با پیشرفت علم و دانش پزشکی هرچه به جلوتر می رویم زندگی انسان راحت تر و همچنین سطح سلامت وی روبه پیشرفت می نهد. عمل های جراحی مختلفی وجود دارند و هرکدام برای بهبود قسمت خاصی از بدن هستند. آمبولکتومی از جمله عمل های جراحی است که در موارد زیادی جان انسان های بسیاری را نجات داده است. با دکتر سلام همراه باشید.

دکتر پیمان ایزدپناه رئیس بیمارستان خیریه شیراز گفت: آمبولکتومی یا رگ بست برداری (Embolectomy) ، عمل برداشتن لخته های خونی(آمبولی) با شکافتن دیواره رگ خونی است.

وی افزود: بیمار به علت افت سطح هوشیاری و با سابقه مثبت بیماری قلبی فامیلی، پس از مراجعه به بخش اورژانس به سرعت تحت مراقبت های ویژه قلبی عروقی قرار گرفته است.

دکتر پیمان ایزدپناه ادامه داد: پس از معاینه تخصصی و انجام اکوکاردیوگرافی، آنژیوگرافی رگ های کرونر و آنژیوگرافی رگ های پولمونر با تشخیص آمبولی ریوی و گرفتگی رگ در هر دو شریان اصلی، عمل جراحی قلب باز همراه با تخلیه لخته از عروق اصلی ریوی، انجام شد.
وی اضافه کرد: آمبولی ریه، وجود لخته خون یا چربی در یکی از سرخرگ هایی است که به بافت شش ها خونرسانی می کند و سبب بسته شدن سرخرگ شده و بنابراین توانایی تنفسی کاهش می یابد و گاهی بافت ریه از میان می رود.

دکتر ایزدپناه، درمان آمبولی را آمبولکتومی یا رگ بست برداری معرفی کرد و گفت: عمل برداشتن لخته های خونی(آمبولی) با شکافتن دیواره رگ، انجام می شود.

وی افزود: عمل جراحی آمبولکتومی این بیمار پس از پنج ساعت تلاش گروه جراحی با موفقیت به پایان رسید و بیمار پس از آن به بخش مراقبت های ویژه منتقل شد.

دکتر ایزدپناه گفت: بیمار هم اکنون در وضعیت عمومی مناسب به سر می برد و تکمیل درمان با داروهای ضد انعقادی ادامه دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران