علائم یائسگی می تواند عرق شبانه، خشکی و بدبو شدن بدن باشد. اما برای برخی هم می تواند باعث از دست دادن ذهن یا حافظه  شود. در طول یائسگی بسیاری از خانم ها به از دست دادن حافظه شکایت می کنند. طبق تحقیقات ۶۰ درصد از زنان قبل از یائسگی متوجه تغییرات نامطلوب حافظه می شوند. طبق مطالعه سلامت زنان در سراسر کشور خانم ها در یائسگی یا دوران پس از یائسگی دچار مشکلات شناختی و تغییرات خلق و خوی می شوند.

استاد بالینی زنان و زایمان توضیح می دهد: علائم آن همچون گرگرفتگی، تعریق شبانه، خواب و تغییرات خلق و خوی می تواند باشد. بسیاری از چیز هایی که در مشکلات زندگی یک زن معمولی ۵۰ تا ۵۵ ساله است می تواند مورد توجه قرار بگیرد: رفتن بچه ها به مدرسه، آمدن بچه ها به خانه و مسائل شغلی و شغل همسر برخورد با عوامل استرس زا. خوشبختانه برخی از راه ها برای مبارزه با آن وجود دارد. نگاهی به این ۴ مرحله به احساس بهتر و طرد  احساس های مه آلود است.

حفاظت از قلب در یائسگی:

ممکن است قلب شما و سر شما راه ها و ارتباط مشترکی با هم داشته باشند. طبق یک مطالعه در انجمن قلب آمریکا نشان داد که بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا و دیابت همه با خطر ابتلا به زوال ذهنی زنان یائسه در ارتباط بودند. بهترین روش برای سلامت مغز و سلامتی حفظ سلامت سیستم قلبی و عروقی است. برای تیز نگه داشتن ذهن خود به کنترل مسائلی مانند فشار خون بالا، دیابت، و کلسترول غیر طبیعی بپردازید.

ورزش در یائسگی:

شما می دانید که ورزش می تواند به شما احساس بهتری بدهد. اما باید بتوانید آن را برای مغز خود خوب انجام دهید. طبق مطالعات زنان یائسه ای که ورزش می کردند با نرخ پایین تری از زوال شناختی همراه بودند. تمرینات پمپاژ قلب به نظر می رسد باعث افزایش سلامت بیشتر می شود.

برنامه خواب در یائسگی:

عدم تعادل در خواب می تواند گر گرفتگی را مختل کند. هنگامی که شما خواب کافی ندارید مغز شما باعث عوامل استرس زا در مغز می شود. طبق یک مطالعه که در انجمن سالمندان آمریکا انجام شد، محققان دریافتند که زنان مسن تر که ۴ یا ۵ ساعت کمتر در شب می خوابند مهارت های شناختی بدتری نسبت به کسانی دارند که ۷ ساعت خوابیده بودند. خانم هایی که در شب به مدت ۹ ساعت یا بیشتر می خوابند بیشتر از کاهش در شناخت رنج می برند. همچنین افراط یا تفریط بیش از حد خواب باعث تغییرات بزرگ و عملکرد منفی در مغز می شود. بهترین روش این است که ۷ یا ۸ ساعت در شب بخوابند.

توضیحات:

یک رابطه خوب با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و متخصص زنان و مراقبت های اولیه بخش مهمی از مدیریت علائم یائسگی است. ارتباط بهتر با توضیحات مثل تماس با چشم، احساس درک و تعیین اهداف می تواند برای سلامت شما مفید باشد و برخی از داروها مانند آسپرین برای جلوگیری از حملات قلبی مفید است‌. سعی کنید با یک پزشک متخصص در مورد یائسگی خود صحبت کنید.

دکتر سلام