سرطان از جمله خطرناک ترین بیماری هایی است که انسان ممکن است به آن مبتلا شود. روش های مختلفی برای درمان سرطان وجود دارد که می توان به شیمی درمانی و یا استفاده از گیاهان دارویی اشاره کرد. اما قبل از تمام اینها تشخیص به موقع و زود هنگام می تواند مهم ترین نکته در درمان این بیماری است. با دکتر سلام همراه باشید.

تشخیص زودهنگام بیماری سرطان شانس درمان را افزایش می‌دهد. گسترش سرطان به سایر نقاط بدن که تحت عنوان متاستاز شناخته می‌شود کنترل و درمان بیماری را با مشکل روبرو می‌سازد.

تخمین زده می‌شود که در ایالات متحده هر ساله 6/1 میلیون نفر به بیماری سرطان مبتلا می‌شوند. درحالی که تعداد بیماران مبتلا به سرطان که بهبود یافته‌اند در حال افزایش است، در سال 2016 در آمریکا تقریباً 6 هزار نفر به علت سرطان فوت کرده‌اند.

تشخیص زودهنگام بیماری سرطان شانس درمان را افزایش می‌دهد. گسترش سرطان به سایر نقاط بدن که تحت عنوان متاستاز شناخته می‌شود کنترل و درمان بیماری را با مشکل روبرو می‌سازد. در متاستاز سلول‌های سرطانی <Metastasis of cancer cells>از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی از محل اولیه خود به سایر نقاط بدن مهاجرت کرده و تومورهای جدیدی تشکیل می‌دهند. متاستاز علت اصلی مرگ ناشی از سرطان است اما مکانیسم دقیق آن مشخص نیست.

در مطالعه‌ای محققان سلول‌های متاستاتیک و غیرمتاستاتیک به دست آمده را از تومورهای بیماران مبتلا به سرطان‌های مختلف شامل سرطان دهان، ملانوما، تخمدان، مثانه، ریه و سینه مورد بررسی قرار دادند.

در سلول‌های متاستاتیک بیان بیش از حد پروتئینی به نام CD36 مشاهده شد. هنگامی که این پروتئین به سلول‌های غیرمتاستاتیک اضافه شد این سلول‌ها شروع به متاستاز کردند. این یافته نقش پروتئین CD36 را در گسترش سرطان نشان می‌دهد.
همچنین مشخص شد که رژیم غذایی پرچرب سبب متاستاز سرطان و تشکیل تومورهای بزرگتر می‌شود.
به گفته محققان رژیم غذایی پرچرب و افزایش احتمال متاستاز از طریق پروتئین CD36 با یکدیگر در ارتباط هستند. چربی برای عملکرد بدن ضروری است اما دریافت بیش از حد آن سلامت فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

منبع: Your Doctor