خانم ها به دلیل زایمان های متعدد و شرایط خاص هورمونی و یائسگی و شغلی، ضرورت دارد از سنین 35 سال به بالا با توجه به تعداد زایمان ها و سن از کار افتادن تخمدان ها و یا خارج کردن رحم و تخمدان ها، پس از مشورت با پزشک معالج خود، از داروهایی که معرفی می شود استفاده کنند. البته مورد مصرف داروها، از سنین 35 تا 50 سال به بعد است و مصرف برخی از آنها برای مردان هم ضرورت دارد.

1ـ قرص های کلسیم دی (Tab calcium – D)

– مصرف دایمی این قرص، که مخلوطی از کلسیم و ویتامین دی است برای همه خانم های حدود 40 سال به بالا ضرورت دارد. به ویژه اگر تعداد زایمان آنها بیش از دو فرزند باشد. برای پیشگیری از پوکی استخوان و آرتروز، باید هر روز یک عدد و در برخی موارد بنا به توصیه پزشک معالج، دو عدد قرص کلسیم دی مصرف شود.

2ـ قرص های استؤفوس یا آلندرونات سدیم (Alendronate –Na =Osteofos)

– این دارو نیز برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان و اختلالات استخوانی و ارتوپدی است که در واقع برای تقویت سیستم استخوانی زنان بسیار ضرورت دارد به ویژه در سنین بالای 50 سال و برای بیش از دو زایمان باید مصرف شود. این دارو را باید نیم ساعت پیش از صبحانه میل کرد.

– امروزه در سنین یائسگی و حتی پیش از آن به جای اینکه از قرص های هورمونی از نوع استروژن و پروژسترون ( پرمالین ـ پروورا ) مصرف شود، از قرص های آلندرونات سدیم استفاده می شود تا از اختلالات استخوانی و پوکی استخوان نیز پیشگیری شود.

در این مورد بیشتر بخوانید: عوارض مصرف خودسرانه انواع مکمل و داروها

3ـ قرص های سنتروم ( Tab centrum)

– این قرص ها که در امریکا و اروپا به سنتروم مردان و زنان شهرت دارند، در ایران در واقع همان مخلوطی از مولتی ویتامین ها و مینرال مشهورند که در درمان و کمبود بسیاری از کمبودهای ویتامینی و معدنی و تقویت تمام ارگان های بدن از اهمیت خاصی برخوردارند و برای همه مردان و زنان بالای 40 سال، بسته به شرایط بدنی و مشورت با پزشک معالج، از ضرورت های ویژه برای تضمین سلامتی هستند. البته در درمان کم خونی ها می توان همراه سنتروم، از قرص های فروس سولفات یا اسید فولیک و کپسول های هماتینیک و ففول و شربت فروگلوبین هم استفاده کرد.

4 ـ قرص های گلوکزامین کندرایتین ( Tab Glucosamine Chondroitin)

– این قرص ها که در واقع بهترین دارو برای پیشگیری و درمان آرتروز و تخریب غضروف مفاصل و استخوانها هستند، به ویژه برای زنان بالای 55 سال از اهمیت خاصی برخوردارند و در بازسازی و ترمیم غضروف مفاصل کل بدن و تقویت بافت های عضلانی و استخوانی از بهترین داروهای کشف شده در سال های اخیر در جهان هستند. (میزان مصرف روزانه یک تا سه قرص)

5ـ قرص های امگا 3 ( Tab Omega-3)

– در سال های اخیر مصرف گسترده این داروها، که به روغن ماهی نیز شهرت دارند، در سطح جهان بین زنان و مردان رایج شده است و این پدیده جدید عرصه پزشکی در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی ـ عروقی ، فشار خون، چربی خون، بیماری قاعدگی زنان، روماتیسم، سیستم ایمنی و اثرات ضد التهاب در بافت های استخوانی و عضلانی و پوستی بسیار ارزشمند است.

– این دارو که به ویژه از سنین 35 سال به بالا مورد مصرف بیشتری دارد ، شبیه به دانه های کوچک زرد رنگ انگور و دانه های تسبیح، و در واقع نوعی مکمل غذایی است و در طبقه بندی اسیدهای چرب قرار می گیرد.

تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

منبع: دکتر سلام