مخاطرات پیروی از رژیم های غیراصولی

 برخی بانوان رژیم های سخت و کم کالری میگیرند و با اینکار به سلامتی خود  لطمه وارد میکنند. بهتر است بدانید این رژیم های  غلط چیزی جز از بین رفتن عضله ها در بر ندارند و باعث ضعف عضلانی شما خواهند شد. همچنین اینگونه رژیم های غذایی می توانند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدنتان در برابر انواع بیماری ها شوند.

 این روزها بسیاری از خانم‌ها برای رسیدن به تناسب‌اندام ایده‌آلشان به دنبال گرفتن رژیم‌های کاهش وزن کم کالری هستند. معتقدند با نخوردن می‌توان وزن را پایین آورد. این موضوع کاملاً صحیح است با این تفاوت که رژیم کم کالری با وجود ورزش است که به کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام کمک می‌کند اما بدون ورزش نه تنها وزن کم نمی‌شود بلکه خطراتی برای بدن خواهد داشت.

دکترمحمد حسن ابوالحسنی در این رابطه گفت: «به دنبال گرفتن رژیم‌های سخت و کم کالری غیر اصولی، احتمال کاهش متابولیسم پایه یا همان سوخت و ساز زیاد است که این امر خود منجر به توقف کاهش وزن می‌شود. همچنین در این شرایط احتمال از دست رفتن عضله زیاد می‌شود و به جای چربی‌های اضافی، ماهیچه‌ها می‌سوزند زیرا اولویت سوخت با ماهیچه‌های بدن است و بعد چربی‌ها!»

این متخصص تغذیه تاکید کرد: «ورزش باعث افزایش حجم ماهیچه‌ها و توان بدن می‌شود. هنگامی که شما در حین پیروی از رژیم ورزش می‌کنید، مغز نمی‌تواند پیام سوزاندن ماهیچه‌ها را بدهد و به جای آن از چربی‌های بدن استفاده می‌کند که خود عامل سلامتی و رسیدن به اندامی متناسب است.»
ابوالحسنی نوشیدن کافی آب نیز ضروری دانست و گفت: «از دیگر عناصری که مغز در هنگام رژیم کم کالری دستور مصرفش را می‌دهد، آب درون سلول‌های بدن است که زودتر از هر عنصر دیگری در حین پیروی از رژیم غذایی، میزان آن از سلول‌های بدن کم می‌شود. در زمان گرفتن رژیم می‌بایست میزان آب مصرفی‌تان را بیشتر کنید و بویژه در حین ورزش کردن آن را به هیچ وجه فراموش نکنید».

سلامانه