a

 

لاغری در زمانی کم، مانند وقتی  که قرار است در آینده ای نزدیک در یک مراسم شرکت کردید که افراد زیادی شما را خواهند دید، اشتباه بزرگی است. وزن کم کردن باید سالم و بی خطر باشد،  ایده آل ترین سرعت برای کاهش وزن هفته ای بین نیم تا یک کیلو است.

کاهش وزن بیش از این مقدار به رژیم‌های غذایی محدود کننده، تمرینات ورزشی زیاد یا به هر دوی آنها نیاز دارد.

اما اگر برای کاهش وزن به خودتان زمان بیشتری بدهید، احتمال موفقیتتان بیشتر خواهد شد. حتی بدون داشتن محدودیت زمانی، می‌توانید با اتکا بر خورد و خوراکتان، برنامه‌های تمرینی سخت و طاقت فرسا را نیز نادیده بگیرید.

به هر حال هنوز هم اصلی که وجود دارد این است که باید در برابر وسوسه‌هایتان مقاومت کنید تا وزنتان کاهش پیدا کند!

سبک خوراکتان را اصلاح کنید

بدون اینکه یک رژیم غذایی سخت انتخاب کنید، برنامه‌ی غذایی‌تان را دستخوش تغییرات کنید. بدین صورت که تغییرات کوچکی در برنامه‌ی غذایی همیشگی‌تان ایجاد کنید تا مقدار کالُری مصرفی‌تان کاهش پیدا کند.

مثلا آب یا چای را جایگزین نوشابه یا نوشیدنی‌های الکلی یا قهوه کنید. میوه‌ی تازه را جایگزین شیرینی و شکلات کرده و اگر چیز شوری هوس کرده‌اید بجای چیپس، آجیل بخورید.

با ما تبلیغ کنید

اندازه‌ی وعده‌هایتان را تنظیم کنید

بیاموزید که اندازه‌ی وعده‌ی مناسب را تشخیص دهید تا بتوانید کاهش وزنتان را مدیریت کنید. بعنوان نمونه، یک پرس پاستا باید به اندازه‌ی یک کیک یزدی باشد! یک پرس برنج باید به اندازه‌ی یک توپ تنیس باشد! یک سیب زمینی پخته باید به اندازه ی یک موس کامپیوتر باشد و یک پرس گوشت هم باید به اندازه‌ی کف دستتان باشد.

صبحانه را فراموش نکنید

صبحانه بخورید، بنابراین تا رسیدن زمان ناهار برای خوردن یک دونات یا نوشابه برای انرژی گرفتن وسوسه نخواهید شد. یک کاسه ماست و چند برش میوه، یک بشقاب کورن فلکس فیبر دار، یا یک تخم مرغ پخته و یک تکه نان تست، همه شان برای صبحانه، سریع آماده می شوند.

فعالیتتان را زیاد کنید

سطح فعالیت روزانه‌ی خودتان را افزایش دهید. هر بار پس از شام به پیاده‌روی بروید، هنگام پخش تبلیغات بازرگانی بین برنامه‌های تلویزیونی، تمریناتی که با وزن بدن اجرا می شوند را انجام دهید، تمریناتی مانند دراز نشست یا شنا سوئدی؛ یا در طول یک روز کاری، هر یک ساعت یکبار از پشت میزتان بلند شوید و چند دقیقه از پله‌های محل کارتان بالا و پایین بروید.

خورد و خوراکتان را واقعه نگاری کنید

همیشه یک دفترچه همراهتان باشد و هر چه خوردید را در آن ثبت کنید تا حواستان باشد. حتی می‌توانید از لپ تاپ یا گوشی موبایلتان و برنامه‌های محاسبه گر کالری‌های مصرفی آنلاین هم استفاده کنید. اگر وزنتان شروع به بالا رفتن کرد، می‌توانید به دفترچه‌تان رجوع کرده و ببینید که چه تغییری در برنامه‌ی غذایی‌تان رخ داده است.

وزنتان را زیر نظر داشته باشید

به طور مرتب خودتان را وزن کنید. اگر دیدید چند هفته است که وزنتان کاهش پیدا نکرده، یا حتی کمی وزن کم کرده‌اید، روی برنامه‌ی غذایی‌تان متمرکز شوید و تمرینات ورزشی تان را یک قدم پیش ببرید تا بالاخره وزنه‌تان شروع به پایین آمدن کند.

توجه

با توجه به تجربه‌ی اشخاصی که در کاهش وزن موفق شده‌اند، ۷۸ درصدشان هر روز صبحانه می‌خورده‌اند.

همچنین حدود ۹۰ درصد از اشخاصی که حداقل ۱۵ کیلو وزن کم کرده‌اند توانسته‌اند با حدود ۱ ساعت ورزش در اغلب روزهای هفته، وزنشان را نگاه دارند.

پیش از اینکه به هر برنامه‌ی کاهش وزنی بچسبید، با پزشکتان در این رابطه مشورت نمایید، مخصوصاً اگر دارای شرایط پزشکی خاص هستید.

 

 

منبع-http://fitnessmagazine.ir