بهتر است با نشانه های لخته شدن خون در بدنتان آشنا شوید تا در صورت مشاهده سریعا به پزشک مراجعه کنید ،برخی موادغذایی حاوی ویتامین K در پیشگیری از لخته شدن خون در بدن تاثیرات مفیدی خواهند گذاشت .سبزیجات سبز و برگ دار منابع مفیدی برای دریافت این ویتامین به شمار می روند ،این بیماران نیاز به فرآورده های دارویی رقیق کننده خون دارند .

لخته شدن خون می تواند رویداد مرگباری باشد، زیرا با حمله قلبی و سکته در ارتباط است. همچنین پزشک در صورت تشخیص، داروهای رقیق کننده ی خون را برای شما تجویز می کند. این داروها می توانند از بروز حملات قلبی و سکته پیشگیری کنند، اما در زمان مصرف این داروها رعایت اقداماتی برای احتیاط ضروری است، بنابراین باید از مصرف برخی موادغذایی به دلیل بروز تداخل در عملکرد داروهای رقیق کننده ی خون اجتناب شود.

تداخل ویتامین K

در زمان مصرف داروهای رقیق کننده ی خون مانند وارفارین بزرگترین تغییر در رژیم غذایی اجتناب از مصرف موادغذایی حاوی ویتامین K است. این ویتامین نقشی حیاتی در لخته شدن خون دارد و می تواند با چگونگی عملکرد وارفارین در بدن تداخل ایجاد کند. بنابراین توصیه پزشک پرهیز از موادغذایی با سطوح بالایی از ویتامین K است.

موادغذایی حاوی ویتامین K

بسیاری از سبزیجات سبز و برگ دار حاوی میزان بالایی ویتامین K می باشند. این سبزیجات شامل کلم کیل، اسفناج، کلم بروکسل، جعفری، سبزی های خردل، برگ چغندر و سبزی های کلارد است. همچنین چای سبز محتوی میزان بالایی ویتامین K بوده که بهتر است در زمان دریافت داروهای رقیق کننده ی خون از مصرف آن اجتناب شود.

موادغذایی رقیق کننده خون

برخی از موادغذایی می توانند باعث رقیق شدن خون شوند. یک نگرانی در زمان دریافت رقیق کننده های خون وجود دارد، به طوریکه رقیق شدن زیاد خون حتی می تواند در زمان جراحت های سطحی نیز باعث از دست رفتن مقدار فراوانی خون شود. برای نمونه آب میوه ی کرنبری یک رقیق کننده ی طبیعی به حساب می آید که بهتر است در صورت دریافت داروهای رقیق کننده ی خون در مورد مصرف آب این میوه با پزشک خود مشورت کنید.

ملاحظات

موادغذایی حاوی ویتامین K اغلب شامل منابع سبزیجات سالمی در رژیم غذایی بوده که ممکن است حذف کامل آنها از برنامه غذایی دشوار باشد. در این صورت با پزشک خود در مورد میزان دوز مصرفی روزانه مشورت کنید.

نسخه