ورزش ورزش و ورزش این جمله ای است که بارها مورد تاکید متخصصان حوزه سلامتی قرار گرفته است و مردم را در هر سن به انجام فعالیت جسمی تشویق کرده اند زیرا یکی از مهمترین عوامل پیشگیری از بروز استخوان ها و سلامتی بدن انجام فعالیت های ورزشی است.محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا تاثیر فعالیت جسمی و تمرین های ورزشی تحمل وزن را در تراکم استخوان ها در دوران جوانی قابل توجه دانستند.
مروری بر مطالعات نشان می دهد تمرینات تحمل وزن به ساخت و تقویت تراکم استخوان کمک می کند.
براساس این گزارش، بهترین فعالیت برای تقویت استخوان ها تمرین های تحمل وزن است که در برابر نیروی جاذبه زمین شما را وادار به فعالیت می کند و تمرین وزنه، پیاده روی، پیاده روی طولانی، آهسته دویدن، بالا رفتن از پله و تنیس از جمله این تمرین ها هستند.
برخی ورزش ها همچون ژیمناستیک فشار زیادی را موجب می شوند که می تواند تا 10 برابر وزن بدن باشد، اما فشار حاصل از تمرین های دیگری مانند دویدن حدود سه برابر وزن بدن است.
محققان با بررسی فعالیت های جسمی 309 پسر و دختر جوان دریافتند افرادی که در طول سال های رشد خود در فعالیت های جسمی متوسط تا شدید شرکت کرده بودند، تراکم استخوان بیشتری داشتند.
محققان 14 مطالعه مداخله ای و 23 مطالعه مشاهده ای را نیز بررسی کردند و دریافتند فعالیت بدنی تحمل وزن در قیاس با فعالیت بدنی بدون تحمل وزن در تقویت استخوان ها موثرتر است.
جوانانی که فعالیت های شدیدتر تحمل وزن داشتند، نتیجه بهتری را در تقویت استخوان کسب کرده بودند.
استاد هدر مککی از محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا با بیان این که کودکان و نوجوانان نباید ساعات زیادی در برابر صفحه نمایش موبایل یا رایانه قرار گیرند و بی تحرک باشند، تاکید کرد که فعالیت جسمی برای سلامتی آنها بسیار مهم است.
این مطالعه در مجله Journal of Bone and Mineral Research منتشر شد

منبع/ایرنا