مغز مرکز فرماندهی در بدن است. این اندام مسئولیت کنترل و همانگ سازی بدن را به عهده دارد. مغز شما پردازش اعمال مختلفی را به عهده دارد که با پاسخ مناسب به آنها سبب موفقیت فرد می شود. بطور کلی موفقیت شما در زندگی وابسته به عملکرد مغز شماست به همین دلیل لازم است تا به تقویت عملکرد این عضو بپردازید. با دکتر سلام همراه باشید.

امروزه خیلی از افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی می‌توانند وزن خود را کاهش دهند اما اغلب بعد از اتمام دوره رژیم، مجددا دچار افزایش وزن می‌شوند. می‌دانیم که کاهش وزن با گرفتن رژیم غذایی محدود از کالری به تنهایی نمی‌تواند تثبیت وزن را به همراه داشته باشد. این که افراد در رژیم‌های کاهش وزن شکست می‌خورند، نشان دهنده آن است که علاوه بر محدودیت کالری در یک رژیم غذایی، عوامل جامع‌تری نیز حائز اهمیت هستند.
نتایج مطالعات نشان می‌دهد رژیم‌های غذایی<food diets> که با حذف وعده‌های غذایی و گرسنگی انجام می‌گیرد نسبت به رژیم‌هایی که به صورت غذاهای سالم با چگالی انرژی پایین تنظیم می‌شوند، کمتر موفق بوده‌اند.

در این مطالعه، افراد جوانی انتخاب و به دو گروه 34 نفری و 51 نفری تقسیم شدند و به طور داوطلبانه کالری دریافتی خود را محدود کردند. با استفاده از الگوی تصویربرداری مغزی، میزان توجه افراد و تحرک نقاط مغزی در مواجهه با غذاهای خوش‌طعم، غذاهای ناخوشایند و آب بررسی شد.
با استفاده از تصاویر حاصل، میزان حساسیت نقاط مختلف مغز در برخورد با غذاهای خوش‌طعم و ناخوشایند مقایسه شد. در الگوی ثانیه‌ای، میزان پاسخ‌های عصبی به مصرف و پیش‌بینی مصرف میلک‌شیک شکلاتی و یک محلول بدون طعم و کالری اندازه‌گیری شد. میزان پاسخ های عصبی به غذاهای خوشایند به طور معنی‌داری با مدت زمان گرسنگی فرد (بین 3 تا 24 ساعت) ارتباط مستقیم داشت. به این معنا که احتمال دریافت غذاهای خوشایندو پرکالری با افزایش مدت زمان گرسنگی بیشتر می‌شد.
با توجه به نتایج این بررسی، محدودیت در دریافت غذا، موجب حساسیت مناطق بیشتری از مغز (که مسئول توجه و ارزیابی در انتخاب غذا هستند) در مواجهه با غذاهای خوش‌طعم می‌شود.
نتایج نشان می‌دهند که محدودیت در دریافت غذا، تمایل به مصرف ماده غذایی و ارزش پاداشی غذا (خصوصا غذاهای با کالری بالا و غذاهای اشتهاآور مانند میلک‌شیک شکلاتی) را افزایش می‌دهد که این مسئله باعث می‌شود افرادی که با رژیم‌های محدود کاهش وزن بهتری داشته‌اند، مشکل بیشتری در حفظ محدودیت غذایی داشته باشند. همچنین پرهیز از مصرف مواد غذایی برای مدت طولانی نیز اثر مشابهی دارد و این مسئله موجب می‌شود زمانی که افراد شروع به خوردن غذا می‌کنند انتخاب‌های غذایی غلطی داشته باشند.
نکته عملی
نتایج این مطالعه به طور شفاف و روشنی نشان می‌دهد که دریافت غذاهای سالم، کم‌چرب و کم‌شکر در طول وعده‌های غذایی منظم نتایج بهتری نسبت به عدم دریافت هیچ کالری در مدت زمان طولانی در روند کاهش وزن دارد و احتمال اختلالات خوردن و چاقی مجدد را کاهش می‌دهد.سپید

 

منبع: Your Doctor