داروی ضد سرطان “زلوداXeloda”باعث از بین رفت اثر انگشت مرد 62 ساله ی سنگاپوری شد.

چندی پیش مردی 62 ساله از سنگاپور که ورود وی به امریکا مرتب رد می شد، مورد بررسی امنیتی قرار گرفت. علت عدم اجازه ورود وی به این این کشور به این دلیل بود که امکان تشخیص اثر انگشت وی توسط اداره گمرک میسر نمی شد. بعدها مشخص شد که به علت مصرف داروی ضد سرطان ، اثر انگشت وی ناپدید گشته اسک. مشاور پزشکی این مرد می گوید که بیمار من مدتهاست که از داروی زلوداXeloda برای پیشگیری از بازگشت مجدد سرطان استفاده می کند. این بیمار سرطانی توسط دفتر گمرک امریکا به مدت چهار ساعت توقیف شده تا اثر انگشت وی شناسایی گردد و مشخص شود که تهدید امنیتی به دنبال نخواهد داشت.

با توجه به این حقیقت پزشک وی می گوید که بیارانی که تحت درمان دارویی زلودا می باشند باید نامه ای از پزشک خود به همراه داشته باشند تا در هنگام سفر به کشورهایی که جهت شناسایی مسافران نیاز به اثر انگشت دارند، با مشکل مواجه نگردند.  طبق تحقیق انجام شده ثابت گردیده  که سایر بیمارانی که از این داروها استفاده می کنند نیز چنین تاثیر جانبی را متحمل  شده اند.

داروی زلودا برای درمان سرطان های کلرورکتال و همچنین سرطان سینه تجویز می گردد. یکی از عوارض جانبی این دارو بروز سندرم دست و پا می باشد. علائم این سندرم عبارتند از آماس، قرمزی، سوزش ، کرختی و درد دست و پا می باشد. در این شرایط پوست ورقه ورقه شده و دچار خونریزی و نهایتا زخم و تاول می گردد. این مسئله به مرور زمان اثر انگشت را از بین می برد.