tennis-elbow300

در قسمت  نخستین صدمات بدمینتون، صدمه های اندام بالایی که شامل مچ دست، آرنج و شانه بود را گفتیم.در این قسمت صدمات اندام زیرین که شامل مچ پا، آشیل

و زانو می شود را بررسی می کنیم.لازم به ذکر است آسیب های ذکر شده در این مطلب آسیب های شایع بدمینتون بوده و امکان بروز آسیب های دیگر اجتناب ناپذیر است.

رگ به رگ شدن مچ پا چیست؟

رگ به رگ شدن مچ پا، جزو شایع ترین آسیب های بدمینتون است.برخی از مقالات پژوهشی گزارش می دهند که رگ به رگ شدن مچ پا حدود نیمی از آسیب های بدمینتون را تشکیل می دهند.تغییرات ناگهانی در تغییر جهت که در زمین بدمینتون مورد نیاز است می تواند باعث پیچ خوردگی مچ پا شود به ویژه اگر بازیکن احساس خستگی نیز داشته باشد.

نوع کفش بازیکن نیز می تواند از دلایل رگ به رگ شدن مچ پا در بدمینتون شود.در بسیاری از موارد مچ به بیرون می چرخد، که منجر به آسیب لیگامنت های جانبی در قسمت بیرونی مچ می شود.این آسیب به نام اسپرین داخلی مچ پا معروف است.رگ به رگ شدن مچ پا به رباط مچ پا و دیگر بافت های نرم اطراف مچ پا، آسیب رسانده  و موجب خونریزی در بافت ها و تورم مچ پا می شود که بسیار دردناک است.ما علائم اسپرین مچ پا را توضیح می دهیم تا در تشخیص وسعت آسیب، به علاوه اطلاعات در مورد درمان، تمرینات و نکته هایی در مورد جلوگیری اسپرین مچ پا به شما کمک کند.

علائم اسپرین درجه یک مچ پا:

درد کم همراه با بی ثباتی کم یا هیچ وجود دارد.سفتی و مشکل برخی مفاصل در راه رفتن یا دویدن اما ورزشکار قادر به بازی بر روی آن می باشد.برخی کشش ها یا شاید پارگی حداقل لیگامنت های جانبی مچ پا در نتیجه چرخش ملایم حول استخوان بر لبه بیرونی مچ پا ممکن است اتفاق افتاده باشند.

علائم اسپرین مچ پا درجه ۲

راه رفتن مشکل و درد متوسط تا شدید.بعید به نظر می رسد ورزشکار قادر به بازی کردن باشد.کبودی با تورم و سختی مفصل مچ پا کم ممکن است مشاهده شود.احتمالا” کمی بی ثباتی مفصل در نتیجه پارگی منوسط برخی از الیاف لیگامنت ها وجود دارد.

علائم اسپرین مچ پای درجه ۳

این مورد معمولاً در نتیجه پارگی کامل یا تقریباً همه لیگامنت ها اتفاق می افتد.در آغاز درد شدید احساس می شود.ورزشکار بی ثباتی خیلی بدی را در ناحیه مچ پا تجربه می کند.تورم شدید با کبودی  وسیعی دیده خواهد شد.

برای جلوگیری از رگ به رگ شدن مچ پا چه کاری می توانید انجام دهید ؟

پوشیدن کفش مناسب می تواند مقدار کمی از لغزش بر روی سطح و پیچ و تاب در مچ پا جلوگیری کند.استفاده از بریس مچ پا و یا بستن نواری روی مچ پا نیز می تواند به کاهش خطر ابتلا به رگ به رگ مچ پا کمک کند.همچنین بازیکنانی که که دچار صافی کف پا هستند حتما” باید از کفی های طبی برای حمایت از قوس کف پا استفاده کنند تا میزان آسیب در این بازیکنان کاهش یابد.

