سازمان اورژانس کشور طی سال های اخیر پیشرفت چشم گیری داشته است و توانسته است در حوزه خدمات امدادی و پزشکی به مردم خدماتی زیادی را ارائه دهد.قرار است به زودی بیمارستان هوایی نیز در کشور توسط اورژانس کشور راه اندازی شود.

سرپرست اورژانس کشور ضمن اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه اورژانس ۱۱۵ و اورژانس بیمارستانی، از اقدامات انجام شده جهت راه‌اندازی دو بیمارستان هوایی در سال جاری خبر داد.

دکتر پیرحسین کولیوند در مراسم اختتامیه هشتمین کنگره بین‌المللی سلامت در حوادث و بلایا با اشاره به تشکیل اورژانس پیش بیمارستانی در سال ۵۴ بعد از ریختن سقف فرودگاه مهرآباد، اظهار داشت: از زمان تشکیل اورژانس تاکنون روز بروز شاهد پیشرفت‌های آن بوده‌ایم و اورژانس پیش بیمارستانی در حوزه‌های مختلف زمینی، دریایی و هوایی رشد خوب و قابل توجهی را داشته است.

وی با بیان اینکه وزیر بهداشت در برنامه تحول نظام سلامت، نگاه خوبی را به اورژانس پیش بیمارستانی و اورژانس داشته‌اند، افزود: تمامی خدمات اورژانس به صورت رایگان ارائه می‌شود و حتی تعرفه‌ای در قبال خدماتش دریافت نمی‌شود. اورژانس در ۳ سال گذشته رشد خوبی داشته است؛ به طوری که تعداد پایگاه‌ها به بیش از ۲۲۰۰ پایگاه رسیده و پایگاه‌های هوایی به ۳۱ پایگاه افزایش یافته و همچنان هم بر تعداد این پایگاه‌ها اضافه می‌شود. امسال نیز دو بیمارستان هوایی ۴۵ تخته (در هواپیما) برای خدمات‌دهی راه‌اندازی می‌شود.

کولیوند با بیان اینکه اهداف استراتژیک خوبی را برای اورژانس تعریف کرده‌ایم، افزود: نقشه جامع خطرپذیری خطرات تدوین شده و مخاطراتی که در گذشته اتفاق افتاده و عوامل تهدید کننده هر منطقه بصورت نرم افزار طراحی شده است.

وی گفت: امسال دو اقدام مفید در راستای اقتصاد مقاومتی و تولید ملی و ارائه خدمات بهتر و ارزان‌تر صورت گرفت؛ برای کسانی که دچار سکته حاد قلبی می‌شوند کد ۲۴۷ راه‌اندازی شد که این کد بصورت ۲۴ ساعته و در تمام طول هفته با استقرار پزشک قلب در دیسپچ و ارسال نوار قلب آنلاین که دستگاه آن در آمبولانس‌ها نصب شده، اقدامات اولیه و حیاتی را برای بیمار قبل از رسیدن به بیمارستان انجام می‌دهد، بیمار مستقیم به کت لب انتقال داده می‌شود و خدمات اولیه که بیمار در اورژانس بیمارستان سپری می‌کند، در اورژانس پیش بیمارستانی انجام می‌شود. در همین تعطیلات نوروز تعداد ۲۸۷ نفر در قالب این کد ۲۴۷ نجات پیدا کردند.

سرپرست اورژانس کشور گفت: همچنین استقرار گروه خونی o منفی برای مصدومین خونریزی حاد در پایگاه‌های هوایی که از اهمیت خاصی برخوردار است، صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: کارنامه امدادی کشور ما نسبت به سایر کشور ها خوب عمل کرده است، ولی در بحث آموزش همگانی خیلی جای کار داریم و برای فعالیت‌های آموزشی باید از سطوح پایه و ابتدایی شروع کنیم و این تکلیف ما را در چگونگی برخورد در برابر حوادث بالا می‌برد. به عنوان مثال در حوادث ترافیکی اگر رانندگان بدانند در شرایط مختلف جوی چطور باید رانندگی کنند، به طور یقین از میزان تلفات کاسته می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی اورژانس کشور، کولیوند در ادامه با اشاره به تجمیع تیم‌های امدادی افزود: درصورتی که تیم‌های امدادی ما واحد باشند و همه سازمان‌های امدادی در قالب یک تیم خدمت رسانی کنند، قاعدتا به شکل موثرتری ارائه خدمات انجام می‌پذیرد.

منبع/ایسنا