هر چند عامل اصلی خود ارضائی در کودکان نا مشخص است، ولی یک سری عوامل جنسی و تربیتی در خود ارضائی دخیل هستند که در این مطلب از دکتر سلام به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1) وجود انگل های روده ای

– بعضی از کودکان انگل روده ای مثل کرمک دارند. هنگام شب کرمک از داخل روده به خارج از مقعد حرکت می کند و سبب التهاب و خارش ناحیه مقعد و اطراف دستگاه تناسلی کودکان می شود. کودکان با خارش این ناحیه، سبب تحریک ناحیه ی تناسلی شده و احساس لذت می کنند که خود می تواند مقدمه ای جهت شروع خود ارضائی شود.

2) عفونت های ادراری

– کودکان خصوصا دختران، به علت کوتاهی مجرای ادراری، مستعد عفونت های ادراری هستند. عفونت باعث التهاب و احساس سوزش و خارش ناحیه ی تناسلی می شود و ممکن است کودکان با خاراندن این ناحیه به احساس لذت برسند. تکرار این مسئله ممکن است ایجاد خود ارضائی در کودکان کند.

3) عدم رعایت بهداشت پس از دفع مدفوع

– کودکان و خصوصا دختران به علت نزدیکی مقعد و قسمت تناسلی در صورتی که پس از دفع مدفوع، شستشو و نظافت کامل صورت نگیرد، ممکن است باقیمانده ی مدفوع، باعث ایجاد التهاب، سوزش و خارش این ناحیه را فراهم کند.

4) نوازش های بی مورد و غلط

– بعضی از مادران و بزرگترها برای خنده ی کودکان، شدیدا آنها را قلقلک می دهند. نوازش زیاده از حد ناحیه ی شکم، ناحیه ی تناسلی و کشاله ی ران ها می تواند ایجاد تحریک ناحیه ی تناسلی و احساس لذت در کودک شود و زمینه را برای شروع خود ارضائی فراهم کند.

5) مالش دادن بدن

– حرکاتی مانند خوابیدن روی شکم و مالیدن خود به زمین یا روی اشیای سخت مثل عروسک، تشک و بالش در کودکان امری عادی و معمولی است. هر چند این حرکات بیشتر اتفاقی و جهت سرگرمی و بازی انجام داده می شود ولی در صورت عدم ممانعت والدین و اصطکاک و مالش افراطی ناحیه ی تناسلی، کودکان ممکن است به تحریک جنسی برسند و تشویق به تکرار این کار شوند و نهایتا منجر به خود ارضائی شود.

در این باره بیشتر بخوانید: تحریک جنسی در سنین پایین

6) دستکاری آلت تناسلی

– بعضی از کودکان به صورت ناخودآگاه دست در شلوار خود می کنند و دائما با آلت تناسلی خود بازی می کنند. در صورت عدم پیش گیری والدین از این کار، استمرار و دستکاری مکرر آلت تناسلی توسط کودکان، می تواند باعث تحریک آن ها و خود ارضائی شود.

7) بیماری پوستی و قارچی ناحیه ی تناسلی

– وجود بیماری های پوستی مثل کهیر روی اعضای تناسلی یا وجود ناراحتی ها ی قارچی در ناحیه ی تناسلی، می تواند ایجاد التهاب و خارش و در صورت عدم درمان و استمرار، ایجاد خود ارضائی کند.

8) شست و شوی افراطی ناحیه ی تناسلی

– بعضی از والدین، خصوصا آنهائی که وسواس دارند، ممکن است جهت شست و شوی کودکان در دست شوئی یا حمام، بیش از حد وسواس به خرج دهند. تماس و لمس بیش از حد دست با آلت تناسلی کودکان ممکن است باعث تحریک جنسی آنان شود.

9) مواجه شدن با صحنه های جنسی

– کودکانی که شاهد روابط جنسی والدین هستند یا صحنه های جنسی را از طریق دیدن فیلم مشاهده می کنند و همچنین کودکانی که مورد سوء استفاده ی جنسی، توسط کودکان دیگر یا بزرگسالان قرار می گیرند، بیشتر مستعد انجام دادن خودارضائی هستند.

10) محرومیت از محبت والدین

– کودکانی که به هر دلیل، مثل فوت والدین، جدائی و طلاق، غیبت های طولانی والدین در منزل، بیماری های جسمی و روحی شدید آن ها از عاطفه، عشق و محبت والدین، خصوصا مهر مادری محروم باشند و منزوی و تنها می شوند. این کودکان، عشق و محبت را در خود جست و جو می کنند و دچار خود دوستی می شوند و برای تسکین و آرامش خود، راهی جست و جو می کنند که یکی از این راه ها، خودارضائی است.

11) کودکان منزوی و تنها

– کودکانی که نتوانند با اجتماع ارتباط برقرار کنند یا نتوانند با کودکان هم سن و سال خود رابطه ی دوستی برقرار کنند و از بازی با دوستان و اسباب بازی های خود، به لذت و شادی نرسند یا به نوعی هم بازی ندارند، احساس ناکامی و طرد شدگی و سربار و زائد بودن می کنند و فکر می کنند کسی آن ها را دوست ندارد. برای این که این کودکان، رنج ناشی از تنهائی را کاهش دهند به دنبال راهی جهت کسب لذت بر می آیند که آسان ترین راه کسب لذت خود ارضائی است.

12) کودکان مضطرب

– کودکانی که به هر دلیل دچار اضطراب جدائی، اضطراب امتحان، ترس از مدرسه، ترس از جمع و انواع فوبیا و ترس های بیمارگونه می شوند، برای رهائی از این اضطراب ها و ترس ها و رفع تسکین آلام خود، ممکن است به خودارضائی روی آورند.

13) کودکان عصبی

– کودکانی که با هر مسئله ای، عصبی و ناگهان دچار انفجار هیجانی می شوند. برای این که از زیر بار فشار این هیجان رهائی پیدا کنند، به گفته ی فروید، دچار خودارضائی اضطراری می شوند.

گردآوری و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه

منبع: دکتر سلام