دستگاه اسکلتی یا سیستم اسکلتی بدن انسان

 

دستگاه اسکلتی یا سیستم اسکلتی، از مجموعه استخوان ها و مفاصل تشکیل می‌گردد که ازطریق عضلات اسکتی یا ماهیچه های مخطط در اعمال حرکتی دخالت می کنند.

 

وظایف مهم سیستم اسکلتی در موجوداتی چون انسان عبارتند از :

v      افزایش ثبات و حمایت بدنی

v      محافظت از قسمت هایی چون مغز و اندام های داخل

v      تسهیل حرکات به واسطه مفاصل که با کمک عضلات صورت می گیرد.

سیستم اسکلتی به عنوان یک دستگاه اهرمی در حرکات نقش دارد که بیشتر در ارتباط با استخوان های بلند است. در این دستگاه، مفاصل به عنوان محور اهرم ها محسوب می گردند.

v    تشکیل سلول خونی یا خونسازی (Hematopoiesis)

v    هموستاز مواد معدنی (Mineralhomeostasis)

v    ذخیره چربی و مواد معدنی

 

استخوان بندی بدن انسان

چون استخوان بندی قالب بدن انسان را تشکیل می دهد آشنایی با اسامی ،شکل ها و موقعیت استخوان ها به ما کمک می کند تا به ویژگی های اناتومیکی و فیزیولوژیکی دستگاه ها و اعضاء دیگر آشنایی پیدا کنیم . برای نمونه ،حرکت هایی مانند پرتاب یک توپ ،تایپ کردن و راه رفتن به هماهنگی استخوان ها و عضله ها نیازمند است.
برای اطلاع از چگونگی به وجود آمدن حرکات مختلف به وسیله عضله ها لازم است استخوان ها را که عضله ها به آنها متصل می شوند به خوبی بشناسیم .

برای مثال کارایی دستگاه تنفسی به مقدار زیادی به ساختار طبیعی استخوان ها بستگی دارد .استخوان های حفره بینی مسیری را بوجود می آورند که به پاکی ، رطوبت و گرمی هوای تنفسی کمک می کند .بعلاوه ، استخوان های قفسه سینه با شکل ویژه خود به نحوی قرار دارند که فضای این قفسه هنگام تنفس به خوبی منبسط می شود .

همچنین برای دانشجوی کالبد شناسی و جراهان ، بسیاری از استخوان ها به عنوان راهنما مورد استفاده قرار می گیرد. عروق خونی و اعصاب غالبا از میان استخوان ها عبور می کنند.محل قرار گرفتن این اندام ها به سادگی تشخیص داده می شود اگر ابتدا ، استخوان ها شناخته شوند . برای مثال ، بخش بالایی ششها درست در پایین ترقوه قرار دارد یا بخش پایینی قفسه سینه می تواند به عنوان نشانه ای برای قرار دیافراگم یا کبد مورد استفاده قرار گیرد.

تعریف : قالب استخوانی که ارگان های ما را حفظ می کند و ما را قادر به حرکت می سازد استخوان بندی نامیده می شود. علاوه بر استخوان ، استخوان بندی غضروف را که می توان در دهان ، حنجره ، گوش خارجی و محل هایی که استخون ها به یکدیگر متصل می شوند مشاهده کرد را شامل می شود. نقطه ای را که دو استخوان به یکدیگر متصل می شوند مفصل خوانده می شود.

 

 

این مطلب، اختصاصی مجله پزشکی دکتر سلام است. استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.