شاید اگر شما از افراد موفق رموز موفقیت آنها را بپرسید هرکدام راجب تلاش زیاد، امید، انگیزه، خلاقیت و غیره حرف بزنند اما گول نخورید! اصلی ترین کلید موفقیت خواب کافی است! یک خواب خوب و کافی می تواند هدایایی گران بها به شما بدهد کافی است تا چند دقیقه از وقت خود را در اختیار ما قرار دهید. با دکتر سلام همراه باشید.

این ایده که از زبان آریانا هافینگتن، تحلیلگر و سردبیر نشریه هافینگتن پست مطرح می‌شود چندان هم بیراه نیست، گزیده‌ای از متن سخنرانی این تحلیلگر را در ادامه می‌خوانید.

آن روز که بی‌خوابی پنج تا بخیه به چشمم زد

ایده بزرگ من یک ایده خیلی خیلی کوچک است. با این‌حال به شما کمک می‌کند تا قفل میلیاردها ایده‌ بزرگی را که در مغزتان نهفته‌، باز کنید. یک ایده خیلی خیلی کوچک که قفل ایده‌های خیلی خیلی بزرگ را باز می‌کند.
ایده کوچک من که باعث می‌شود قفل ایده‌های بزرگی در مغزتان باز شود، خواب است! خود من بسختی توانستم به ارزش خواب پی ببرم. دو سال و شش ماه پیش بود که یک روز از شدت خستگی بیهوش شدم. سرم به میز کارم برخورد کرد، استخوان چانه‌ام به دلیل شدت ضربه شکست و فقط چشم راستم پنج تا بخیه خورد.

این‌جوری بود که جست‌وجوی من برای کشف دوباره ارزش خواب در زندگی آغاز شد. با پزشکان و محققان زیادی در این مورد ملاقات و صحبت کردم. سر کلاس‌های مختلف حاضر شدم و امروز اینجا هستم تا به شما بگویم چطور باید به بهره‌وری بیشتر برسید، الهامات بیشتری را در زندگی‌تان دریافت کنید، شادتر زندگی کنید و چطور خواب کافی داشته باشید.

کمبود خواب نماد قدرت شده است

ما خانم‌ها قصد داریم انقلابی در این زمینه راه بیندازیم و بدون اداهای فمینیستی این مسأله ذاتی را برای خانم‌ها جا بیندازیم. ما خانم‌ها قرار است برای پیشرفت و بالا رفتن و رشد کردن، به معنای واقعی کلمه بخوابیم! متأسفم اما برای مردها، کمبود خواب تبدیل به یک نماد قدرت شده است.

همین چند روز ملاقاتی با یکی از همکاران مَردم داشتم و او سر شام داشت به این موضوع که شب قبل فقط چهار ساعت خوابیده است، افتخار می‌کرد. هر چند که این موضوع را به او نگفتم، ولی دوست داشتم بگویم: می‌دانی موضوع چیست؟ اگر پنج ساعت خوابیده بودی، قطعاً این جلسه خیلی بهتر می‌شد.

تایتانیک به خاطر کم خوابی غرق شد

در حال حاضر یک جور محرومیت از خواب به صورت کاذب در شهرهای مختلف وجود دارد. امروز شما اگر بخواهید با یک نفر یک قرار کاری به صرف صبحانه بگذارید، اگر از طرف مقابلتان بپرسید که ساعت هشت صبح خوب است، احتمالاً با این جواب روبه‌رو می‌شوید که ساعت هشت خیلی برای من دیر است! ولی اشکالی ندارد، قبل از قرارمان می‌توانم کمی تنیس بازی کنم و چند تا جلسه تلفنی داشته باشم و بعد هم سر ساعت هشت شما را در فلان رستوران ببینم.

این آدم‌ها با خودشان فکر می‌کنند که با این روش به طرز باورنکردنی مؤثر و مولد هستند و کارایی بالایی دارند  ولی در عمل این‌طور نیست، چون در حال حاضر رهبران و مدیران زیادی در عرصه تجارت و امور مالی و سیاست وجود دارند که اتفاقاً تصمیم‌های وحشتناکی می‌گیرند.
بنابراین داشتن ضریب هوشی بالا اصلاً به این معنی نیست که شما لزوماً رهبر خوبی هستید، چون داشتن جوهره رهبری یعنی بتوانی کوه یخ را قبل از برخورد با کشتی تایتانیک ببینی و ما در عرصه تجارت، کوه‌های یخی زیادی داریم که کشتی‌مان را تهدید می‌کنند.

در واقع من فکر می‌کنم اگر ما به جای برادران لهمان، برادران و خواهران لهمان را داشتیم، این احتمال وجود داشت که آن کشتی هنوز هم سالم باشد. چون برادران لهمان کل ساعات هفته را به صورت مداوم مشغول به کار بودند. درحالی‌ که خواهران لهمان ممکن بود متوجه کوه یخی شوند، چون بعد از هفت و نیم تا هشت ساعت استراحت، از خواب بیدار می‌شدند و ممکن بود بتوانند آن کوه بزرگ را ببینند!

بنابراین در عین حال که ما در سراسر جهان با بحران‌های مختلفی روبه‌رو هستیم، اما آن چیزی که می‌تواند در زندگی شخصی برای همه ما مفید باشد، لذت بیشتر و اثربخشی و کارایی بالاتری را برایمان به ارمغان بیاورد و بهترین راه‌حل‌ها را درخصوص کاری که مشغول انجامش هستیم، وارد ذهنمان کند، این است که چشم‌هایمان را ببندیم و ایده‌های بزرگی را که در سرمان خوابیده است، کشف کنیم. قطعاً این کار برای دنیا هم بهتر خواهد بود. بنابراین مصرانه از شما می‌خواهم که موتورهایتان را خاموش کنید و قدرت خواب راکشف کنید.برای اینکه زن کاملی باشید، لازم است که اول مادر و همسر خوبی باشید. مطمئن باشید که مادری که برای رقابت در دنیای تجارت خوابش را حذف می‌کند، نمی‌تواند برای بچه‌هایش مادر خوبی باشد و در این‌صورت به هیچ وجه زن کاملی نیست.

منبع: بلاغ