متاسفانه امروزه به هر فردی که دچار غم و اندوه شد برچسب افسردگی زده می شود،این باور که خلق افسرده خبر از افسردگی در افراد مختلف میدهد اشتباه است، این مشکل روحی و روانی نباید به هر فردی که غم و غصه دارد اطلاق شود،تلقین افسردگی هم می تواند در روحیات افراد مختلف جامعه تاثیرگذار باشد.

برچسب افسردگی بدون مداخله متخصصان حیطه روانپزشکی، روانشناسان و مشاوران تهدیدی برای امنیت روان خود فرد و سایرافراد جامعه تلقی می‌شود

بهمن بهمنی عضو هیئت علمی گروه مشاوره دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: بنا بر تعریف سازمان بهداشت جهانی، تندرستی تنها فقدان بیماری یا نواقص دیگر در بدن نیست بلکه تندرستی نداشتن هیچ‌گونه مشکل روانی، اجتماعی، اقتصادی و سلامت جسمانی برای هر فرد جامعه است.
وی افزود: اهمیت سلامت روان از موضوعات مهم در هرجامعه و کشور است و در این راستا سازمان بهداشت جهانی هر ساله یکی از موضوعات مبتلا به جوامع را انتخاب می‌کند و به آن می‌پردازد که در سال ۲۰۱۷ نیز موضوع افسردگی را انتخاب و پویشی یک ساله برای پرداختن به آن با شعار «بیا حرف بزنیم» راه‌اندازی کرده است.
بهمنی گفت: افسردگی اختلال روانی شایعی است که سن و سال و جغرافیا نمی‌شناسد و همه جوامع و گروه‌های سنی را درگیر می‌کند و هفته پیش سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد اختلال‌های روانی بخصوص افسردگی دلیل اصلی عدم سلامت روان و ناتوانی در سراسر جهان هستند.
وی گفت: نرخ شیوع افسردگی در همه جا رو به افزایش است و برخلاف برخی نظرات شیوع این بیماری به مرفه بودن یا نبودن ارتباطی ندارد و نباید آمارهای اشتباه را در بین جامعه مطرح کنیم.
بهمنی افزود: معنایی که افراد در زندگی خلق می‌کنند، ارزیابی‌های منفی، ماندن در گذشته غیرقابل جبران و آینده منفی که تکرار گذشته است فرد را از برطرف کردن مانع و فعال بودن باز می‌دارد و تداوم افکار ناکام و عوامل متعدد دیگر با معنادهی غلط، فرد را به ورطه افسردگی می‌کشاند.
عضو هیئت علمی گروه مشاوره دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: برخی از افراد تعریف صحیحی از افسردگی ندارند و در مواجه با غم و اندوه از احساسات واقعی خود فرار می‌کنند تا برچسب افسردگی نخورند در صورتی که روان سالم در مواجه با غم و غصه باید اندوه خود را بروز دهد و غم و اندوه و خلق افسرده به معنای افسردگی نیست.
وی یادآور شد: هر حالتی افسردگی نیست و درمان افسردگی دارو نیست و افراد باید با ارجاع به روانپزشک، روانشناس و مشاوره معنادهی غلط و تفکرات نادرست را برطرف نمایند تا از بسیاری از اختلالات در امان باشند.
باشگاه خبرنگاران