ورزش کردن را هیچگاه فراموش نکنید. فراموش نکنید که تندرستی بدنتان و بخصوص سلامتی قلبتان به آن وابسته است. بخصوص در سالمندانی که احتمال ریسک حمله ی قلبی در آنها بالا است، با ورزش کردن می توانند، شانس بیشتری بعد از حمله ی قلبی داشته باشند.

 بدون شک ورزش فواید متعددی برای سلامت از جمله افزایش طول عمر تا بهبود سلامت روان دارد. محققان در مطالعه جدید خود دریافتند داشتن فعالیت فیزیکی می تواند موجب افزایش شانس زنده ماندن بعد از حمله قلبی تا حدود ۵۰ درصد شود.

محققان دریافتند بیمارانی که دارای فعالیت فیزیکی سبکی بودند ۳۲ درصد بیش از افراد دارای زندگی بی تحرک بعد از حمله قلبی نجات می یابند. شانس زنده ماندن در افراد دارای فعالیت فیزیکی متوسط/شدید نیز ۴۷ درصد خواهد بود.

به گفته تیم تحقیق، احتمالا نقش حفاظتی ورزش در مقابل مرگ ناشی از حمله قلبی به دلیل بهبود جریان خون و عروق خونی قوی تر است.

اوا پرسکات، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «یک توضیح احتمالی این است افرادی که ورزش می کنند دارای عروق خونی اضافی ای در قلب شان هستند که در صورت انسداد برخی عروق، قلب همچنان خون کافی دریافت می کند.»

وی در ادامه می افزاید: «همچنین ممکن است ورزش موجب افزایش سطح مواد شیمیایی ای شود که جریان خون را بهبود بخشیده و از اسیب به قلب به دلیل حمله قلبی کاسته می شود.»

در این مطالعه محققان دانشگاه کپنهاگ دانمارک میزان ورزش ۱۶۶۴ بیمار دچار حمله قلبی را بررسی کردند. ۴۲۵ تن از این افراد بلافاصله بعد از حمله قلبی جان خود را از دست داده بودند.

نتایج نشان داد افرادی که به لحاظ فیزیکی فعال بودند کمتر در معرض مرگ ناشی از حمله قلبی قرار داشتند.

مهرنیوز