تحقیقات جدیدی در رابطه با ارتباط سفیدی مو با ابتلای افراد مختلف به سفیدی زودرس مو انجام شده است،همانطور که افزایش سن باعث ابتلای افراد مختلف به مشکلات قلبی و عروقی می شود،سفید شدن موها نیز در این زمینه تاثیرگذار خواهد بود ،اگر زیاد موی سفید دارید بهتر است بیشتر مراقب سلامت قلبتان باشید.

ارتباط احتمالی بین بیماری قلبی و سفید شدن مو برای نخستین بار در سال های دهه 1980 مطرح شد و برخی مطالعات به وجود پیوند در میان مردان و زنان اشاره دارند.

پژوهشی جدید نشان داده است که سفید شدن موها فراتر از نشان دادن گذر عمر و افزایش سن انسان، ممکن است به خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی در مردان نیز اشاره داشته باشد.

 البته با شنیدن این موضوع نباید دچار وحشت شوید زیرا مطالعه انجام شده تنها یک ارتباط و نه پیوند علت و معلولی را بین رنگ مو و خطرات قلبی نشان داده است.

یافته های اخیر از تجزیه و تحلیلی که در 545 مرد بزرگسال به دنبال نشانه های مشکل قلبی بوده است، و سپس نتایج را با رنگ مو ارجاع متقابل داده است، سرچشمه می گیرند.

به گفته ایرینی ساموئل، مولف ارشد مطالعه و متخصص قلب و عروق در دانشگاه قاهره، در جامعه ما، امتیاز بالاتر سفیدی مو با خطر افزایش یافته بیماری عروق کرونر آترواسکلروز مرتبط بوده است.

آتروسکلروز به تجمع پلاک در شریان ها ارجاع می شود.

به گفته ساموئل، نتایج حاصله بدون در نظر گرفتن سن مردان یا این مساله که آیا خبر داشته اند با خطر بالای ابتلا به بیماری قلبی مواجه بوده اند یا خیر، ثابت بوده اند.

همچنین، وی به این نکته اشاره داشت که تمایل بانوان به رنگ کردن موهای خود حضور آنها در تجزیه و تحلیل را غیر ممکن کرد. بر همین اساس، تیم پژوهشی وی به صورت انحصاری بر مردان متمرکز شدند، که همگی آنها در جستجوی نشانه های بیماری قلبی مانند تجمع پلاک، زیر بررسی قرار گرفتند.

شرکت کنندگان – در بازه سنی 42 تا 64 سال قرار داشتند – سپس بر اساس میزان تعداد موهای سفید به پنج گروه تقسیم شدند. یک گروه شامل موی سیاه خالص، گروه دیگر سفید خالص و در این بین سه طیف رنگ خاکستری قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که 80 درصد شرکت کنندگان نشانه های بیماری قلبی را نشان دادند. و آنهایی که با خطر به طور قابل توجه بالا ثبت شدند از بیشترین میزان موی سفید برخوردار بودند.

پژوهشگران به این نکته اشاره داشتند که افزایش سن احتمال سفید شدن مو در مردان را افزایش می دهد. با این وجود، سفید شدن مو می تواند دست در دست با پیری بیولوژیکی ناسالم باشد زیرا هر دو در خطوطی مشابه آشکار می شوند.

این خطوط شامل اشکال مختلف تخریب سلولی، از جمله افزایش خطر برای التهاب گسترده، تغییرات هورمونی، و ناتوانی DNA در ترمیم خود و برای سلول های که تقسیم می شوند و رشد می کنند، می شود.

به گفته ساموئل، مطالعات بیشتری برای درک بهتر نقش ژنتیک و عوامل محیطی در این پیوند و همچنین کشف این که آیا ارتباطی مشابه در میان بانوان نیز وجود دارد، باید صورت بگیرند.

نتایج این پژوهش در نشست سالانه انجمن قلب شناسی اروپا در مالاگا، اسپانیا، ارائه شده است.

به گفته دکتر گرگ فونارو، استاد قلب شناسی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) ارتباط احتمالی بین بیماری قلبی و سفید شدن مو برای نخستین بار در سال های دهه 1980 مطرح شد و برخی مطالعات به وجود پیوند در میان مردان و زنان اشاره دارند.

از آن زمان تاکنون، برخی مطالعات پیشنهاد داده اند که سفید شدن زودرس مو، جدا از سن، یک عامل خطرآفرین برای ابتلا به بیماری عروق کرونر محسوب می شود، در شرایطی که برخی مطالعات دیگر هیچ ارتباطی را نشان نداده اند.

بر همین اساس، در شرایطی که سفید شدن مو ممکن است یک شاخص خطر باشد، بیشتر تمرکز تا به امروز روی عوامل خطرآفرین قابل اصلاح یعنی رفتارهایی که بیماران می توانند تغییر دهند، متمرکز بوده اند که از آن جمله می توان به کاهش وزن، ترک سیگار، و انجام اقداماتی برای کاهش فشار خون و کلسترول اشاره کرد.

عصر ایران