تغییرات هورمونی دوران یائسگی

اگر در دوران یائسگی بسر میبرید بهتر است با برخی ترفندها برای مقابله با عوارض جسمی و روحی ناشی از تغییرات هورمونی در این دوران آشنا شوید. بیماری های پوستی و آکنه ،چین و چروک های پوستی، نازک شدن موها و ریزش مو وگرگرفتگي و تعريق شبانه از رایج ترین مشکلات دوران یائسگی به شمار می روند.

شروع دوران یائسگی همراه با کاهش تولید هورمون های استروژن و پروژسترون در تخمدانها است. اين روند معمولا در اواخر دهه 30 يا اوائل دهه 40 شروع مي شود.

علائم و نشانه هاي يائسگي در زنان متفاوت است ضمن این که واکنش آنها نيز با هم تفاوت دارد. ممکن است ورود شما به يائسگي همراه با تعداد کمي از علائم يا تغييرات سلامتي باشد يا ممکن است تغييرات جسمي و روحي متعددي را تجربه کنيد. به هر حال برای حفظ سلامت در دوران یائسگی برداشتن 6 قدم ضروری است…

بازسازی پوست: خشکی پوست و به دنبال آن افزایش چین و چروک های پوستی به دلیل کاهش سطح استروژن در دوران یائسگی شایع است. برای مقابله با این تغییرات پوستی استفاده از مرطوب کننده های حاوی پروتئین سویا و یا کرم های رتینوئید کم قدرت توصیه می شود. ترکیبات ضد پیری رتینوئیدها ثابت شده است. ضمن این که نوشیدن مقادیر زیادی آب به آبرسانی پوست کمک می کند.

محو کردن لکه های پوست: در شروع یائسگی یا به‌طور جزئی ‌تر، هنگامی ‌که بدن برای یائسگی آماده است، سطح هورمون‌ های زنانه از جمله استروژن، به‌طور قابل‌ملاحظه ‌ای افت می‌ کند و اما سطح آندورژن که هورمون مردانه است؛ به همان مقدار همیشگی در بدن باقی می ‌ماند. در این شرایط بدن شما تجربه افزایش هورمون‌ های مردانه را خواهد داشت. یکی از قوی ‌ترین انواع آندورژن، تستوسترون است که اغلب باعث بیماری های پوستی و آکنه در دوران یائسگی می ‌شود. همچنین پزشکان اشاره می‌ کنند هورمون‌های استرس نیز با آکنه در ارتباط هستند. بنابراین کنترل استرس می‌تواند تاثیر بسیاری بر پوست شما داشته باشد. بروز آکنه به طور معمول در یائسگی موقتی است و پس از به ثبات رسیدن هورمون‌ ها با گذشت زمان از میان می‌ رود. با این حال انتخاب رژیم غذایی کم کربوهیدرات و کم قند، و سرشار از خوراکی های ضد التهاب به منظور کاهش علائم آکنه ضروری است.

مراقبت از موها: تغییرات هورمونی دوران یائسگی همراه با نازک شدن موها و ریزش مو است. خبر خوب این است که یک رژیم غذایی مغذی همراه با مصرف مولتی ویتامین ها برای جلوگیری از شکنندگی و خشکی مو می تواند مفید باشد.

مراقبت از دندان ها: یائسگی همراه با تغییراتی در سلامت دهان و دندان از جمله عقب نشینی لثه ها و افزایش حساسیت های دندانی است. مسواک زدن و استفاده روزانه از نخ دندان همراه با مراجعات منظم به دندان پزشک، استفاده از مقادیر کافی ویتامین دی و کلسیم برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان و صحبت با پزشک درباره استفاده از مکمل های ویتامین دی، برای پیشگیری از مشکلات دهان و دندان ضروری است.

مدیریت وزن: تغییرات هورمونی دوران یائسگی همراه با کاهش توده عضلانی و افزایش وزن است. کاهش استروژن در واقع منجر به ایجاد چربی در اطراف شکم و باسن می شود. در عین حال انجام حداقل 3 بار در هفته ورزش های هوازی متوسط و اضافه کردن غذاهای کم کالری به رژیم غذایی، منجر به مدیریت موثرتر وزن در دوران یائسگی خواهد شد.

بهبود روند خواب: مشکلات مربوط به خواب در زنان بالاي 40 سال بيشتر است. با افزايش سن، بروز تغييرات فيزيکي و هورموني در بدن زنان، خواب آنان را سبک تر مي کند. اختلالات خواب در دوران يائسگي به مراتب شايع تر است. زنان اغلب در طول شب بيدار و در طول روز خسته ترند. گرگرفتگي و تعريق شبانه ناشي از پايين بودن سطح استروژن نيز ممکن است اين مشکلات را تشديد کنند. خرناس کشيدن در زنان يائسه شايع تر است و مي تواند خوابشان را مختل کند. در نظر گرفتن برنامه منظم خواب و بیداری، اجتناب از مصرف سیگار و الکل، اجتناب از کافئین چند ساعت قبل از خواب و انتخاب محیط تاریک با دمای مناسب، تا حد زیادی از مشکلات خواب مرتبط با سن جلوگیری می کند.

منبع:

آوای سلامت