بعد از تمام شدن تعطیلات نوروز یکی از موارد ناراحت کننده ای که می تواند برای افراد اتفاق بیفتد، بروز جوش های چرکی بر روی صورت و به طور کلی پوست است. دلیل این موضوع این است که خوردن آجیل و خشکبار می‌تواند پوست را چرب کرده و پوست چرب را هم چرب نگه دارد. کارشناسان تغذیه معتقدند، گرم بودن طبع آجیل ها دلیلی است که سبب ایجاد جوش و لک های پوستی می شود. اما راه چاره چیست؟!

کاسنی بخور، جوش نزن

به گزارش بولتن نیوز به نقل از مجله ایده آل، عرق کاسنی از مهم‌ترین نوشیدنی‌های سردی است که به شست‌وشوی کبد کمک مضاعفی می‌کند. بهتر است روزهای که چربی زیاد مصرف کرده‌اید یا خوراکی‌های گرم را بیش از حد در برنامه غذایی‌تان جای داده‌اید، حتما از عرق کاسنی برای شست و شوی کبدتان استفاده کنید. البته خوردن زیاد این عرق گیاهی باعث از کار افتادن کبد و تنبل شدن آن در انجام متابولیسم خواهد شد. پس تا حد امکان از خوردن زیاد این عرق خودداری کنید.

معجزه خاکشیر

خاکشیر یکی از مهم‌ترین نوشیدنی‌های دارای طبع سرد است که به بهبود و سلامت پوست صورت شما کمک می‌کند. اگر دچار جوش‌های ناشی از خوردن آجیل شده‌اید، حتما روزانه یک لیوان خاکشیر استفاده کنید. بعد از گذشت چند روز احتمالاً معجزه خاکشیر را احساس می‌کنید.

خیار تلخ نیست

خیار از دیگر اقلام موجود در سبد میوه بهارانه است که طبع بسیار سردی دارد. احتمالاً شنیده‌اید که مادربزرگ‌ها در قدیم می‌گفتند خیار سردی می‌آورد. این مثال دقیقا مصداق همین حقیقت علمی است. برای التیام جوش‌های پوستی و رفع کدر شدن پوست حتما روزی یک خیار مصرف کنید و البته اگر بدن حساسی هم دارید، حتما پس از خوردن آن یک لیوان چای و نبات بخورید.

ماسک جوانه گندم

این روزها فصل مناسبی برای استفاده از جوانه گندم است. این خوراکی به صورت خشک شده به همراه مقداری شیر می‌تواند به صورت ماسک روی صورت قرار بگیرد. این کار باعث می‌شود که پوست فرد شادابی خودش را حفظ کند و جای جوش هم از روی آن برطرف شود.

آب کافی، پوست سالم

نوشیدن روزانه ۶ تا ۷ لیوان آب به جلوگیری از کدر شدن پوست و کمک به عدم خشکی آن کمک ویژه‌ای می‌کند.

شکلات نخور، فندق بخور

شکلات هم به دلیل طبع گرمی که دارد، می‌تواند باعث ایجاد جوش‌های زیادی روی پوست شود. در خوردن شکلات هم افراط به خرج ندهید. اما اگر تمایل به خوردن شکلات دارید، بهتر است که از همراه کردن آن با فندق استقبال کنید.

نسترن، بی‌ادا جوش را درمان می‌کند

میوه نسترن که این روزها به عنوان دمنوش در دسترس قرار گرفته، نه گرم و نه خشک است. اگر می‌‌خواهید که چای متفاوت اما بی‌ضرری استفاده کنید که از بروز جوش‌های چرکی روی پوست‌تان جلوگیری کند، حتما میوه نسترن را استفاده کنید.

میوه‌های سرد اول فصلی

پرتقال و نارنگی که البته نفس‌های آخر خود را در این فصل می‌کشند، طبعی سرد دارند. برای التیام جوش‌های پوستی ناشی از خوردن مواد گرم بهتر است که خوردن آن‌ها را هم دریابید.

میوه‌های سرد مزاج آخر فصل

از دیگر خوراکی‌هایی که کم‌کم نوید آمدن آن می‌آید، گوجه سبز و چاغاله بادام است. چاغاله بادام در درمان جوش‌های زیرپوستی مؤثر است و گوجه سبز هم به دلیل طبع خنکش می‌تواند پس از خوردن خوراکی‌های گرم مورد استفاده قرار بگیرد.

نوشیدنی‌های خنک اما کاهنده فشار

آب زرشک و آب آلبالو یا آب انار از جمله نوشیدنی‌های خنکی هستند که می‌توانند به جلوگیری از ایجاد جوش چرکی یا درمان آن کمک ویژه‌ای کنند. البته توجه کنید که این میوه‌ها همگی کاهنده فشار خون هستند و اگر به طور ذاتی فردی هستید که فشار خون پایینی دارید، بهتر است که این نوشیدنی‌ها را به همراه نمک استفاده کنید.

 

منبع: بولتن نیوز