امروزه افراد علاقه ی زیادی به جوان ماندن نشان می دهند. همه دوست دارند عمر طولانی تری داشته باشند و به دنبال رازهای کسانی که نسبت به سنشان جوان تر هستند، می گردند. این افراد چه کارهایی انجام می دهند که تا این حد جوان مانده اند و گاهی باعث حیرت و تعجب دیگران می شوند.

اگر شما خودتان را در سنی که روی گواهینامه‌ی رانندگی‌تان نوشته احساس نمی‌کنید، به سال ۲۰۱۷ خوش آمدید. امروزه مردم طولانی‌تر از گذشته زندگی می‌کنند و نسبت به گذشته در دوران پیری سالم‌تر هستند. این امر باعث شده‌است که سن، بیش‌تر مقیاسی برای اندازه‌گیری نشاط باشد تا سال‌هایی که زندگی کرده‌اید. در این نوشتار می‌بینیم که چگونه ۲۴ خانمی که در دل جوان هستند، درحال‌حاضر بهترین سال‌های زندگی‌شان را سپری می‌کنند. با ما و با ۲۴ راز جوان ماندن از زبان زنانی که پیر نمی‌شوند همراه باشید.

1. انجام کاری متهورانه

راز جوان ماندن من این است: “من هیجان و انگیزه‌ی زیادی در وجود خودم حس می‌کنم! هیچ چیزی بیش‌تر از انجام کاری که کمی خطرناک است، باعث نمی‌شود که احساس جوانی و طراوت در من زنده شود. سال گذشته هدف من این بود که انجام حرکات نمایشی با هولا هوپ (حلقه) و آتش را یاد بگیرم. شانا فوترال، ۴۲ ساله، اهل شهر لِیتون در ایالت یوتا.

۲. کمک کردن به دیگران

“هیچ چیز بیش‌تر از این‌که قادر باشم روز شخص دیگری را کمی شادتر و روشن‌تر کنم، به من احساس جوانی و شادی نمی‌دهد. من این کار را معمولا از طریق شغلم به عنوان یک مربی سلامت انجام می‌دهم. من با زنانی حدودا ۴۰ تا ۵۰ ساله کار می‌کنم تا به آنها کمک کنم که احساس تناسب، سلامتی

، طراوت و جوانی داشته باشند، و همین تاثیر شگفت‌انگیزی روی من دارد و باعث می‌شود که خودم هم احساس تناسب، سلامتی، طراوت و جوانی داشته باشم.” تامارا گرند، ۵۰ ساله، اهل بریتیش کلمبیا، کانادا. “همه‌ی ما راه‌هایی داریم برای این‌که بتوانیم به دیگران کمک کنیم.”
۳. داشتن حس شوخ‌طبعی جوانانه!

راز جوان ماندن من این است:”بچه‌های‌ام و خودم عاشق این هستیم که جوک تعریف کنیم! بله آنها هنوز هم باعث می‌شوند که من بزنم زیر خنده، با وجود این‌که کاملا بزرگ و بالغ شده‌ام. انجام تمرین‌های ورزش کراس‌فیت نیز کمک می‌کند که من متناسب بمانم و احساس جوانی داشته باشم. درحال‌حاضر می‌توانم وزنه‌هایی بزنم که در زمانی که جوان‌تر بودم، از عهده‌ام برنمی‌آمد! ” -ماری گروت، ۴۵ ساله، هونولولو، هاوایی.
۴. در آغوش گرفتن دیگران

“شاید تقویم بگوید که من ۶۵ ساله هستم، اما من خودم را ۳۵ ساله احساس می‌کنم. چیزی که که باعث می‌شود من احساس جوانی داشته باشم و مدام با دیگران در ارتباط باشم، این است که خیلی زیاد دیگران را در آغوش می‌گیرم.’” – دب رابی، ۶۵ ساله، ریچموند، کالیفرنیا.

۵. پیدا کردن قبیله‌ام!

