود جریان خون نماید باید تلاش کند تا با گشاد کردن رگ های خونی آن را جبران نماید و باعث قرمزی چشم می شود.

دیگر علائم:

شما ممکن است خشکی چشم در کوتاه مدت داشته باشید اما در بلند مدت تحت تاثیر سیگار و قرار  گرفتن در معرض دود انقباض رگ های خونی به وجود می آید و خطر ابتلا به دژنراسیون کولا و آب مروارید را افزایش می دهد که می تواند باعث کاهش بینایی و یا حتی کوری شود.

درمان:

اگر فرد سیگاری هستید آن را ترک نمائید و اگر سیگار نمی کشید به دنبال هوای تازه  باشید.

 

6- چشم صورتی:

چشم صورتی یا التهاب یک عفونت ویروسی یا باکتریایی است که در یک یا هر دو چشم رخ دهد. این بیماری بسیار مسری است و به راحتی بر اثر مالش از یک چشم به چشم دیگر انتقال می یابد. عفونت سبب التهاب در اطراف و داخل چشم می شود و چشم را قرمز و متورم می نماید.

علائم دیگر:

خارش و سوزش و ترشح، اشک و ترشحات موکولی مانند حساسیت به نور درمان: پزشک ابتدا علت عفونت را مشخص می کند اگر عفونت ویروسی باشد، درمان 3 تا 2 هفته  طول می کشد. قطره های استروئید می تواند به قرمزی و تورم عفونت ویروسی شدید کمک کند. اگر عفونت باکتریایی باشد پزشک قطره چشمی آنتی بیوتیک تجویز می نماید که دارای اثر تسکین دهنده در عرض چند روز می باشد.

7- شنا کردن:

نمک در آب اقیانوس باعث خشکی و قرمزی چشم می شود مواد شیمیایی سوزاننده مانند کلر در استخرها باعث از بین رفتن بعضی از باکتری های خوب در چشم می شود و این عامل باعث قرمزی و سوزش در چشم می شود.

دیگر علائم:

چشم ها ممکن است دارای خشکی وتحریک شوند.

درمان: شستن چشم ها با نرمال سیاهن یا اشک مصنوعی به تمیزی چشم ها و کاهش قرمزی چشم کمک می کند و عینک ایمنی به محافظت چشم در برابر نمک و مواد شیمیایی کمک می کند.

8- قطره های سفید چشمی:

به طور غیرعادی قطره های سفید چشمی می تواند مشکل قرمزی چشم را بدتر کند زیرا آنها با منقبض کردن رگ های خونی در چشم جریان خون را کاهش می دهند. اگر قطره ها را به صورت منظم به کار برید بدن خود را با قطره ها وفق می دهید. هنگامی که قطره ها را متوقف می کنید رگ های چشم گشاد شده وچشم قرمز می شود.

دیگر علائم:

آنها مختلف هستند و بستگی به این موضوع دارد که چه چیزی چشم شما را قرمز کرده است. شبیه خشکی و آلرژی و یا سیگار کشیدن.

درمان: به کار بردن قطره های چشمی یک بار و به میزان کم مشکلی ندارد. اما اگر آنها را به مدت 2 تا 1 هفته هر روز به کار می برید باید نزد پزشک بروید تا علت قرمزی چشم شما را تشخیص دهد. هنگامی که علت مشخص شد می توانید آن را درمان کنید.

دکتر سلام