اگر دچار رگ به رگ شدن مچ پا شدید چه کارهایی باید انجام دهید ؟

بلافاصله پس از اینکه مچ پا رگ به رگ شد بسیار مهم است که از پروتکل RICE استفاده کنید.یعنی استراحت، یخ، فشار (بانداژ) و بالا بردن عضو (هرگز یخ را به طور مستقیم روی پوست نگذارید).یخ درمانی می تواند درد را کاهش دهد، از بسته یخ یا مشابه آن بلافاصله ۱۵ دقیقه بعد از آسیب استفاده کنید. این را هر ۲ ساعت تکرار کنید.وزن بدن نباید به طور کامل روی پای آسیب دیده باشد.استفاده از یک قالب یا گچ پلاستیکی یا واکر متحرک پلاستیکی می تواند برای حفاظت و حمایت و هر چه سریع تر راه رفتن مفید باشد.

التهاب تاندون آشیل چیست؟

التهاب تاندون آشیل اصطلاحی رایج برای درد در اطراف آشیل تاندون است و اغلب در بازیکنان بدمینتون گزارش شده است.التهاب تاندون آشیل معمولا” به صورت تدریجی پیش می آید و در گروه سنی بالای ۴۰ سال شایع تر است.درد از مشخصات آن است که با فعالیت بدتر شده و نسبت به لمس هم درد ناک است.

در پزشکی این عارضه به عنوان بیماری التهابی آشیل شناخته می شود که انحلال تاندون آشیل از مشخصه ی این وضعیت است.انحلال بدین معنی است که تاندون استحکام کششی طبیعی خود را ندارند و ممکن است با فعالیت ورزشی مداوم در معرض پارگی قرار گیرد.برخی محققان شیوع بالایی از پارگی تاندون آشیل در بازیکنان بدمینتون، را گزارش داده اند.اما به طور کلی پارگی تاندون آشیل خوشبختانه آسیبی نادر است.

برای جلوگیری از التهاب تاندون آشیل چه کاری می توانید انجام دهید ؟

التهاب تاندون آشیل در اثر فعالیت های زیاد و مکرر و زمانی که بدن خسته است رخ می دهد.برای جلوگیری باید میزان فعالیت بررسی شود یعنی شدت، مدت و تعداد جلسات بدمینتون.تعداد جلسات باید طبق برنامه ای منظم افزایش یابد تا ورزشکار دچار آسیب نشود.

اگر شما از التهاب تاندون آشیل رنج می برید چه باید انجام دهید ؟

یخ درمانی در تسکین درد مؤثر است، اما کلید بهبودی در دوره ی نقاهت التهاب تاندون است که ممکن است به یک استراحت سه ماه نیاز داشته باشد، زیرا بدن برای تولید و ساخت بافت کلاژن و تعمیر تاندون آسیب دیده سه ماه وقت نیاز دارد.انقباض عضلات که در طول حرکت هایی مانند پریدن زیاد رخ می دهد، افزایش تدریجی قدرت عضلات از طریق تاندون آشیل، باعث انطباق و قوی ترشدن تاندون آشیل خواهد شد.

التهاب تاندون پاتلا (کشک) چیست؟

تاندون کشکک درست در زیر کلاهک زانو واقع شده است.التهاب تاندون پاتلا به عنوان “زانو ی جهنده” نیز شناخته شده است.به طور معمول درد زانو به تدریج در طول پرش و فرود در بدمینتون خود را نشان می دهد.با گذشت زمان، فشار بر روی تاندون پاتلا  بیش از حد زیاد می شود و آسیب های میکروسکوپی در بافت تاندون توسعه می یابد.التهاب تاندون پاتلا باعث درد در تاندون می شود که با ادامه فعالیت بدتر می شود.اطراف تاندون به لمس کردن هم حساس است.

برای جلوگیری از التهاب تاندون پاتلا چه کاری می توانید انجام دهید ؟

افزایش در میزان تمرین بدمینتون باید به تدریج صورت گیرد تا تاندون پاتلا بیش از حد تحت فشار نباشد.تکرار پرش و فرودها باید به تدریج افزایش یابد تا اجازه دهد تاندون پاتلا بتواند خود را وفق دهد.در موارد جزئی التهاب تاندون پاتلا استفاده از نوار تاندون می تواند با کاهش سطح مقطع تاندون در کاهش علایم مؤثر باشد.فشار اعمال شده توسط بند یا نوار مانع می شود که حداکثر نیرو از طریق تاندون به تاندون پاتلا منتقل شود.این مسئله موجب کاهش فشار بر روی تاندون پاتلا شده و به کاهش درد و آسیب کمک می کند.

منبع-elmevarzesh.com