من خودم را با گروهی از دوستان فوق‌العاده، و حمایت‌گر احاطه کرده‌ام. آن خانم‌ها، علاوه بر شوهری که به من آزادی می‌دهد و درکم می‌کند، پسر ۱۰ ساله‌ام که به من مهربانی می‌آموزد، و مشتریان محل کارم که به من انگیزه می‌دهند، همه و همه باعث می‌شوند که من احساس شادی، قدرشناسی، و جوانی داشته باشم. من یک عالمه خنده و شادی در زندگی‌ام دارم! “-دبرا گریفین، ۴۶ ساله، لوئیویل، ایالات کنتاکی
۶. داشتن یک زندگی جنسی فوق‌العاده

“هیچ چیز بیش‌تر از داشتن یک رابطه‌ی جنسی پرشور باعث نمی‌شود که احساس جوانی داشته باشم! معمولا سالی یک بار سفرهای یک هفته‌ای با شوهرم ترتیب می‌دهیم و حتی گاهی با هم قرار شبانه می‌گذاریم. این باعث می‌شود به یاد بیاورم که چرا عاشق او شدم. و داشتن یک زندگی صمیمانه و سالم با شوهری که ۳۱ سال است همراه و همدم من است، باعث می‌شود من از درون و بیرون احساس جوانی کنم و جوان به چشم بیایم.” –شانون لو، ۵۸ ساله، آروادا، ایالت کلرادو.
۷. اختصاص دادن زمانی برای خود

راز جوان ماندن من این است:”من می‌دانم که انتخاب چیزهایی که دوست دارم، باعث می‌شود که شادتر باشم و طبیعتا بیش‌تر احساس جوانی داشته باشم. مثلا من ورزش کردن را دوست دارم اما هرگز این را نمی‌دانستم زیرا در گذشته هرگز این کار را نکرده بودم و فکر می‌کردم که وقت کافی برای رسیدگی به خودم ندارم. من همچنین غذاهایی را درست می‌کنم که دوست دارم، و فقط آن‌چه را که خانواده‌ام دوست دارند بخورند، نمی‌پزم. من در سن ۲۰ سالگی ازدواج کردم و در سن ۲۲ سالگی نخستین بچه‌ام به دنیا آمد، به همین دلیل واقعا خودم را به عنوان یک بزرگسال نمی‌شناختم.

حالا در مورد چگونگی استفاده از زمانم تصمیم می‌گیرم، از تمیز کردن گرفته تا سرگرمی و حضور داوطلبانه در جامعه، به من کمک می‌کند که کیستی خودم را کشف کنم و باعث می‌شود که خوشحال باشم! ” -مگان هال، ۴۱ ساله، ریجی کرست، کالیفرنیا. این کار آسان نیست، اما امتحان کردن‌اش ضرری ندارد!
۸. اهمیت ندادن به مجلات مد

“احساس جوانی برای من چندان در رابطه با کاری که انجام می‌دهم نیست، بلکه بیش‌تر مرتبط است با آن‌چه انجام نمی‌دهم. قبل از هر چیز، من هیچ توجهی به تصویر زنان در رسانه‌ها و تبلیغات، هم در مجلات و هم به صورت برخط (آنلاین) ندارم. من ابدا این ایده را که مسن شده‌ام، قبول ندارم. در عوض روی احساسی که دارم، متمرکز هستم و آن حس “همیشه جوان بودن” است! ” -مونیکا هینز، ۴۳ ساله، فینیکس، ایالت آریزونا. بکوشید عزت نفس‌تان را بالا ببرید!
۹. شروع کسب و کار خودم

وقتی که من ۵۸ ساله بودم، به این نتیجه رسیدم که وقت آن رسیده که دوباره درس خواندن را شروع کنم. من در سن ۶۰ سالگی با کسب مدرک در رشته‌ی “طب کل‌نگر” فارغ‌التحصیل شدم. درحال‌حاضر، زمانی که بسیاری از همسالان من چشم به دوران بازنشستگی دوخته‌اند، من از مهارت‌های جدیدم استفاده می‌کنم و شرکت خودم را تاسیس می‌کنم. حتی نمی‌توانم به شما بگویم که این کار تا چه حد به من احساس جوانی و قدرت می‌دهد. من واقعا این کار را انجام می‌دهم؛ درواقع دارم رویای خودم را زندگی می‌کنم. و این نشان می‌دهد که: هرچند من ۶۲ ساله هستم، اما همیشه احساس می‌کنم که ۴۰ ساله هستم”-سوزان مریل، ۶۲ ساله، پرووو، ایالت یوتا.
۱۰. بازی کردن مانند یک کودک

