پوست شما اگر خشک باشد ممکن است پوسته پوسته شود یا خارش داشته باشد. گاهی اوقات می تواند هنگام لمس صدمه ببیند. سایر علائم پوست خشک عبارتند از: پوسته پوسته شدن، لایه برداری، قرمزی، رنگ خاکستری و پوست خشن  یا داشتن حالتی مانند کاغذ سمباده است. حتی خونریزی هم ممکن است اتفاق بیفتد. گاهی اوقات پوست خشک می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که برای درمان باید با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

چگونه می توانیم از پوست خشک بر روی صورت جلوگیری کنیم؟

قبل از این که شما شروع به تعویض محصولات مصرفی پوست خود کنید سعی کنید برای کاهش خشکی چند چیز را یاد بگیرید.

دوش خود را اصلاح کنید:

اگر می توانید دوش آب گرم را تغییر دهید و از آب ولرم استفاده کنید. آب گرم می تواند پوست شما را خشک کند و باعث از بین بردن روغن پوست شما شود. همچنین زمان حمام را کاهش دهید و آن را به ۵ تا ۱۰ دقیقه برسانید. قرار گرفتن در معرض آب غیر ضروری می تواند پوست شما را خشک تر کند. اجتناب از دوش گرفتن یا حمام کردن بیش از یک بار در روز می تواند پوست خشک را بدتر کند.

شستن صورت به آرامی:

در هنگام شستن صورت شما می توانید از صابون و پاک کننده های سخت مانند رتینوئیدها، آلفا یا هیدروکسی اسید اجتناب کنید. این مواد غیر ضروری ممکن است پوست شما را خشک کند و موجب تحریک یا التهاب شود. چند صابون ملایم و مرطوب کننده بدون عطر می تواند برای شما خوب باشد. شما برای حفظ رطوبت پوست می توانید از پلی اتیلن، گلیکول، سورفاکتانت سیلیکون، لانولین، پارامین یا عوامل تمیز کردن مصنوعی دیگر استفاده کنید. آن ها اغلب حاوی مواد شیمیایی مانند تری اکسید گوگرد، اسید سولفوریک و اکسید اتیلن ملایم بر روی پوست حساس هستند. شما می توانید به جای یک اسفنج ساینده یا لیف حمام، از نوک انگشتان خود برای مالش آرام صورت استفاده کنید و از شستن صورت خود چند بار در روز اجتناب کنید. اگر پوست شما خشک است بهتر است فقط در شب صورت خود را بشویید.

مرطوب کننده:

استفاده از یک مرطوب کننده برای پوست شما مفید است. استفاده کردن از آن به طور منظم به خصوص بعد از دوش گرفتن خوب است. استفاده از آن در این زمان می تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند. شما ممکن است نیاز به مرطوب کننده ها شامل: کرم های ضد آفتاب برای محافظت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است داشته باشید. محصولات پترولانوم بهترین چیز برای پوست های خشک یا ترک خورده است که از تبخیر آب بر روی پوست شما جلوگیری می کنند. مومیایی کردن لب می تواند به تسکین لب های خشک یا ترک خورده کمک کند. مومیایی کردن لب را می توان با وازلین یا روغن های معدنی انجام داد.

زیاد لباس پوشیدن:

قرار گرفتن در معرض هوای سرد ممکن است پوست خشک را بدتر کند. سعی کنید برای جلوگیری از خشکی پوستتان یک روسری به صورت خود ببندید. از پارچه های خشن و خارش آور اجتناب کنید و از مواد شوینده ضد حساسیت و عاری از رنگ و رایحه استفاده کنید.

سعی کنید یک مرطوب کننده داشته باشید:

اضافه کردن رطوبت در اتاق می تواند از خشک شدن پوست جلوگیری کند. چرا این اتفاق می افتد: زمانی خشکی پوست رخ می دهد که پوست به اندازه ی کافی روغن ندارد. شما ممکن است پوست خشک را در طول سال یا فقط در ماه ها یا هوای سرد داشته باشید. زمانی که افت درجه ی حرارت داریم، رطوبت کاهش می یابد مانند: سفر، ساکن بودن در آب و هوای خشک، تماس با کلر در یک استخر شنا و تحریک شدن با اشعه آفتاب. پوشت خشک می تواند باعث ورود باکتری به بدن شود.

نشانه های عفونت:

قرمزی، حرارت، چرک، تاول، خارش، جوش ها و تب می باشد. در صورت مراجعه به پزشک: از پوست خود به طور منظم مراقبت کنید، از عفونت پوست ترک خورده جلوگیری کنید.

شرایطی برای درمان خشکی خفیف پوست عبارتند از:

درماتیت آتوپیک یا اگزما، درماتیک سبورئیک مناطق با غدد چربی مانند ابرو و بینی. پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است که شامل پوسته پوسته شدن پوست، تکه های پوست خشک و سایر علائم است. پزشک شما ممکن است کرم های موضعی مانند کورتیکو استروئید یا داروهای خوراکی مانند تعدیل کننده ی سیستم ایمنی را تجویز کند.

دکتر سلام