محققان مرکز فناوری جورجیا نوعی ابزار مشابه باند کمکهای اولیه طراحی کرده اند که می تواند جایگزین سوزنها و سرنگهایی باشند که برای بسیاری از مردم جهان وحشت آور و ترسناک به نظر می آیند.

بر روی سطح این ابزار تزریق جدید ردیفهایی از میکروسوزنها قرار گرفته است که می تواند برای درمان بیماران دیابتی و بسیاری از بیماریهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به گفته دانشمندان این ابزار جدید از تاثیر درمانی بالاتر و درد کمتری برخوردار است و می تواند به سرعت جایگزین واکسنهای آنفلوآنزا شود.

مارک پروسنیتز یکی از محققان مرکز فناوری جورجیا معتقد است هدف اصلی بی نیازی از استفاده از سوزنهای زیر پوستی برای درمان بسیاری از بیماری ها و جایگزینی آنها توسط این میکروسوزنها است تا بتوان بدون ایجاد درد به درمان بیماران پرداخت. در عین حال در صورتی که بتوان به راحتی باز کردن یک چسب زخم یا باند کمکهای اولیه از ابزاری برای درمان استفاده کرد بسیاری از افراد می توانند بدون نیاز به متخصص از میکروسوزنها استفاده کرده و داروهای مورد نیاز خود را مصرف کنند.

هر یک از سوزنها در این ابزار چسب مانند جدید تنها چند صد میکرون طول دارند. به گفته دانشمندان پیشرفت در تولید میکرو ساختارها در صنعت الکترونیک امکان تولید این میکروسوزنها را به وجود آورده است. ایده جالب محققان استفاده از این ابزار برای تزریق داروی آنفلوآنزا است تا به جای تعیین وقت دکتر برای دریافت دارو از طریق واکسنها، فرد این قطعات را از داروخانه ها تهیه کرده و از آن برای تزریق دارو استفاده کند.

آزمایش مقایسه ای میکروسوزنها برای تزریق داروی آنفلوآنزا بر روی بدن موشها و تزریق دارو از طریق سرنگ و سوزنهای رایج نشان داد میزان آنتی بادی تولید شده در بدن جاندار در هر دو شیوه تزریقی مشابه بوده و در عین حال سیستم ایمنی بدن نسبت به میکروسوزنها پاسخ ایمنی بهتری را به وجود آورد.

بر اساس گزارش لایو ساینس، از دیگر موارد استفاده از این میکرو سوزنها انتقال مستقیم دارو به چشم است که می تواند تاثیر به سزایی در بهبود بیماری های منجر به کوری چشم داشته باشد.