برخی از افراد نسبت به لاتکس (نوعی پلاستیک) حساسیت دارند و در اثر تماس مستقیم پوستی با محصولات حاوی لاتکس دچار خارش‌ های شدید یا حتی ابتلا به کهیر می‌شوند. اما در مواردی، ممکن است افراد مبتلا به آلرژی نسبت به لاتکس، بدون لمس این ماده هم دچار علایم حساسیت بشوند. چرا؟ زیرا امکان وجود حساسیت‌ های غذایی در افرادی که به لاتکس آلرژی دارند، وجود دارد.

بدن افرادی که آلرژی به لاتکس دارند، نسبت به برخی از پروتئین‌ های خاص هم واکنش نشان می‌ دهند. گروهی از این پروتئین‌ ها در مواد غذایی وجود دارند و می‌ توانند خارش و کهیری مانند تماس با لاتکس را برای بیماران آلرژیک، به‌ وجود بیاورند. با این حساب، اگر مبتلا به آلرژی به لاتکس بودید و با خوردن موز، انجیر، کیوی، هلو، انگور، خربزه، آلو، گیلاس، توت‌ فرنگی، آناناس، کرفس، گوجه‌ فرنگی، آووکادو، سیب‌ زمینی، فندق، گندم و چاودار دچار واکنش‌ های آلرژیک شدید، تعجب نکنید.

اگر به این خوراکی‌ها حساسیت دارید، احتمال وجود حساسیت به لاتکس در بدنتان هم وجود دارد. از این رو هنگام مراجعه به دندانپزشکی، حتما موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا در استفاده از دستکش‌ های خود کمی محتاط‌ تر عمل کند.

منبع: webmd

ترجمه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی