اهدای خون و نجات زندگی یک انسان به وسیله از خودگذشتگی و هدیه خون یک عمل انسانی و بشر دوستانه است که باعث سلامت قلب و برخی قسمت های دیگر نیز در بدن می شود.در جهان امروزی که همه چیز قابل ساخت، بازسازی و بازطراحی است، دانشمندان هنوز موفق به تولید خون مصنوعی نشده اند، از اینرو در برخی شرایط افراد نیازمند به خون اهدایی افراد دیگر هستند.

در این گزارش به برخی حقایق جالب در مورد اهدای خون اشاره می شود.

فایده اهدای خون برای سلامت قلب

جریان خون و حجم خون برای حفظ تپش خون ضروری هستند. طبق گفته محققان، اهدای خون به صورت منظم می تواند به کاهش غلظت و چسبناکی خون کمک کند چراکه اجازه جریان اسان خون را در عروق خونی فراهم کرده و سریع تر به قلب می رسد.

اهدای خون موجب کاهش ریسک سرطان می شود

مشخص شده است که آهن، یکی از مواد معدنی اصلی یافت شده در خون، موجب افزایش میزان آسیب ناشی از رادیکال آزاد در بدن می شود. طبق مطالعه سال ۲۰۰۸، اهدای خون می تواند به کاهش ذخایر خون کمک کرده و در نتیجه ریسک سرطان کاهش یابد.

فایده اهدای خون در کاهش وزن

اهدای خون دارای مزایای احتمالی کاهش وزن نیز هست. به گفته محققان به ازای اهدای هر پاینت خون، در حدود ۶۵۰ کالری مصرف می شود که حتی بیش از میزان کالری مصرفی در ۳۰ دقیقه دویدن است.

استفاده از آب نارگیل به عنوان یک جایگزین در مواقع اضطراری

پزشکان در موارد اضطراری می توانند از اب نارگیل به عنوان جایگزینی برای پلاسما استفاده کنند.

اکثر خون های اهدایی صرف بیماران سرطانی می شود

تنها ۲ درصد از خون های اهدایی به مجروحان اختصاص داده می شود و اکثر این خون ها مورداستفاده بیماران سرطانی است.

گروه خونی O+ بیشترین گروه خونی موردنیاز

اگرچه تمامی گروه های خونی موردنیاز هستند، اما نوع O مثبت بیش از همه موردنیاز است. چراکه شایع ترین گروه خونی موجود است.

تنها ۱۰ درصد جمعیت واجد شرایط آمریکا خون اهدا می کنند

طبق اعلام مرکز خون نیویورک، هر فرد ۱۷ ساله با حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم که از سلامت خوبی نیز برخوردار باشد می تواند خون اهدا کند، اما کمتر از ۱۰ درصد جمعیت واجدشرایط آمریکا خون اهدا می کنند.

منبع/مهر