راز جوان ماندن من این است:”برای من مهم نیست که دیگران چه‌طور فکر می‌کنند، من آن‌چه را که دوست دارم انجام می‌دهم؛ از جمله هر کاری همراه با دخترم. من با وسیله‌های بازی در پارک بازی می‌کنم. کلوچه درست می‌کنم و خودم هم می‌خورم. نقاشی کشیدن، رنگ‌آمیزی، و بازی کردن باعث می‌شود که باور کنم هنوز هم یک کودک هستم. شاید سن و سالم بالاتر از ۴۰ رفته باشد، اما من خودم را ۲۷ ساله احساس می‌کنم و این تنها چیزی است که برای من اهمیت دارد.” کوئیش ترنر، ۴۱ ساله، مینیاپولیس، ایالت مینه‌سوتا.
۱۱. داشتن یک زندگی پاک

“من مشروبات الکلی مصرف نمی‌کنم، و اهل سیگار کشیدن نیستم و غذاهای نسبتا سالمی می‌خورم. دست کم سه بار در هفته ورزش می‌کنم و چندین بار مسافت ۱۶۰ کیلومتر را دوچرخه‌سواری کرده‌ام، از جمله دوچرخه سواری از سیاتل به پورتلند. حتی اخیرا یک قایق کایاک پلاس خریدم و داخل‌اش برخی از مواد غذایی‌ام را خودم کشت می‌کنم و پرورش می‌دهم. شاید بعضی از آدم‌ها اعتقاد داشته باشند که این کار زیادی افراطی به نظر می‌رسد، اما من آن را دوست دارم و احساس می‌کنم که چند دهه جوان‌تر هستم. ” –سوزی فورسبرگ، ۶۱ ساله، لیک استیونس، واشینگتون.
۱۲. گوش دادن به موسیقی زنده

راز جوان ماندن من این است:”یکی از لذت‌های مورد علاقه‌ی من در زندگی رفتن به کنسرت‌های زنده است. برای آماده شدن قبل از رفتن به کنسرت، کلی موسیقی از آن خواننده گوش می‌دهم و کمی در مورد خودش، سبک موسیقی‌اش، و سابقه‌اش تحقیق می‌کنم. هیچ چیز به اندازه‌ی رقص و بالا و پایین پریدن همراه با موسیقی زنده به من احساس جوانی نمی‌دهد. ” -رابین التون، ۴۰ ساله، لندن‌برگ، ایالت پنسیلوانیا.
۱۳. ورزش کردن همراه با افراد جوان‌تر

“ورزش کردن با افرادی که قوی‌تر و جوان‌تر از من هستند، به من کمک می‌کند که بیش‌تر انگیزه بگیرم، چیزهای جدید را امتحان کنم، و درک کنم که سن واقعا فقط یک عدد است. دیدن این‌که چه کارهایی از عهده‌ی من برمی‌آید واقعا نیروبخش است! من همچنین دوست دارم در آدم‌های دیگر در تمام سنین انگیزه ایجاد کنم و با هم یک طرز فکر قهرمانانه داشته باشیم.” -شانون هاگن، ۴۶ ساله، اپل ولی، ایالت مینه‌سوتا.
۱۴. رفتن به دانشگاه

“رفتن به داشنگاه و کسب نخستین مدرک من در رشته‌ی عدالت کیفری، یکی از بهترین کارهایی است که تا کنون انجام داده‌ام. وقتی که جوان‌تر بودم فرصت این کار را نداشتم، اما حالا که بچه‌ها بزرگ شده‌اند، نوبت من است. همچنین کارت‌بازی با دوستانم، به رنگ آبی درآوردن قسمت‌هایی از موهای سفیدم، و بیرون زدن همراه با نوه‌هایم کمک می‌کنند که من احساس جوانی داشته باشم. شعار من همیشه این بوده است: “شاید مجبور باشم که پیر شوم، اما مجبور نیستم که بزرگ شوم.” – سو هاردگروو، ۶۴ ساله، برومفیلد، ایالت کلروادو.
۱۵. شروع یک برنامه‌ی ورزشی

راز جوان ماندن من این است:”من درست قبل از این‌که وارد ۴۰ سالگی شوم، ورزش را شروع کردم نه به این دلیل که از ۴۰ ساله شدن می‌ترسیدم، بلکه به این دلیل که می‌خواستم این نقطه‌ی عطف زندگی‌ام، برایم معنای خاصی داشته باشد. چهل سالگی یک نقطه‌ی عطف واقعی برای من شد. من تمرینات ورزشی را به طور روزانه ادامه دادم و حالا که در دهه‌ی چهل زندگی‌ام هستم، بیش‌تر از همیشه، حتی بیش از زمانی که ۲۹ ساله بودم احساس جوانی و قدرت دارم! ورزش واقعا چشمه‌ی جوانی است. ” کریستن مورگان، ۴۲ ساله، ناکسویل، ایالت تنسی.
۱۶. توجه کردن به نیازهای خاص پسر بالغم

