حجامت با اینکه بسیار برای سلامتی بدن مفید است ولی اگر در مکان هایی انجام شود که از نظر بهداشتی تایید نشده باشند، نه تنها سودی ندارد بلکه خطرناک هم هست. با انجام حجامت در این مکان های نامناسب به بیمار هایی همچون ایدز و هپاتیت دچار خواهید شد. با دکتر سلام همراه باشید.

 شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان با صدور اطلاعیه ای از خطر ابتلا به بیمارهای عفونی ، ایدز و هپاتیت B،C و … در صورت انجام حجامت در شرایط غیربهداشتی وتوسط افراد غیر پزشک هشدار داد.

 

چند مدتی است که بحث خجامت کردن در کنگان به یکی از سوژه ههایی تبدیل شده که اتفاقا با استقبال افکار عمومی نیز مواجه شده است.

با توجه به اینکه این موضوع مستقیما با خون، بهداشت و سلامت افراد مرتبط است، شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان جهت تنویر افکار عمومی و با صدور اطلاعیه ای در این خصوص به شکل جدی هشدار داد.

متن اطلاعیه به شرح زیر است:

به اطلاع شهروندان محترم  کنگان می رساند که انجام حجامت فقط توسط پزشک و در مطب و تحت شرایط بهداشتی مجاز است.

مشاهده گردیده اشخاص غیر پزشک در منازل شخصی و مکانهای غیر قانونی اقدام به انجام حجامت می نمایند و قبل از ارائه خدمات از اشخاص تعهد نامه نیز میگیرند. این موضوع از نظر بهداشتی بسیار خطرناک، غیر قانونی و تهدید علیه بهداشت عمومی محسوب می شود .

کارشناسان این شبکه( بهداشت و درمان شهرستان کنگان)، تعدادی ازافراد را شناسایی و تذکرات لازم به آنها داده اند و مکان ثابت انها تعطیل شده است، ولی متاسفانه به صورت پراکنده و در منازل شخصی فعالیت می کنند .

با توجه به احتمال افزایش خطر ابتلا به بیماریهای عفونی و منتقله از راه خون و فراورده های خونی از جمله ایدز، هپاتیت و …  به منظور پیشگیری از به خطر افتادن سلامت خود ، از شهروندان گرامی خواسته میشود برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی از مراجعه به مراکز غیر قانونی و نا معتبر جداً خودداری نموده و در صورت مشاهده موضوع،  مراتب را به شبکه بهداشت و درمان شهرستان و مراکز سلامت تابعه اطلاع دهند.

ثلاث