برخی دمنوش ها می توانند باعث تقویت اعصاب و افزایش آرامش شما شوند، اگر از اختلالات اضطرابی رنج میبرید بهتر است با روش تهیه این دمنوش ها آشنا شوید، مبتلایان به افسردگی مزمن با کمک این دمنوش ها می توانند بهبود پیدا کنند .متخصصین طب سنتی درباره انواع دمنوش های اعصاب برخی توصیه هایی به مصرف کنندگان میکنند که در ادامه برایتان آورده ایم .

در دنیای امروزی که تمامی تمرکز تبلیغات بر روی استفاده از مواد صنعتی و البته شیمیایی میباشد استفاده از دمنوش های سنتی و باستانی گزیری هوشمندانه به گذشته پاکمان میباشد. گذشته ای که بدون شک لبریز از نعمات سرشار بود. در ادامه قصد معرفی و بررسی دمنوش اعصاب را داریم که به تمدد و آرامش خاطر کمک شایان میکنند.

دمنوش اعصاب بادرنجبویه:

جالبه بدونید که بادرنجبویه یا همان گیاه ملیسا باعث هضم راحت شده و اعصاب را آرام می کند. این گیاه همچنین برای تنظیم عملکرد تیروئید نیز مفید است. بادرنجبویه خواص آنتی اکسیدانی دارد و دم کرده ی آن نیز آرامش بخش است و از راه های درمان اضطراب است
دمنوش اعصاب چای زرشک:

اما نوشیدنی محبوب زرشک، طبیعتی سرد و خشک دارد و ضدّ صفرا، تقویت کننده معده، کبد و قلب، خنثی کننده سموم، برطرف کننده عطش و گرمازدگی(و تهوّع و استفراغ ناشی از آن) و بی اشتهایی است. زرشک، ضمن تصفیه خون، درمان بـسـیار خوبی برای فـشـار خـون بـالا(در افراد گرم مزاج) می باشد.
دمنوش اعصاب هل:

هل، سیستم عصبی، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی را آرام می کند. علاوه بر این برای تقویت هوش و افزایش قدرت جنسی مفید است. در طب چینی از آن برای مقابله با مشکلات معده و روده ها استفاده می کنند. افزودن هل به دمنوش مورد نظر علاوه بر دگرگون کردن عطر و طعم آن باعث آرامش بیشتر می شود
دمنوش اعصاب چای زعفران:

زعفران، طبیعتی گرم و خشک دارد و مقوّی قلب، محرّک قوای مغزی، شادی بخش، خنده آور، ضّدکرم خوردگی دندان، شستشودهنده کلیه، مقوّی معده، ضدّسرفه، ضدّحسّاسیت و خلط آور است. در هنگام زایمان برای تسهیل و تسریع روند زایمان می توان یک مثقال آن را دم کرده میل نمود امّا در دوران بارداری بهتر است از مصرف زیاد آن خودداری کرد. تاثیر زعفران بر افسردگی مزمن

دمنوش اعصاب دارچین:

از دارچین هر چه بگوییم کم است. این ادویه ی مفید برای تنظیم قند خون مفید است و خواص ضداسپاسمی دارد. دارچین ضد میکروب و ضد التهاب بوده و انرژی تان را افزایش می دهد. اگر از نفخ یا بی اشتهایی رنج می برید نیز می توانید به دارچین اعتماد  کنید.
دمنوش اعصاب چای زیره سیاه:

طبیعت بسیار گرم زیره، چـربی اضافه بدن را می سوزاند و چاقی را برطرف می کند؛ فشارخون را افزایش می دهد و علاوه بر تصفیه خون، تقویت قلب وعروق وشـسـتـشـوی کـلـیـه، ضدّ زردی پوست، افزایش دهنده شیرمادر، ضدّنفخ و مقوّی معده می باشد
دمنوش اعصاب چای به لیمو زیرفون:

طبیعت این چای گرم بوده؛ در درمان سرماخوردگی، تشنّج، نقرس، دردهای سیاتیکی، غلظت خون، روماتیسم، بی خوابی های شبانه، میگرن، اضطراب، طپش قلب، سردرد، آسم، فشارخون و اسهال موثراست؛ همچنین این چای،  تقویت کننده حافظه، شستشودهنده کلیه و مقوی معده است. مصرف این چای به علّت دارا بودن زیرفون، برای خانم های باردار ممنوع است.

اگر شما اغلب دچار بی‌خوابی می‌شوید یا ممکن است احساس کنید به داروهای آرامبخش و خواب‌ آور احتیاج دارید، به شما توصیه می‌کنیم قبل از خواب از دمنوش‌ های گیاهی استفاده کنید.
یکی از این دمنوش‌ها گل گاوزبان به همراه گیاه سنبل‌ الطیب به همراه لیمو عمانی و نبات است که اگر دچار بی‌خوابی شده‌اید می‌توانید به جای قهوه و چای آن را مصرف کنید.
همچنین اگر شما در طول روز استرس زیادی دارید می‌توانید از برخی نوشیدنی و عرقیجات معطر نیز استفاده کنید. مثلاً شربت گلاب را با زعفران میل کنید یا شربت بیدمشک و بهار نارنج مصرف کنید.

 

منبع: ویکی روان