داشتن یک پسر خاص که در یک بدن ۲۸ ساله، در واقع ۵ ساله است من را جوان نگه می‌دارد. وقتی که من یک مادر جوان بودم، مسائل او باعث شد به سرعت بزرگ شوم، بنابراین همیشه احساس کرده‌ام کمی با سن «واقعی‌ام» ناهماهنگ هستم. حتی در دهه‌ی ۲۰ زندگی‌ام اگر کسی سن و سالم را می‌پرسید، باید کمی صبر می‌کردم و محاسبات ریاضی انجام می‌دادم و اغلب شگفت‌زده می‌شدم از سنی که در آن هستم. درحال‌حاضر من از پسرم آموخته‌ام چند ساله بودن‌تان تنها بستگی به این دارد که خودتان را چند ساله احساس می‌کنید، او به من اعتماد به نفس این را داده که آن‌طور که خودم دوست دارم عمل کنم و لباس بپوشم. (من یک گنجه پر از لباس پر زرق و برق و کلاه‌های محشر دارم! ).

در واقع پسر من اخیرا به این نتیجه رسده‌است که من ۲۹ ساله هستم و هرگز مسن‌تر نمی‌شوم و این موضوع را به همه می‌گوید! ” لیزا کان، ۶۵ ساله، وست مینستر، ایالت کلرادو.
۱۷. بازی و سرگرمی با بچه‌هایم

“گاهی اوقات که با دخترم جوک‌های احمقانه و بامزه تعریف می‌کنیم، بازی می‌کنیم، مسابقه می‌گذاریم که چه کسی زودتر می‌تواند به بالای پله‌ها برسد، یا هنگامی که با هم روی تاب می‌نشینیم و تاب می‌خوریم، فراموش می‌کنم که چند ساله هستم. تا زمانی که من همراه کسانی که دوست‌شان دارم، سرگم می‌شوم و لذت می‌برم، احساس می‌کنم که سن فقط یک عدد است و حتی یک عدد مهم هم نیست. ” نیکی گابلِر، ۴۲ ساله، فورت ورث، ایالت تگزاس.
۱۸. خارج شدن از منطقه امنم

راز جوان ماندن من این است:”من یک هدفی برای خودم تعیین کرده‌ام که خودم را مجبور کنم دست کم هفته‌ای یک بار از منطقه‌ی امنم خارج شوم. این می‌تواند به معنای یاد گرفتن چیزی جدید، پیدا کردن یک مسیر جدید برای این‌که سگ‌هایم را به پیاده‌روی ببرم، برقراری یک تماس تلفنی که قبلا دائم پشت گوش می‌انداختم، یا امتحان کردن یک ماده‌ی غذایی جدید باشد. هدف من این است که در هنگام گذر عمر مرزهایم را به هم بزنم به جای این‌که جهان به آن‌چه دور و برم هست، محدود شود. من همچنین به طور منظم ورزش می‌کنم. در واقع، به تازگی یک دوچرخه ثابت هم برای خودم خریداری کرده‌ام. ” – کیمبرلی ویلیامز-ایوانز، ۵۸ ساله، سنتا باربارا، کالیفرنیا
۱۹. داشتن دوستان خوب در تمام رده‌های سنی

” علاوه بر مراقبت از خودم با ورزش کردن، دویدن، داشتن رژیم گیاه‌خواری سالم، و کار کردن به عنوان یک مربی شخصی، احساس می‌کنم که داشتن دوست و رفیق در تمام رده‌های سنی، چه جوان‌تر از خودم و چه مسن‌تر از خودم، کمک می‌کند که من احساس جوانی داشته باشم. من از همه سنی دوست دارم از کودکان نو پا گرفته تا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و همه‌ی آنها چیز با ارزشی دارند که به من بیاموزند. اوه، و راز پنهان دیگری که برای جوان ماندن دارم، ماساژ گرفتن زیاد است! ” -دبی وودراف، ۵۹ ساله، لا کوئینتا، کالیفرنیا.
۲۰. یاد گرفتن یک مهارت جدید

