معمولاً شیمی درمانی با داروهای ضد سرطان به صورت داخل وریدی در بیمارستان یا مطب دکتر داده می شود. این روش غیر جراحی سنتی درمان سرطان سینه بوده است. برخی از نسخه های شیمی درمانی خوراکی برای بیش از 60 سال است که استفاده می شده است و با توجه به پیشرفت های اخیر در درمان سرطان قرص های شیمی درمانی به قرص های خوراکی تبدیل شده اند که به طور گسترده ای استفاده می شوند.

در سال 2007 محققان تخمین زده اند که 25 درصد از داروهای ضد سرطان در حال توسعه، داروهای خوراکی بوده اند که در قالب یک مایع یا یک قرص تولید شده اند. دکتر هانالو آنکولوژیست مستقر در کالیفرنیا می گوید: سه دسته از داروهای خوراکی برای بیماران مبتلا به سرطان وجود دارد:

  • قرص های شیمی درمانی.
  • قرص های ضد هورمونی.
  • درمان های هدفمند با قرص.

هر یک از این درمان ها متفاوت کار می کند و در خدمت یک هدف متفاوت است. هر دارو ممکن است برای شخص خاصی مناسب باشد که می تواند با سرطان مبارزه کند و دیگر ملاحظات بهداشتی را در نظر داشته باشد.

قرص های شیمی درمانی سرطان سینه 

همه داروهای شیمی درمانی سنتی به صورت دهانی آماده می شوند. این داروها معمولاً برای مبارزه با سرطان سینه و به عنوان قرص در دسترس هستند. مانند: سیکلوفسفامید، توپوتکان، متوترکسات، آیداروبیسین.

گاهی اوقات درمان های خوراکی شیمی درمانی و داروهای آن به صورت داخل وریدی تزریق می شود که اثرات جانبی مشابه خواهد داشت. تحقیقات نشان می دهد بقای کلی با شیمی درمانی خوراکی همان است که بیماران با شیمی درمانی سنتی و تزریق داخل وریدی داشته اند.

طریقه ی مصرف قرص های شیمی درمانی 

برخلاف شیمی درمانی های سنتی و داخل وریدی که در کلینیک یا بیمارستان انجام می شد قرص های شیمی درمانی در خانه مصرف می شوند. پزشکان به شما دستورالعمل های روشن در مورد چگونگی مصرف دارو را خواهند داد. آنها همچنین می گویند: که آیا قرص را باید با غذا بخورید و یا چه مدت و یا بعد از خوردن غذا آنها را بخورید. این مهم است که شما دستورالعمل دقیق را اجرا کنید. حتی ممکن است برای خوردن یک قرص نیاز به پوشیدن دستکش داشته باشید و به قرص دست نزنید. یا حتی بعضی از قرص ها را نباید با دندان هایتان خرد کنید و باید آن را قورت دهید. مراقب باشید قرص های شیمی درمانی را دور از دسترس اطفال نگه دارید و حتی برای دور ریختن آنها از پزشک خود و چگونگی از بین بردن آنها بپرسید. فراموش نکنید که استفاده نادرست از قرص های شیمی درمانی حتی ممکن است منجر به فوت شود. پس اگر یک دوز از قرص را فراموش کردید حتماً با پزشک خود برای خوردن یا نخوردن آن دوز سوال کنید.

عوارض جانبی قرص های شیمی درمانی 

حالت تهوع، استفراغ، ریزش مو، کاهش سلول های خون، زخم های دهانی، اسهال، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در دست ها و پاها، خستگی و تغییرات قاعدگی.

عوارض و فواید استفاده از قرص های خوراکی شیمی درمانی 

یکی از مزایای اصلی قرص شیمی درمانی خوراکی برای سرطان سینه، راحتی فرد است. اینکه فرد می تواند آن را درخانه مصرف کند و شما نیاز نیست زمان زیادی را برای رفت و آمد به درمانگاه و تحت درمان بودن صرف کنید. این درمان بسیار کمتر از شیمی درمانی سنتی تهاجمی است که برای برخی تزریق دارو بسیار دردناک تر است. از مزایای دیگر قرص های خوراکی شیمی درمانی کم بودن هزینه آنها نسبت به داروهای تزریقی است که می تواند بار مالی این قضیه را از روی دوش شما بردارد و بتوانید راحت تر با سرطان مبارزه کنید.

دکتر سلام