دارویی که معمولا برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوید پیشرفته تجویز می شود، ممکن است بتواند هزاران بیمار مبتلا به مراحل اولیه آرتروز را از معلولیت نجات دهد.
آزمایش ها نشان داده است که داروی “ریتوکسیماب”، که با نام تجاری “مبترا” (MabThera)،توزیع می شود، می تواند تقریبا به طور کامل از پیشرفت این بیماری در غضروف افرادی که به تازگی به این بیماری مبتلا شده اند، جلوگیری کند.

به تنهایی در بریتانیا هر ساله نزدیک به هجده هزار مورد جدید ابتلا به آرتریت روماتوید شناسایی می شوند.

کارشناسان می گویند این یافته جدید، که در کنفرانس ای یو لار (EULAR)، مطرح شده، ممکن است به تحولی در درمان های کنونی برای آرتروز منجر شود.

“موسسه ملی بهداشت و برتری در درمان های بالینی” می گوید در حال حاضر ریتوکسیماب فقط زمانی تجویز می شود که سایر داروهای ویژه آرتروز موسوم به “تی ان اف”، کارساز نبوده است.

اما تازه ترین مطالعه ای که با مشارکت 755 بیمار صورت گرفته است، نشان داده که اگر این دارو در ابتدای تظاهرش در بدن انسان، همراه با درمان با طلا (از طلا برای درمان برخی آرتروزها استفاده می شود)، برای بیمار به مدت یک سال تجویز شود، نه تنها علائم بیماری کاهش می یابد بلکه آسیب به مفاصل او را تقریبا به طور کامل متوقف می کند.

در تحقیق اخیر، داروی ریتوکسیماب را برای افرادی تجویز کردند که شش ماه یا کمتر، از ابتلای آنها به بیماری آرتروز نگذشته بود. محققان متوجه شدند که از میان آنها حدود هفتاد درصد تا یک سال از آغاز درمان، با آسیب به مفاصلشان مواجه نشدند. همچنین آسیب به مفاصل این گروه بعد از شش ماه مصرف دارو، تقریبا کاملا متوقف شد.

داروی ریتوکسیماب دستگاه ایمنی بدن را هدف قرار می دهد چون از جمله دلایل اصلی تخریب مفاصل در بیماری آرتریت روماتوید، حمله دستگاه ایمنی به مفاصل و غضروف بدن انسان است.

در بریتانیا تخمین زده شده است که هزینه مستقیم و غیر مستقیم ابتلا به آرتریت روماتوید برای دولت هر ساله بین چهار تا پنج میلیارد پوند است که بخش عمده آن به خاطر پرداخت بیمه بیکاری به بیمارانی است که قادر نبوده اند به اشتغال خود ادامه دهند.