گرفتگی عضلات عارضه ایست که فرد را به زحمت می اندازد و زندگی عادی و روزمره وی را دچار اختلال می کند. برای درمان گرفتگی عضلات راه حل های متنوعی وجود دارد، اما سوال اینجاست که کدامیک از این راه ها خوب و کاربردیست و کدامیک بد و نادرست است. گاهی اوقات افراد راه حلی را برای درمان گرفتگی عضلات پیشنهاد می کنند که اصلا کاربردی و مناسب نیست. برای این که بدانید در موقع گرفتن عضلات چه کاری انجام بدهید و چه کاری را انجام ندهید، مقاله زیر را حتما بخوانید.

مشخص شده که گرفتگی بیشتر به دلیل تغییرات در فعالیت سیستم عصبی به وجود می آید (برای مثال افزایش هیجان) و تاثیر کم آبی و از بین رفتن الکترولیت آن کمتر است. چه چیزی سیستم عصبی را به هیجان وادار می کند؟

مشخص شده که گرفتگی بیشتر به دلیل تغییرات در فعالیت سیستم عصبی به وجود می آید (برای مثال افزایش هیجان) و تاثیر کم آبی و از بین رفتن الکترولیت آن کمتر است. چه چیزی سیستم عصبی را به هیجان وادار می کند؟

براساس تجربیات شخصی من، هرکسی نسخه خاصی برای گرفتگی عضلات دارد. ممکن است برای من یک میزان خستگی عضلانی، آسیب قبلی عضلانی و کمبود خواب باعث گرفتگی شود. نسخه شما می تواند کاملا با من متفاوت باشد.

برای اینکه از گرفتگی پیشگیری کنید، می توانید تاریخچه گرفتگی را یادداشت کنید. “هر وقت دچار گرفتگی شدید، چیزهایی که ممکن است خطر گرفتگی را افزایش داده باشد یادداشت کنید. سپس به این تاریخچه نگاه کنید تا فاکتورهای شخصی را شناسایی کنید.

عوامل اصلی ای که می تواند باعث گرفتگی شود، شامل:

  • سابقه قبلی گرفتگی
  • آسیب قبلی عضلات یا رباط ها
  • کم بود خواب
  • زمان ورزش و تازه بودن حرکات
  • خستگی
  • رژیم غذایی جدید که شامل دریافت مایعات و سدیم است
  • افزایش قابل توجه شدت ورزشی

فاکتورهای زیر تاثیری ندارد:

  • سابقه حرکات کششی یا انعطاف پذیری
  • کم آبی (می تواند با خستگی در ارتباط باشد، اما به خودی خود تاثیری ندارد)
  • وزن و جنسیت

هنگامی که چندین دلیل رایج برای گرفتگی را شناسایی کردید، سعی کنید آنها را از بین ببرید.

درمان مرموز

خبر بد: درمان های زیادی برای گرفتگی عضلات وجود ندارد.

خوردن موز: نه. احتمالا شنیده اید که پتاسیم زیاد غذاهایی هم چون موز می تواند نیاز بدن به کمبود الکترولیت ها را جبران کند. مشکلی که دارد : حداقل ۳۰ دقیقه طول می کشد که بدن موز را هضم کند و پتاسیم خون افزایش پیدا کند.

استفاده از کرم های موضعی: جذب مواد موجود در کرم های موضعی از طریق پوست به عضلات گرفته سخت است. گویا  گیرنده های درد پوست را تحریک می کنید.

ماساژ: شاید.  می تواند گرفتگی را کم کند، چون دستکاری فیزیکی می تواند به طور موقت خوب باشد. اما با ورزش دوباره، برمی گردد.

نوشیدن شربت پیکل (ترکیب سرکه و سدیم): این مورد واقعا می تواند جواب دهد، اما دلیل آن می تواند واقعا شما را متحیر کند. متوجه شدیم که شربت پیکل می تواند مدت گرفتگی عضلانی را ۴۰ درصد کاهش دهد، اما الکترولیت هایی هم چون سدیم یا پتاسیم مسئول این اسودگی نیست. سرکه موجود در شربت پیکل محرک تحریک اوروفارنکس است که می تواند سیستم عصبی را شکه کند و گرفتگی را متوقف کند. عملکرد این پروسه هنوز مشخص نشده است. تنها چیزی که می دانیم این است که این تاثیر باید عصبی باشد چون به سرعت اتفاق می افتد.

اگر معده نتواند شربت پیکل را تحمل کند، می توانید گزینه های دیگری هم داشته باشید. در حالی که هنوز هیچ پژوهش چاپ شده ای وجود ندارد اما محققان اعتقاد دارند که موادی هم چون دارچین، زنجبیل و کپسایسین (ماده فعال در فلفل تند) می تواند تاثیرات مشابه داشته باشد.

 

منبع: بهداشت نیوز