بیماری ایدز و نکاتی که لازم است بدانید
  با بیماری اچ آی وی، آشنایی دارید؟ تا به حال راه های درمانی آن را مورد بررسی و تحلیل قرار داده اید؟ یک روش جدیدی برای درمان این بیماری ابداع شده است که در آن پادتن های ضد اچ آی وی به سلول های سیستم ایمنی متصل می شوند. در نتیجه این سلول های ایمنی به ویروس hiv مقاوم می گردند.

 آزمایش آن‌ها در شرایط آزمایشگاهی نشان داده که این سلول‌های مقاوم می‌توانند، به سرعت جایگزین سلول‌های بیمار شده و پتانسیل درمان افراد آلوده به اچ‌آی‌وی و مبتلا به ایدز را دارند.  این تحقیق در انستیتو تحقیقاتی اسکریپس یا TSRI انجام شده است. «جیا ژی» محقق ارشد TSRI و نویسنده اول مقاله‌ای که در این باره در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است می‌گوید:« این پیشگیری می‌تواند در دراز مدت موثر باشد». محققان «ریچارد لرنر» و «آننبرگ هازن» استاد شیمی ایمنی در TSRI به رهبری نویسنده ارشد مقاله، برنامه دارند تا با همکاری محققان مرکز «سیتی آو هوپز» (of hopes City به معنای شهر امید‌ها ) برای ژن درمانی، این درمان جدید را از نظر اثربخشی و ایمنی که مطابق قوانین قبل از شروع آزمایش در بیماران ضروری است، مورد بررسی قرار دهند.

« شهر امیدها در حال حاضر یک آزمایش کلینیکی فعال ژن درمانی برای ایدز با استفاده از پیوند سلول‌های بنیادین خونی دارد و این این آزمایش با هدف مهیا کردن شرایط آزمایش‌های کلینیکی درمان جدید انجام خواهد شد». این را «جان ای زایا» در شهر امید‌ها می‌گوید و ادامه می‌دهد:« هدف نهایی کنترل تکثیر اچ‌آی‌وی در بیماران ایدزی بدون نیاز به دارو است».

تکنیک جدید TSRI برتری‌های قابل ملاحظه‌ای نسبت به درمان‌هایی ایجاد می‌کند، که در آن پادتن‌ها آزادانه و با تجمع کم در جریان خون شناورند. در عوض این مطالعه جدید پادتن‌ها را به سطح سلول‌های می‌بندد و به این ترتیب دسترسی ویروس را به گیرنده‌های سلولی مسدود کرده و از گسترش عفونت جلوگیری می‌کند. ژی این تکنیک را «اثر مجاور» یا همسایگی می‌خواند:« پادتن‌هایی در نزدیکی سلول بسیار موثرتر از آنتی‌بادی‌های شناور در جریان خون عمل می‌کنند و شما نیاز به تعداد زیاد ملکول در سطح سلول برای اثر بخش بودن ندارید». ژی می‌گوید.

ویروس اچ‌آی‌وی را در سه مرحله در بدن می‌توان متوقف کرد که بر اساس چرخه عمر و تکثیر ویروس است. در مرحله اول ویروس با استفاده از گیرنده‌های سلول به سطح سلول‌های CD4 می‌چسبد. سپس در مرحله بعد که ادغام نام دارد، پوشش ویروس و غشاء سلول در هم ادغام می‌شوند و اچ‌آی‌وی وارد سلول می‌شوند. در مرحله بعد ویروس با استفاده از آنزیم وارونویسی و محتویات ژنتیکی سلول میزبان خودش را بازتولید کرده و از سلول خارج می‌شود. در هر یک از این سه مرحله که فعالیت ویروس مختل شود، تکثیر و گسترش عفونت متوقف می‌شود. درمان‌های دارویی رایج در حال حاضر در هر سه مرحله سعی بر توقف ویروس دارند، اما علیرغم تاثیر چشمگیر به طور کامل موفق به این کار نمی‌شوند. اما در مان جدید تلاش می‌کند تا در همان مرحله اول به طورکلی جلوی تکثیر ویروس را بگیرد.

محققان برای این کار از ابزاری به نام لنتی‌ویروس برای تحویل داردن ژن‌های جدید به سلول‌های پرورش یافته انسانی در آزمایشگاه استفاده کردند و سپس این ویروس‌ها را علیه ویروس سرماخورگی معمولی به عنوان نمونه آزمودند. این ژن سلول‌ها را وادار می‌کند، تا دست به سنتز آنتی‌بادی‌ای بزنند که به گیرنده‌های سلولی می‌چسبند  که ویروس سرماخوردگی برای چسبیدن به سلول به آن نیاز دارد. به این ترتیب ویروس از ورود به سلول و گسترش عفونت باز می‌ماند. لرنر می‌گوید این واقعا نوعی از واکسیناسیون در سطح سلولی است.

در آزمایش مرگ و میر سلول‌ها در هر دو گروه سلول‌های انسانی مهندسی شده و مهندسی نشده دیده شد اما جمعیت سلول‌های مهندسی نشده هرگز بازسازی نشد، در حالی‌که سلول‌های مهندسی شده خیلی زود بازسازی شده و سطح جمعیت‌شان به سطح جمعیت کلی سلول‌ها از هر دو گروه رسید. سپس محققان همین تکنیک را در آزمایشگاه در مقابل اچ‌آی‌وی آزمودند و نتیجه تکرار شد و به سرعت تنها جمعیتی از سلول‌های مقاوم به اچ‌آی‌وی باقی ماندند. حالا محققان امیدوارند بعد از طی کردن مراحل ایمنی اجازه آزمایش‌های کلینیکی را به دست بیاورند، آزمایش‌هایی که شاید منجر به تولید نخستین درمان کامل برای افراد آلوده به اچ‌آی‌وی ومبتلایان به ایدز شود.

بهداشت نیوز