شعله ور شدن می تواند یکی از بخش های ناامید کننده درماتیت اتوپیک باشد. عوامل داخلی و خارجی سبب خشکی و پوسته پوسته شدن و خارش و بثورات جلدی قرمز رنگ روی پوست می شود. محرک های خارجی مانند آلرژن و محرک ممکن است بعد از تماس با پوست سبب شعله ور شدن آن شود. محرک های داخلی مانند آلرژی داخلی و استرس ممکن است التهاب بدنی را افزایش و منجر به راش بد شود.

محرک های تشدید درماتیت اتوپیک

محرک فیزیکی درماتیت اتوپیک:

هنگامی که شما با مواد محرک فیزیکی تماس داشته باشید، پوست شما ممکن است بلافاصله شروع به خارش یا سوزش کند. پوست ممکن است قرمز شود. بسیاری از محرک های مشترک وجود دارد: پشم، الیاف مصنوعی، صابون و مواد شوینده، گرد و غبار و شن و ماسه، دود سیگار.

زمانی که شما در یک محیط جدید با محرک های مختلف هستید ممکن است درماتیت اتوپیک در شما شعله ور شود. برای مثال هنگامی که شما در یک هتل هستید و یا استفاده از صابون های دستشویی عمومی می تواند درماتیت اتوپیک را شعله ور کند.

دیگر عوامل فیزیکی:

گرما، رطوبت، و تغییرات دما می تواند سبب شعله ور شدن درماتیت اتوپیک  شود. در هنگام حمام کردن با آب داغ چربی پوست از بین می رود و منجر به از دست رفتن رطوبت می شود. فقط یک دوش در آب بیش ازحد گرم می تواند سبب شعله ور شدن درماتیت اتوپیک شود. پس از دوش گرفتن از لوسیون، کرم یا پماد استفاده کنید. زمانیکه شما در خارج هستید و یا از لحاظ جسمی فعال باشید، درماتیت اتوپیک می تواند شعله ور شود. بنابراین زمانی که در یک روز گرم بیرون هستید یک نقطه سایه دار پیدا کنید و یا کرم ضد آفتاب استفاده کنید، آفتاب سوختگی سبب التهاب و شعله ور شدن درماتیت اتوپیک می شود. اگر شما در گرمای زیاد در حال ورزش کردن هستید، با نوشیدن آب دمای بدن خود را پایین نگه دارید.

محرک های غذایی در درماتیت اتوپیک:

آلرژی غذایی درماتیت اتوپیک ایجاد نمی کند اما می تواند آن را شعله ور کند. از رایج ترین آلرژی های غذایی: شیر، تخم مرغ، بادام زمینی، گندم، سویا، و غذا های دریایی. دکتر برای تشخیص اینکه آیا یک غذا باعث آلرژی شده است یک آزمایش انجام می دهد. البته آزمایش مثبت برای یک آلرژی زا در یک تست پوستی از دما به این معنی نیست که شما حساسیت دارید. بسیاری از تست های مثبت کاذب هستند. بنابراین انجام یک چالش مواد غذایی برای دکتر مهم است.

در یک چالش مواد غذایی پزشک شما یک مواد غذایی خاصی را که خورده اید و باعث ایجاد اگزما در شما شده است را مشاهده می کند. آلرژی غذایی و حساسیت می تواند با سن شما تغییر کند. بنابراین شما ممکن است به ارزیابی مجدد نیاز داشته باشید. هرگز گروه مواد غذایی را از لیست غذایی خود بدون مشورت پزشک حذف نکنید. چون ممکن است به سوء تغذیه و مسائل بهداشتی منجر شود.

فشار:

زمانی که شما دچار استرس شوید ممکن است AD شعله ور شود. این ممکن است از عوامل استرس زا روزانه و یا زمانی که شما ناامید هستید، خجالت می کشید، اضطراب دارید و یا احساساتی مانند عصبانیت که باعث گرگرفتگی پوست شما می شود، می تواند چرخه خارش را آغاز کند. در زمان استرس بدن دچار التهاب می شود که برای افراد مبتلا به بیماری های پوستی این می تواند سبب قرمزی و خارش پوست شود. اگر شما استرس دارید و با آن خارش می گیرید سعی کنید قبل از اینکه با خاراندن خارش خود را تسکین دهید، با مراقبه یا پیاده روی سریع آرامش خود را حفظ کنید.

دکتر سلام