پروتئین گیاهی چه فوایدی دارد؟ این نوع پروتئین، چه مزیتی نسبت به پروتئین های حیوانی دارد؟ آیا استفاده از پروتئین حیوانی، برای سلامتی انسان مضر است؟ یکی از اعضای هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان بیان کرد: استفاده از پروتئین  گیاهی نسبت به پروتئین حیوانی، خیلی با صرفه تر است.

‌محمدحسن کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه حبوبات ازنظر تأمین امنیت غذایی، بعد از غلات مهم‌ترین محصولات کشاورزی محسوب می‌شوند، اظهار کرد: تقریباً 71 درصد مصرف جهانی حبوبات در سبد غذایی انسان است.

وی با بیان اینکه بذور رسیده و خشک حبوبات دارای 20 تا 35 درصد پروتئین هستند، گفت: تولید پروتئین گیاهی حبوبات، برتری‌های متعددی نسبت به تأمین پروتئین حیوانی داشته و به لحاظ هزینه اقتصادی و سلامت مصرف‌کنندگان صرفه بیشتری دارد.

کوشکی خاطرنشان کرد: ترکیب مناسبی از پروتئین حبوبات با غلات می‌تواند سوء تغذیه و کمبود اسیدهای آمینه چرخه غذایی انسان را جبران کند.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان لوبیا را یکی از مهم‌ترین حبوبات دانست و گفت: کشاورزان زیادی در استان از راه تولید این محصول امرار معاش می‌کنند و از طرفی ویژگی بارز آن تثبیت زیستی نیتروژن است که یکی از ابعاد مهم کشاورزی پایدار و حیای اراضی محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: لوبیا دارای تمامی اسیدهای آمینه ضروری برای بدن است که توسط بدن ساخته نشده و باید در جیره غذایی لحاظ شوند..

ایسنا


بیشتر بخوانید: بادام زمینی و ویتامین های بی شمارش