برخی لاک های ناخن عوارض مخربی برای سلامتی بانوان در بر دارند و می توانند باعث بروز انواع بیماری های تنفسی در آن ها شوند بهتر است با برخی مواد سمی در لاک ناخن و مضرات آن ها برای بدنتان آشنا شوید کودکان و دختران جوان بیشتر در معرض این بیماری ها قرار دارند .تایج تحقیقات در این زمینه را در این بخش در اختیارتان قرار خواهیم داد .

دانشمندان با مطالعه گروهی از خانم‌ها از حقایق وحشتناکی در مورد استفاده از لاک‌های ناخن پرده برداشتند.

 بسیاری از خانم ها از لاک ناخن برای زیبایی استفاده می کنند اما نکته قابل توجه و حائز اهمیت آن است که برخی لاک های ناخن حاوی مواد شیمیایی سمی بوده و می توانند به سلامتی بدن آسیب برسانند.
در یک مطالعه نشان داده شد که بسیاری از محبوب ترین مارک های لاک ناخن مضر هستند.
دانشمندان برای انجام این تحقیق 24 زن که از لاک ناخن استفاده می کردند، مورد مطالعه قرار دادند. نتایج نشان داد که 10 ساعت بعد از استفاده از لاک ناخن مواد سمی مانند تریفنیل فسفات در بدن به چشم می‌خورد.
در یک مطالعه دیگر در همین راستا نشان داده شد که در برخی لاک های ناخن تریفنیل فسفات وجود داشت در صورتی که بر روی برچسب آن ها این ماده سمی و مضر درج نشده بود.
بر اساس تحقیقات، بیش از 20 درصد لاک های ناخن حاوی مواد سمی مضر هستند.
برخی مواد سمی در لاک ناخن و مضرات آن ها به شرح زیر است:
تریفنیل فسفات
تریفنیل فسفات به عنوان سم سیستم عصبی و غدد درون ریز و قاتل باروری، تحریک کننده پوست و ماده‌ای آلرژیک شناخته شده است.
این ماده سیستم غدد درون ریز انسان را مختل کرده و تنظیم هورمونی، سوخت و ساز بدن، تولید مثل را تحت تاثیر قرار می دهد.
این آسیب‌ها به خصوص دامن دختران جوان را می‌گیرد و با بر هم زدن سیستم هورمونی روند رشدشان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
فرمالدئید
فرمالدئید به عنوان یک ماده سرطان زا شناخته شده که می تواند آسم و تنگی نفس را به همراه داشته باشد. افرادی که بیماری‌های مزمن تنفسی دارند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند.
تولوئن
ماده شیمیایی تولوئن در روند رشد کودکان اختلال ایجاد کرده و عوارض بسیاری به دنبال دارد. علاوه بر این، تولوئن یک ماده تحریک کننده پوست بوده و در صورت ورود به بدن باعث خستگی، سرگیجه، ضعف و رفتار نامتعادل در افراد می‌شود.
منبع: My Healthy Life Vision