مصرف داروهای ضدانعقاد باید با تایید پزشک انجام شود ،برخی محصولات غذایی در رقیق کردن خون تاثیرات فراوانی خواهند گذاشت ،از جمله می توانیم به سبزیجات برگ سبز،سبزیجات کلمیان ،لوبیاها و عدس ها ،جگر،گیاهان و ادویه ها اشاره کنیم اگر از عارضه لخته خون رنج میبرید از مصرف این خوردنی های پرهیز کنید .

داروهای ضدانعقاد به طور رایج رقیق کننده های خون نامیده می شوند. در حقیقت این داروها موجب رقیق شدن خون نمی شوند، بلکه از لخته شدن راحت و سریع خون جلوگیری می کنند. لخته شدن می تواند خطرناک باشد، به طوریکه منجر به حمله قلبی، سکته و حتی مرگ می شود. این موادغذایی حاوی میزان بالایی ویتامین K می باشند که در چگونگی لخته شدن خون نقش دارند. بنابراین در صورت مصرف داروهای ضدانعقاد قبل از هر گونه تغییرات غذایی با پزشک خود مشورت کنید.

سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز بسیار خوش طعم و مغذی بوده، اما ویتامین K موجود در آنها به این معناست که دریافت این موادغذایی باید کنترل شود. این سبزیجات شامل منداب، کلارد، کلم کیل، سبزی خردل، جعفری، اسفناج، برگ چغندر سوئیسی و سبزی شلغم است. کاهو نیز حاوی مقدار متوسطی از این ویتامین می باشد.

سبزیجات کلمیان

سبزیجات کلمیان شامل کلم، گل کلم، بروکلی، تربچه، چغندر و کلم بروکسل می باشند. تعدادی از سبزیجات سبز مانند خردل، منداب، شاهی، سبزیجات کلارد، بوک چوی و کلم چینی نیز جزو سبزیجات کلمیان محسوب می شوند.

لوبیاها و عدس ها

در صورت دریافت داروهای ضدانعقادی، از مصرف نخودها (لوبیا گاربانزو) و عدس ها خودداری کنید. این امر می تواند شامل غذاهای تهیه شده از نخود مانند حموس یا فلافل نیز باشد.

جگر

جگر حاوی میزان بالایی از ویتامین K است. بنابراین قبل از مصرف گوشت گاو، جگر مرغ یا غذاهای محتوی جگر مانند پاته با پزشک خود مشورت کنید.

گیاهان و ادویه ها

زنجبیل و زردچوبه هر دو ممکن است بر انعقاد خون موثر باشند و براساس NIH در صورت دریافت ضدانعقادها بهتر است مصرف آنها محدود شود.

سایر موادغذایی

سایر موادغذایی حاوی میزان بیشتری از ویتامین K شامل توت فرنگی، جلبک دریایی نوری، توفو و سایر محصولات تهیه شده از پروتئین سویا، روغن لوبیا سویا، پیازچه و برگ های چای سبز است. در مورد مناسب بودن مصرف این موادغذایی با پزشک خود مشورت کنید

نسخه