“من زمانی خودم را در جوان‌ترین حالت احساس می‌کنم که مشغول انجام کارهایی باشم که بدن و ذهن‌ام را به چالش بکشد. من به عنوان یک فرد بزرگسال در کلاس‌های عکاسی و زبان اشاره‌ی امریکایی، که دو مورد از علاقمندی‌هایم در زندگی هستند، شرکت می‌کنم. به تازگی هم به یک گروه از زنان پیوستم برای این‌که با هم بندبازی کنیم. ما قطعا دیگر کودکانی بی‌باک نیستیم و این کار از آن‌چه پیش‌بینی کرده بودیم سخت‌تر و ترسناک‌تر بود، اما همه‌ی ما آن را انجام دادیم، در حالی که با صدای بلند می‌خندیدیم و همدیگر را در تمام طول انجام کار تشویق می‌کردیم! این کار یک تجربه‌ی شگفت‌انگیز بود. ” -کیسی مولر، ۴۳ ساله، سالت لیک سیتی، ایالت یوتا
۲۱. امتناع از رنگ کردن موهایم

من یک دختر ۱۵ ساله‌ی فوق‌العاده دارم که من را با درمیان گذاشتن سلیقه‌ی فوق‌العاده‌ای که دارد و عشق‌ به موسیقی و بالا بردن صدای موسیقی هنگامی که با هم در ماشین هستیم، جوان نگه می‌دارد. من دوست دارم که بداند که چه‌قدر به تجربیاتم و سن و سالی که دارم افتخار می‌کنم بنابراین برای این‌که بداند جوانی یک احساس است و نه داشتن ظاهری خاص، هرگز موهای زیبا و خاکستری‌ام را رنگ نمی‌کنم.” -شانون لو، ۵۸ ساله، آروادا، ایالت کلرادو
۲۲. کشتی گرفتن و بحث و گفت‌وگو با پسرم

راز جوان ماندن من این است:”من یک پسر ۱۰ ساله دارم که من را جوان نگه می‌دارد. ما با هم قدم می‌زنیم، کشتی می‌گیریم، در مورد مدرسه صحبت می‌کنیم، در کنار هم فیلم تماشا می‌کنیم، بازی می‌کنیم و حتی توی سر و کله هم می‌زنیم… مثل بچه‌ها! این نوع بازی‌های تعاملی من را مرتبط با او نگه می‌دارد و باعث می‌شود من سن و سال خودم را فراموش کنم. شما با یک بچه گپ و گفت کنید، غلغلک‌اش بدهید یا با او کشتی بگیرید و احساس پیری کنید؟! – چنین چیزی امکان ندارد. ” لسلی بیشاو، ۴۵ ساله، بریزبن، استرالیا.
۲۳. “فراموش کرد” سن و سال‌ام

“توصیه‌ی من برای داشتن احساس جوانی این است که به سادگی شمردن سال‌های عمرتان را متوقف کنید، من ۵۷ ساله هستم اما خودم را ۳۶ ساله احساس می‌کنم. البته که این احساس تمام چیزهایی را که پیری با خودش می‌آورد، جبران نمی‌کند بنابراین من به طور روزانه کپسول زردچوبه مصرف می‌کنم و همیشه فعال و مشغول می‌مانم، در نتیجه بدن‌ام آن درد و رنج‌هایی را که خانم‌های مسن تجربه می‌کنند، ندارد. همچنین هیچ وقت زمانی که در آینه خودم را نگاه می‌کنم، عینک نمی‌زنم و این یعنی من نسبت به سنی که دارم خیلی هم خوب و زیبا به نظر می‌رسم. ” –کولت بوفالو، ۵۷ ساله، پالم بی، ایالت فلوریدا
۲۴. غلبه بر ترس‌ هایم

راز جوان ماندن من این است:”من دوست دارم چیزهای جدید یاد بگیرم و بر ترس‌هایم غلبه کنم. به عنوان مثال درست در همین ماه موج‌سواری را امتحان کردم. من برای به چالش کشیدن خودم به دنبال کسانی هستم که عاشق ماجراجویی هستند. همچنین از هر فرصتی برای انجام حرکات نمایشی مورد علاقه‌ام مثل راه رفتن روی دست‌ها و حرکت کرمی استفاده می‌کنم.”- آنجلا چارشا-هارنی، ۴۱ ساله، کورالویل، ایالت آیووا

منبع: بهداشت نیوز