آرتروز یکی از بیماری های مفصلی است که سن ابتلا به آن رو به کاهش است و درمان قطعی برای آن وجود ندارد اما به تازگی محققان توانسته اند به نتایجی دست یابند که می تواند  درمانی برای این بیماری باشد. محققان موفق به ساخت غضروفی شده اند که می تواند با التهاب و ورم مفاصل مقابله کند.

محققان دانشگاه واشنگتن (WU) با استفاده از سلول‌های پوستی دم موش و تبدیلشان به سلول‌های بنیادی، همراه با بهره بردن از نوعی تکنیک ویرایش ژن به نام CRISPR موفق به حذف ژنی دخیل در التهاب و جایگزین کردن آن با ژنی شدند که از خود داروی ضد التهاب آزاد می‌کند.

 

این سلول‌ها، سلول‌های هوشمند یا SMART cells نامیده شده‌اند که مخفف Stem cells Modified for Autonomous Regenerative Therapy است و نوعی درمان با سلول‌های بنیادی اصلاح‌شده محسوب می‌شود.

 

«فرشید گوئیلک»، نویسنده ارشد این مقاله و پروفسور جراحی ارتوپدی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن اظهار کرده که چنین فرایندی، مبتلایان به بیماری ورم مفاصل را امیدوار می‌کند که بتوانند با تزریق سلول‌ها به مناطق دچار آرتریت، غضروف‌های قدیمی را با غضروف‌های ضد التهابی جدید جایگزین کنند.

 

چنین روشی در واقع یک راهکار موثر در تولید واکسنی برای مقابله با وضعیت‌های مذکور محسوب می‌شود.

 

این سلول‌ها هم‌اکنون روی موش‌های مبتلا به آرتریت روماتوئید و اختلالات التهابی دیگر آزموده شده و محققان گمان می‌کنند روش ترکیب سلول‌های بنیادی با CRISPR می‌تواند به مبارزه علیه بیماری‌های دیگر نیز کمک کند.

 

منبع: سلامت آنلاین