در روزهای برفی آلاینده ها و عناصر سمی موجود در هوا وارد برف شده و با آب شدن آن در جاهای مختلف باعث انتقال به بدن ما می شوند .این امر باعث بروز مرگ زودرس در افراد آسیب پذیر خواهد شد .انباشته شدن سموم ناشی از آلاینده ها در مکان های مختلف باعث افزایش شیوع  سرطان های ناشناخته و خطرناک در میان مردم خواهد شد.

 بسیاری از ما فکر می‌کنیم که بعد از بارش برف سنگین در شهر، بهترین کار این است که در هوای تازه و پاک شهر نفس بکشیم. با این‌حال، محققان می‌گویند که همزمان با شروع ذوب شدن برف‌ها دیگر در هوای پاک نفس نمی‌کشیم، بلکه عناصر سمّی ناشی از آلودگی خودروها را تنفس می‌کنیم. گزارشی از مطالعه آنان در Environmental Pollution منتشر شده است. دکتر نازارنکو (از محققان دانشگاه مک‌گیل) می‌گوید: «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که برف، هیدروکربن‌های آروماتیک چندحلقه‌ای (PAH) را جذب می‌کند که به‌عنوان آلاینده‌های آلی شناخته می‌شوند و هم سمّی‌اند و هم سرطان زا».
به‌گفته دکتر پریسا آریا (از مسئولان این مطالعه): «اگر ما می‌خواهیم که صدها مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا را در نقاط مختلف جهان کاهش بدهیم، باید بدانیم که فهم چگونگی تعامل آلاینده‌ها با عناصر زیست‌محیطی (مانند برف) واقعا حیاتی است. وقتی که هوای گرم‌تر با ذرات برف تماس پیدا می‌کند،‌ آلاینده‌های انباشته‌شده در برف آزاد می‌شوند». محققان می‌گویند که مطالعات تکمیلی و نظارت دقیق می‌توانند به شناسایی مضرترین آلاینده‌های فعال در روند ذوب برف کمک کنند. حتی این امکان وجود دارد که سطح این آلاینده‌ها را به‌واسطه بهسازی فرمولاسیون بنزین و تقویت تکنولوژی‌های مربوط به خودروها کاهش داد.
سلامتیسم