یکی از روش‌ها که تأثیر بسزایی بر میزان خلاقیت شما در ساعات کاری دارد، نحوه‌ای است که روز کاریتان را شروع می‌کنید و به آن خاتمه می‌دهید. به همین دلیل از مدیران برتر کسب و کار و تجارت در مورد روتین روزانه‌ای که دارند، سؤالاتی پرسیده شده است. در ادامه به برترین موارد اشاره‌شده خواهیم پرداخت.

پیاده‌ به محل کارتان بروید

اندی کتز مِی‌فیلد، مؤسس و مدیرعامل کمپانی هری گفته است:

اکثر روزها من سعی می‌کنم پیاده به محل کارم بروم.

کتز مِی‌فیلد می‌گوید در طول ۲۰ دقیقه پیاده‌روی که دارد ایمیل‌هایش را پاسخ نمی‌دهد و از تلفن هوشمندش استفاده نمی‌کند:

پیاده‌روی یکی از لحظات آرامش‌بخش من است که در طول روز تجربه می‌کنم. این مدت‌زمان کوتاه باعث می‌شود کمی از کارم دور شوم و به آرامش برسم.

لیلا جانا، مدیرعامل ساماسورس نیز هر روز با پیاده‌روی در محل کارش حاضر می‌شود. کمپانی ساماسورس کارمندان خود را دورکار انتخاب می‌کند. جانا در مسیرش به شرکت، موسیقی گوش می‌دهد و می‌گوید موسیقی باعث می‌شود فشار و استرس وی کاهش یابد.

ملانی ولان، مدیرعامل سول‌سایکل صبح‌ها به ورزش نیز می‌پردازد. او می‌گوید ورزش بهترین کاری است که می‌توانید روزتان را با آن شروع کنید:

شاید در ابتدای روز کمی از تخت خواب برخاستن سخت باشد؛ اما همین‌که برخاستید و به تمرین ورزشی مشغول شدید، احساس بسیار خوبی خواهید کرد و میزان خلاقیتتان در طول روز بسیار بیشتر خواهد شد.

ابتدا فرزندان، سپس پاسخ به ایمیل‌ها

شمار زیادی از مردم پس از اینکه بیدار می‌شوند، به سراغ تلفن هوشمند یا لپ‌تاپ می‌روند و به ایمیل‌هایشان پاسخ می‌دهند. مدیران موفق حوزه‌ی کسب‌وکار با این عمل موافق نیستند. دنیلا یاکوبوسکی، مدیرعامل استارت‌آپ جواهرسازی بابل‌بار تنها ایمیل‌ها را چک می‌کند و خواندن و پاسخ دادن به آن‌ها را به زمان دیگری موکول می‌کند:

من مانند افرادی نیستم که هر روز پس از بیدار شدن سریعا روز کاریشان را شروع می‌کنند. به همین علت سعی می‌کنم روز خود را با چک کردن ایمیل و اخبار جدید شروع کنم.

ملانی ولان نیز کار مشابهی انجام می‌دهد. او مدت‌زمان چک کردن ایمیل و اخبار را به ۱۵ دقیقه محدود کرده است:

با مدیریت درست زمان، من می‌توانم زمان بیشتری در کنار فرزندانم سپری کنم. با رعایت یک روتین منظم، می‌توانم مانع انجام دو کار به‌صورت هم‌زمان شوم.

ملانی همچنین گفته است سعی می‌کند زمانی که در شهر است، فرزندانش را شخصا به مدرسه ببرد.

کتز مِی‌فیلد می‌گوید بسیاری از مدیرانی که وی با آن‌ها صحبت کرده است، بیشتر زمانی که صبح‌ها دارند با فرزندانشان سپری می‌کنند. مِی‌فیلد صبح‌ها تنها به چک کردن حساب توییترش بسنده می‌کند و زمانش را با دخترش می‌گذراند.

کریستینا آگاپاکیس، یکی از مسئولان استارت‌آپ Ginkgo Bioworks صبح خود را با پسرش سپری می‌کند:

چک کردن ایمیل برای من که پسر دوساله‌ام مانند آلارم عمل می‌کند کمی سخت است.

نگهداری از یک کودک کمی روتین کاری آگاپاکیس را تغییر داده است. درواقع وی مجبور شده کار و زندگی شخصی‌اش را بیشتر از پیش از یکدیگر جدا سازد. او توضیح می‌دهد:

حرف‌های زیادی می‌توان در مورد حفظ میزان خلاقیت در خانه یا در محل کار زد. اما مراقبت ۲۴ ساعته از یک نفر دیگر باعث شده است تا من متوجه شوم اولویت‌بندی چقدر اهمیت دارد.

قبل از خواب از اتفاقات روز کاری و تکنولوژی فاصله بگیرید

شب‌ها هم به‌اندازه‌ی صبح‌ها اهمیت دارند. درواقع کاری که در شب انجام می‌دهید بر میزان خلاقیت روز بعد تأثیر می‌گذارد. یکی از مواردی که توصیه شده است قبل از خواب از آن‌ها استفاده نکنیم، تلفن هوشمند است. نمایشگر تلفن هوشمند نوری ساطع می‌کند که برای چشمان ما مضر است و باعث خستگی چشم می‌شود. این نور بر خوابمان نیز تأثیر بدی می‌گذارد.

برایان جانسن، مدیرعامل و مؤسس استارت‌آپ کرنل، به این موضوع اهمیت بسیاری می‌دهد. وی توضیح داده است:

من دستگاه‌هایم را ساعت ۹ شب خاموش می‌کنم و بین ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح می‌خوابم. همچنین در شب‌های کاری ۳ میلی‌گرم ملاتونین مصرف می‌کنم و میکوشم که بعد از ساعت ۶ عصر کربوهیدرات مصرف نکنم.

بن لم، مدیرعامل و مؤسس کمپانی Conversable می‌گوید:

هر شب بعد از اینکه کامپیوتر و دستگاه‌های دیگر را خاموش کردم به حمام می‌روم و دوش آب گرم می‌گیرم تا دمای بدنم افزایش یابد. سپس حرکات کششی انجام می‌دهم و با مطالعه سعی می‌کنم کمی از اتفاقات روز فاصله بگیرم.

هر یک از مدیران موفق به داشتن روتینی برای فراموش کردن اتفاقات روز کاری اشاره کرده‌اند. این یعنی هر یک از ما نیز باید مدتی از اتفاقات روز فاصله بگیریم تا برای روز کاری بعدی به‌اندازه‌ی کافی انگیزه داشته باشیم.

زومیت