در چند روز گذشته هوای برخی نقاط کشور از جمله تهران افزایش یافته اما سازمان هواشناسی پیش بینی کرد بار دیگر کاهش محسوس دما طی چند روز آتی در تهران و نواحی شمالی کشور رخ دهد.کارشناس سازمان هواشناسی با بیان اینکه سامانه بارشی غرب، شمال غرب، شمال و مرکز را در برگرفته گفت: این سامانه بارشی که کاهش چهار تا ۱۵ درجه‌ای دما را در نیمه شمالی به‌دنبال دارد تا اواخر وقت روز دوشنبه در کشور باقی می‌ماند و از شمال شرق خارج می‌شود.

امین حسین نقشینه درباره وضعیت جوی سه روز آینده کشور اظهار کرد: سامانه بارشی که از صبح روز گذشته وارد کشورمان شده در حال حاضر بخش‌هایی از غرب، شمال غرب و مرکز کشور را در بر گرفته است و در ساعتهای آتی وارد شمال و شمال شرق کشور می‌شود.

وی افزود: امشب بارشهای شدید در استانهای کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان، خوزستان‌، همدان، مرکزی، البرز‌،‌ قزوین ، تهران، گیلان و مازندران پدید می‌آید که در برخی مناطق موجب بروز آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیلها خواهد شد.

کارشناس سازمان هواشناسی کشور با یبان اینکه این سامانه بارشی کاهش دما را در برخی نقاط کشور ایجاد کرده افزود: این سامانه بارشی موجب شده تا برخی استانها همانند همدان و قزوین نزدیک به 10 درجه افت دما پیدا کنند و مناطقی هم مانند گرگان، اراک، خرم‌آباد و آبادان نیز هشت درجه سردتر شوند.

نقشینه ادامه داد: انتظار داریم تا بارشها رفته رفته در ساعت‌های آتی و اواخر وقت امروز شدیدتر شود و شدت آن به مناطقی همچون سواحل خزر، غرب کشور، مرکز، البرز، مناطق مرکزی و تهران هم خواهد رسید که می‌تواند موجب بروز آبگرفتگی معابر و سیلابی مسیلها شدن شود و هموطنان باید به توصیه‌های لازم در سفر به مناطق کوهستانی و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و دره‌ها توجه جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: امشب وزش باد شدید و سپس گردوخاک استان تهران را در می‌نوردد و دامنه‌های جنوبی البرز نیز از این وزش باد شدید بی‌نصیب نخواهند ماند.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه کاهش دما فردا و پس فردا در نیمه شمالی کشور و سواحل به طور محسوس ایجاد خواهد شد، گفت: شمال، شمال غرب،‌ شمال شرق و مرکز کشور بین چهار تا 15 درجه سردتر خواهد شد و این وضعیت تا روز دوشنبه نیز ادامه خواهد یافت.

نقشینه با بیان اینکه این سامانه بارشی تا اواخر وقت دوشنبه در کشور باقی می‌ماند، تصریح کرد: این سامانه بارشی رفته رفته به شمال شرق کشور خواهد رفت و در اواخر وقت روز دوشنبه به این مناطق می‌رسد که باعث بروز بارش باران و رعد و برق در شمال شرق کشور خواهد شد.

وی افزود: پس از خروج این سامانه بارشی از شمال شرق کشور بلافاصله موج بارشی جدید از غرب وارد کشور خواهد شد و استانهای شمال و جنوب غربی کشور را در بر می‌گیرد.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور، ارومیه با سه درجه بالای صفر را سردترین و اهواز با 40 درجه بالای صفر را گرمترین نقاط کشور دانست و گفت: دمای امروز هوای تهران نیز امروز به 20 درجه بالای صفر رسیده و از عصر امروز بارشهای باران پایتخت به طور پراکنده آغاز خواهد شد و تا اواخر وقت دوشنبه ادامه می‌یابد.

منبع/تسنیم