برای همه ی ما پر واضح است که با بالا رفتن سن افراد، دچار مشکل خواب می شوند و شب ها با هزار زور و قرص و دارو، شاید تنها ساعتی به خواب بروند. چرا واقعا این مشکل پیش می آید؟ چگونه می توانیم برای رهایی از این بی خوابی، به سالمندان اطرافمان کمک کنیم؟ با دکتر سلام همراه باشید.

به گزارش دکتر سلام، به نقل ازخبرنگار مهر، «برایس ماندر» محقق ارشد دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می گوید: با افزایش سن خواب خوب برای سالمندان دشوار می شود که البته می تواند پیامدهای زیادی هم برای سلامت به همراه داشته باشد.

خواب مختل شده با برخی مشکلات پزشکی از جمله افسردگی و زوال عقل مرتبط است. افراد مبتلا به اختلال خواب چندین بار در طول شب بیدار می شوند و مراحل خواب خوب را از دست می دهند.

به گفته محققان، ارتباط دوجانبه بین اختلالات خواب و فرآیند ایجاد زوال عقل وجود دارد. یعنی گاهی اوقات زوال عقل موجب بروز مشکلات خواب شده و گاهی اوقات هم بدخوابی ممکن است روند زوال حافظه و سایر مهارت های روانی را تسریع نماید.

محققان در تحقیقات خود دریافتند خواب عمیق به پاکسازی مغز از پروتئین های آمیلوئیدبتا که در افراد مبتلا به زوال عقل تشکیل می شود کمک می کند.

آفتاب آی آر