با بالارفتن سن توجه به نکات سلامتی از هر زمانی مهمتر می شود، روند پیری، روندی ناگریز است و بهترین راه، کند کردن این روند با توجه به نکات سلامتی است، در این مطلب مهمترین نکات سلامتی برای آقایان بالای 60 سال را جمع آوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

۱. اگر از آنچه دارید استفاده نکنید، آنرا از دست می دهید

جوآن مانسون، رییس بخش طب پیشگیری در بیرگهام بوستون و بیمارستان زنان می گوید، “همچنان که پا به سن میگذاریم، می بایست به شناخت عملکرد مغزتوجه بیشتری نشان دهیم تا بتوانیم هشیاری و تحریک پذیری ذهنی خود را حفظ نماییم. و این بدان معناست که می بایست مغز خود را فعال نگاه دارید. برای این کارمی توانید مطالعه کنید، جدول حل کنید، معاشرت نمایید یا سرگرمی های جدیدی برای خود پیدا کنید (شاید بالاخره وقت آن رسیده باشد که به یادگیری زبان فرانسه بپردازید!).

۲. هرگز برای شروع ورزش های استقامتی دیر نیست

در ۶۵ سالگی می پندارید که سنگین تری چیزی را که می توانید بلند کنید، دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون است. این فکر صحیح نمی باشد. همه ی ما با پا به سن گذاشتن، تراکم و انعطاف پذیری استخوان هایمان را از دست میدهیم، لکن ورزش های استقامتی منظم (البته پس از مشورت با پزشکتان) می توانند به شما نیرویی برای ادامه دادن زندگی بدهند، همچنین از تحلیل رفتن ماهیچه ها جلوگیری می نمایند و به شما کمک می کنند که از زمین خوردن و سایر حوادث پیشگیری نمایید. طبق گزارشی از انجمن بازنشستگان آمریکا، تحقیقات ثابت کرده اند که آقایانی که در دهه ی ۶۰ تا ۷۰ سالگی زندگیشان به تمرین های منظم استقامتی می پردازند، عضلاتی پیدا می کنند که از نظر ظاهر و عملکرد نظیر عضلات یک فرد غیرفعال در دهه ی  ۲۰ تا ۳۰ عمرش می باشند.

۳. هنوز هم برای ترک سیگار یا الکل دیر نشده است

اگر سالها در تلاش بوده اید تا عاداتی که برای سلامت قلب مضر می باشند مانند استعمال دخانیات و مصرف الکل را ترک کنید و موفق نشده اید؛ تصور نکنید که دیگربرای جبران صدمات وارده دیر شده است. البته نه اینکه هیچ صدمه ای تا کنون وارد نشده باشد—لکن شما می توانید با ترک سیگار، آسیب های وارده یا بخشی از آنها را جبران کنید. تحقیقات ثابت کرده اند که افرادی که در ۶۵ سالگی سیگار را ترک می کنند، تقریبا” ۲ سال به عمر خود می افزایند، و خطرابتلا به بیماری قلبی و سرطان ریه را در خود از بین می برند.

۴. آزمایش های غربالگری را فراموش نکنید

به احتمال زیاد، شما به کرات در مورد تزریق واکسن آنفولانزا شنیده اید، ولی آنچه بیش از آن اهمیت دارد واکسن ذات الریه (التهاب ریه) می باشد که پس از ۶۵ سالگی می بایست به طور دوره ای تزریق گردد. از نظر آزمایش های منظم کلسترول و دیابت نیز دائما” تحت نظر پزشکتان باشید، و هر ۱۰ سال یکبار نیز کولونوسکوپی انجام دهید.

منبع: آریا سلامت